Pentru linia aeriană Viena-Iași/Für die Flugstrecke Wien-Iași


Musafir

#26

2011-12-05 09:17

Pentru majoritatea destinatiilor spre care am zburat, plecarea dinspre Iasi inspre Viena mi-a oferit o solutie eleganta, cu timpi de asteptare mici si servicii bune. As regreta, din acest motiv, reducerea numarului de zboruri.

Musafir

#27

2011-12-05 10:30

Momentan locuiesc in Olanda si merg acasa pe ruta Amsterdam-Viena-Iasi, zborul Viena-iasi fiindu-mi foarte foarte util.

Musafir

#28

2011-12-05 11:21

Iasi, capitala culturala...
Iasi, oras deschis catre lume...
Iasi, oras turistic...
Motive suficiente? Edificatoare!!!


Musafir

#29

2011-12-05 11:29

Pentru linia aeriană Viena-Iași/Für die Flugstrecke Wien-Iași

Musafir

#30

2011-12-05 12:22

Este foarte importanta pastrarea acestei rute (Iasi-Viena). Si asa traim intr-o lume ca vai de ea, lasati-ne macar conexiunea cu tarile civilizate si lasati-ne sa o facem intr-un mod civilizat. Altfel, totul va deveni din nou o iluzie...

Musafir

#31

2011-12-05 14:54

Este singura cale rapida si comoda de "comunicare" cu vestul ,pana la aparitia primei autostrazi cu plecare din Moldova!
Deci va rugam sa fiti rezonabili!


Musafir

#32

2011-12-05 18:05

Este cea mai concreta legatura a Iasului cu restul lumii. In plus, un serviciu de calitate.
D.Zait

Musafir

#33

2011-12-05 19:54

Nu pot sa fac Aeroportul Iasi sa fie un ADEVARAT AEROPORT INTERNATIONAL, dar pot sa sprijin pe altii care stiu sa lupte pentru un scop important. Sper ca ceea ce se face pe calea internetului sa ajute la ceva,.... la bunastarea Iasului.
Univ

#34 Curse aeriene

2011-12-06 04:46

Din pacate, ratiunile sunt financiare (rationale) si nu sentimentale. Modernizarea aeroportului, aducerea altor companii straine cu preturi avantajoase sunt solutiile. Austrian ramane foarte scump.

Musafir

#35

2011-12-06 10:52

Salvati statutul de Aeroport International pentru IASI!

Musafir

#36

2011-12-06 17:48

vreau sa ramana cursa aceasta operationala!!!!...asa cum e acum.

Musafir

#37

2011-12-06 20:36

ich bin mehrere male aus beruflichen gründen nach Iasi geflogen - das flugzeug war immer sehr voll.

Musafir

#38

2011-12-07 10:09

Cu aceleasi veleitati de stapanitori vremelnici regionali, AUA confirma politica intepata si agresiva imperiala de "hit and run" in momentele mai grele ale istoriei. De la bancile agresive care si-au discriminat cu incapatanare clientii Est Europeni prin comisioane si dobanzi ridicole la credite si iata pana la operatorul aerian Austrian Airlines, toti austriecii se grabesc acum sa-si reduca expunerea si sa-si repatrieze profiturile. Romanii nostrii ar trebui sa dea dovada de un nationalism necesar al zilelor noastre si sa devina clientii unor companii romanesti, nu de alta dar in caz contrar nu le mai ramane decat sa faca petitii.
environmental friendly

#39 Re:

2011-12-07 17:00

#1: -

Mai bucur pentru mediu si pentru micsorarea in acest fel a emisiilor de dioxid de carbon.

 

Musafir oarecare

#40 Re: Curse aeriene

2011-12-08 01:54

#34: Univ - Curse aeriene

Am semnat si eu petitia, pentru ca sunt si eu iesean si ma gandesc si eu ca ar fi frumos si normal ca Iasul sa fie mai aproape de Centrul si Vestul Europei si in general mai aproape de lumea civilizata.

Din pacate insa gasesc acest comentariu (semnat de "Univ") printre putinele, daca nu chiar singurul realist si de bun simt. Serios, daca exista intr-adevar o cerere mai mare decat oferta, ce ar putea impiedica alte companii aeriene sa stabileasca ele alte curse care sa lege Iasul de Viena sau de alte centre ale lumii civilizate?

Modernizarea Aeroportului Iasi cred ca este o prima conditie necesara pentru stabilirea si mentinerea unor asemenea legaturi aeriene.


Musafir

#41

2011-12-08 20:04

As dori sa fie si o linie Berlin-Iasi. Dar deocamdata m-as multumi tare mult sa se pastreze cel putin cea Viena-Iasi in programul asa cum a decurs pina acum

Dr. Gerhard Pinzhoffer

Musafir

#42 Tarom

2011-12-09 10:13

Este usor sa declari ca n-ai nevoie de AUA, ca sint scumpi, ca ne lasa la greu, ca vrei compania nationala... Dar s-a intrebat cineva de ce n-a preluat Taromul aceasta linie? Taromul, care zboara de la Cluj la Viena si la Frankfurt, iar de la Sibiu la Muenchen! Dar de la Iasi nu doar ca n-a vrut, dar nici n-a vrut ca AUA sa zboare la Viena. Le convine ca iesenii si cei din Moldova sa plateasca inca un zbor, spre Bucuresti, si apoi sa mearga mai departe. Asa ca sa-i convingeti mai intii pe cei de la Tarom si apoi sa cereti sa plece AUA!

Musafir

#43

2011-12-09 12:06

Iasiul nu trebuie izolat!!


Musafir

#44

2011-12-09 13:06

Pentru cat de ieftin ati luat petrolul si bancile din Romania ar trebui sa mai bagati o cursa cu preturi low-cost, nu sa reduceti numarul zborurilor la cea existenta.

Musafir

#45

2011-12-09 17:50

Dorim sa zburam de la Iasi la Viena in accelasi conditi ca si pana acum.

Musafir

#46

2011-12-09 19:42

Orice anulare de ruta izoleaza si mai mult Iasul de contactul cu exteriorul si iniativa dumneavoastra este laudabila.

Musafir

#47

2011-12-09 20:00

ar trebui cooptate mai multe companii care sa opereze in mai multe destinatii astfel incit aeroportul din IASI sa fie o poarta principala pentru partea de est a tarii.

Musafir

#48 Re: Re: bucura-te cat mai ai timp, ca probabil esti vre-un frustrat care nu a mers mai departe de Is

2011-12-09 20:05

Musafir

#49 Petitie

2011-12-10 12:17

D-le profesor orasul Iasi are probleme mult mai imp de rezolvat decat necesitatea cresterii sau reducerii nr de zboruri. Ganditi-va la infrastructra, nivelul de viata al oamenilor, directiile de orientare ale tinerilor absolveti de facultate si la exodul mare de populatie care mai are minte sa fuga din acest oras.

Nu va puteti compara cu orase precum Clujul, Brasovul sau Timisoara, si mai ales cu Bacaul care din pct de vedere economic este peste orasul Iasi si reprezinta un interes mai mare ptr companii..

Iasul se doreste a fi salvat doar din pct de vedere istoric prin refacerea monumentelor istorice, care oricum la urm cutremur major vor fi la pamant. Eu zic sa va focusati petitiile spre alte directii, chiar daca nu primiti sprijin!

Este mai mult decat bun ca veti avea 4 curse in loc de 6 daca nu era nici una cum era?


Musafir

#50

2011-12-11 12:17

Aceasta legatura aeriana este deosebit de imporatanta pentru orasul Iasi si pentru o legatura rapida cu centrul Europei.