Deschiderea şcolilor şi grădiniţelor (NU învăţământului online)

Deschiderea şcolilor şi grădiniţelor (NU învăţământului online) / Anunțuri / Nu abandonam lupta! / Comentarii


Musafir

#1

2020-11-07 20:37

Speram din suflet ca acest demers sa se soluționeze și sa revenim la normal, iar zvonurile ce spun ca doar elevii claselor terminale vor reveni la școala din al doilea semestru sa fie doar zvonuri , avem nevoie de școala , de educație , viitorul nostru nu e un cont de google classroom !

Musafir

#2

2020-11-07 20:45

Din inima îmi doresc sa nu se rămână online, sa rămână deschise doar școlile, cu 4 copiii, din care 3 la școală clasa III,IV,V, fără dispozitive din partea inspectoratului e foarte greu, nici copiii nu vor online !!

Musafir

#3

2020-11-07 20:55

Tot respectul Doamna eu sunt mama a 2 băieți unul în grupa zero și unul la creșă interesanta schema am eu. Va sustin Ramona MACAREI oricând la apel, nu se mai poate asa. Multumesc în numele meu și tind sa cred ca și în numele la toti părinții care au semnat.
Cristina

#4

2020-11-07 20:59

Si eu susțin deschiderea școlilor măcar pt clasele terminale si inv primar acolo e jale!

Kira

#5

2020-11-07 21:00

Vrem sustinere adevarata atat educationala cat sufleteasca. Noi nu suntem profesori ci parinti ce doresc pentru copiii tot ce e sanatos, viabil, fericiti sa fie... Nu tematori si speriati, luptam pemtru un drept castigat si util. 


Musafir

#6

2020-11-08 05:52

In sfarsit cineva care a facut primul pas,sper sa reusim impreuna sa rezolvam ceva. Am un baietel la gradinita daca ii intrerupe deacum o sa fie vai de ei,cei mari daca vor invata ca stiu despre ce e vorba,dar cu acestia care dabia acum invata sa scrie ,ce sa le facem noi ,cat neam chinui cu ei nu e ca experienta unui profesor/educator... tot respectul Ionela Gavril

Musafir

#7

2020-11-08 06:05

Sunt mamă a doi copii !Unul in clasa a 2 a si unul la grădiniță (grupa mare).E trist sa îmi vad copilul stând in fața unui dispozitiv de pe care copie niste materiale pe care nimeni nu le explică. Copiii au dreptul la educatie!
RaluD

#8 Redeschiderea scolilor si gradinitelor

2020-11-08 07:25

Corect,trebuie sa luptam daca nu spunem nimic cred ca ne este bine asa.Sunt parinti ce nu au cu cine isi lasa copiii ,parinti ce poate sunt nevoiti sa renunte la servici pt a sta acs cu unul sau mai multi preșcolari.Si eu sunt mama unei fetite de 3 ani si 4 luni respectiv 13 ani .

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#9 Re:

2020-11-08 11:30

#1: -  

Nu stiam de acest zvon. 

Daca se discuta astfel de scenarii, da, trebuie sa incercam sa atragem arentia.

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#10 Re:

2020-11-08 11:31

#2: -  

Nici la noi copiilor nu le place. Dar, na, se resemneaza intr-un fel. Imi pare rau de situatia dvs.

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#11 Re:

2020-11-08 11:33

#3: -  

Va multumesc. Nu ne pierdem speranta.

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#12 Re:

2020-11-08 11:34

#4: Cristina -  

Urmarim indeaproape si presam continuu. Nu stiu ce sanse avem, dar incercam

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#13 Re:

2020-11-08 11:39

#6: -  

Multumesc. Si eu am o fetita de 3 ani si jumatate. Si chiar daca e mica, se simte lipsa gradinitei.

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#14 Re:

2020-11-08 11:40

#5: Kira -  

Drepturile castigate se pare ca nu sunt tot timpul definitiv castigate :(

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#15 Re:

2020-11-08 11:46

#7: -  

Va inteleg perfect. E trist si frustrant pentru noi parintii :(

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#16 Re: Redeschiderea scolilor si gradinitelor

2020-11-08 11:49

#8: RaluD - Redeschiderea scolilor si gradinitelor 

Aveti dreptate. Acea solutie cu concediu cu 75% din salariu e doar de forma. In realitate, niciun angajator nu te tine, daca esti neserios sau permanent indisponibil. 

Andreea D

#17 haideti sa ne cerem in instanta dreptul la educatie

2020-11-08 13:30

In nici o tara din UE, cu exceptia Letoniei) nu se face on line la clasele mici. Eu am copil in clasa pregatitoare si sunt nevoita sa platesc de maine 70 de lei pe zi la un after school ca sa invete ceva. nu e corect. Asa cum HORECA a castigat in instanta in Bacau si in Germania, asa cum judecatorii au ridicat carantina in unele localitati asa trebuie si noi sa ne facem dreptate in instanta.  Va rog , haideti sa ne unim si sa gasim un avocat, sa il platim si sa cerem dreptul la educatie=drept fundamental

 


Musafir

#18

2020-11-08 16:46

Mulțumim pentru inițiativă și îmi doresc enorm sa se deschidă școlile deoarece am 2 băieți în ani terminali(a8 și A12) este o piedică enorma pentru ei?
Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#19 Re: haideti sa ne cerem in instanta dreptul la educatie

2020-11-08 17:10

#17: Andreea D - haideti sa ne cerem in instanta dreptul la educatie 

Cred ca e o idee foarte buna. Mai.stiu ca este deja o actiune in instanta initiata de acea asociatie a scolilor particulare. Si cred ca mai sunt si altele.mai putin cunoscute. Singurul dezavantaj e ca dureaza foarte mult. Eu sper sa avem scoala fata in fata pana la.o eventuala decizie in instanta. E de discutat, oricum.

 

nadia

#20

2020-11-10 06:41

Eu cred ca trebuie sa iesim in strada. Duminca toti parintii sa fim in fata guvernului! 


Musafir

#21

2020-11-10 14:28

Vă mulțumesc, mulțumim, vom fi alături de dumneavoastră, până la sfârșitul acestui circ. Și eu am un copil în clasa a patra și unul în a 12-a.
Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#22 Re:

2020-11-10 21:28

#20: nadia -  

Asa ar trebui, daca n-ar fi contextul acesta special. Trebuie gasita o formula de contestare care sa.respecte si regulile de siguranta sanitara.

 Ne plac, nu ne plac, trebuie respectate.

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#23 Re:

2020-11-10 21:29

#21: -  

Multumesc si eu pt sustinere. 

Dia

#24

2020-11-13 07:00

De ce acuzati doar scoala on-line? Pana anul acesta scoala s-a desfasurat fata in fata si totusi procentul de analfabeti functionali iesiti de pe bancile scolilor (la propriu) este foarte mare.

Sunt situatii in care scoala on-line functioneaza foarte bine si sunt situatii in care scoala fata in fata este un dezastru... Sa nu generalizam!

 


Musafir

#25

2020-11-16 09:40

împreună speram sa facem ceva. Haideți să nu renunțăm.



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...