PRETUL GICACALORIEI, IN CRAIOVA, MAXIM 150 RON

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția PRETUL GICACALORIEI, IN CRAIOVA, MAXIM 150 RON


Musafir

#1

2011-10-14 23:08

Eu cred ca cei de la Termoficare,daca doresc sa existe incontinuare sa societate,trebuie sa faca preturi ale gigacaloriei care sa poata fi platite de fiecare beneficiar,altfel,degeaba il maresc pretul,vor ramine cu banii numai pe hirtia lor,iar in conturi,ZERO LEI!

Musafir

#2

2011-10-15 10:23

Nashpa

Musafir

#3

2011-10-15 14:45

Sunt de acord cu aceasta petitie si ma alatur voua !Sa luptam impotriva hotilor !
k

#4 PRETUL GICACALORIEI

2011-10-15 15:59

Limitarea pretului gigacaloriei e o prostie. E ceva ce tine de sistemul comunist, cu distributie centralizata. Cumparati-va centrale de apartament!
un nestiutor

#5 ptr k

2011-10-15 20:20

atunci cind Complexul Energetic iti da cu 133,5 RON gigacaloria, pina la punctul ternic de cartier, cum e posibil sa ajunga la 280 RON la beneficiar?

Musafir

#6 ptr k, revin

2011-10-15 20:27

ia comenteaza urmatorul comunicat


Primarul Craiovei Antonie Solomon a avut in sambata dimineata o intalnire cu mai multi factori responsabili in vederea gasirii de solutii pentru recuperarea datoriilor de la populatie, datorii acumulate ca urmare a neplatii cheltuielilor de intretinere.

Referitor la aceasta situatie primarul Antonie Solomon a declarat:

"Este vorba de datorii de aproape 700 miliarde de lei, pentru cele 50 de puncte termice, bani care trebuie recuperati de la populatie. Fac un apel la craioveni, sa-si achite restantele la plata, pentru a reusi sa furnizam in bune conditii apa calda si agent termic, in perioada urmatoare. Dimineata am avut o sedinta cu directorul de la CET Craiova, cu directorul Regiei de Termoficare si cu directorul economic din primarie, pentru a gasi solutii de deblocare a acestei situatii. De asemenea, am cerut si Serviciului Coordonare asociatii de proprietari sa se implice direct in recuperarea datoriilor de la cetateni si sa verifice activitatea presedintilor de asociatii. Am luat legatura cu reprezentantii Ministerului Administratiei si Internelor si am asigurari ca vom primi sprijin financiar in zilele urmatoare.”

nimic de hotia regiei de termoficare si despre cel nmai mare pret al gigacaloriei din tara.
edificatorul

#7 280 ron gigacaloria la craiova

2011-10-15 21:33

k

#8 PRETUL GICACALORIEI

2011-10-15 23:54

Ca sa fiu bine inteles, nu vreau ca locuitorii orasului sa plateasca mult la intretinere, dar existenta termoficarii este un non-sens de sorginte comunista. Aduci caldura prin zeci de km de conducte, care genereaza pierderi si sunt administrate de o societate cu sute de angajati si cu zeci de milioane de euro pierderi in fiecare an. Voua nu vi se pare absurd?
Si nu vand centrale termice, dar mi se pare mai civilizat ca fiecare apartament sa aiba propria centrala si fiecare familie sa plateasca strict ce consuma si nu pierderile de pe traseu, salariul soferilor, paznicilor etc de la o regie care nu trebuie sa existe?

Musafir

#9

2011-10-20 20:04

se cunoaste faptul ca ani de-a rindul Regia de Termoficarea ( companie de stat ) are in consiliul de administratie oameni politici sau acoliti ai acestora care trebuiesc platiti. Acestia sunt mai mult sau mai putin pregatiti sa aiba o asemenea pozitie dar adevaratul sens al prezentei lor acolo SUNT BANII, CARE NU SUNT DELOC PUTINI. Acest lucru este si o cale de a aduce BANI LA PARTID. Deasemenea, ani buni la rind aceasta Regie a platit salariu membrilor de familie ale angajatilor, membri care au fost disponibilizati ( ex. daca sotul/sotia lucreaza iar celalalt sta acasa, sta acasa pe salariu primit de la regie, plus gratuitatev la plata caldurii adica MOCA ). In urma acestor " afaceri comerciale " SUFERA PLATITORUL DE GIGACALORIE ( adica noi, fraierii ) si sa nu mai vorbim de reteaua de distributie care are pierderi colosale de caldura, pierderi platite tot de catre noi.