Ajutaţi Liceul de Coregrafie "Floria Capsali" să existe!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Ajutaţi Liceul de Coregrafie "Floria Capsali" să existe!


Musafir

#26 Pentru cei 10 ani de viata

2016-10-21 18:08

Pentru ca 10ani I am petrecut in acest Liceu , alaturi de profesori minunati si colegi deosebiti. Pentru ca numai datorita acestei perioade de scoala, cultura generala, balet clasic, dans modern, dans contemporan, dans romanesc, pian, istoria baletului, istoria costumului, si multe altele....sunt ceea ce sunt ASTAZI. Multumesc Liceul de Coregrafie Floria Capsali! Sunt mandra ca am doar eleva acestei scoli. 

Amalia Volovate


Musafir

#27

2016-10-21 18:20

Pentru viitor si pentru continuitate.

Musafir

#28

2016-10-21 19:41

Pai, daca noi, fostii balerini si actuali nu semnam, atunci cine s-o faca??? Afonii?!?!?!

Musafir

#29

2016-10-21 20:04

Am semnat deoarece fetita mea invata la Liceul de coregrafie Floria Capsali, si chiar daca nu invata ea acolo as fi semnat deoarece sustin ca invatamantul sa invete copiii si sa - i lase sa - si urmeze visele nu sa - i sufoce cu ,, informatii" care nu le inteleg poate nici profesorii , ce sa mai zicem de copii

Musafir

#30

2016-10-21 20:55

Sunt fosta eleva a acestui liceu si sustin toate activitatile acestui liceu,singurul liceu de arta,unde inca mai pot fi educate frumos generatii de copii! Nu exista sa ramanem fara arta! Treziti-va idiotilor de politicieni cu legile voastre cretine care nu se justifica deloc! Chiar vreti sa se aleaga praful de tara asta? Cum sa ucideti arta? Cum sa ucideti frumosul? Sa va fie rusine tuturor celor din cauza carora trebuie sa se ajunga sa semnam asa ceva!

Musafir

#31

2016-10-21 21:36

Liceul de Coregrafie ''Floria Capsali '' trebuie sa existe si sa functioneze in cele mai bune conditii ! Programa scolara trebuie sa cuprinda un numar corespunzator de ore pentru specialitate : dans clasic , dans de caracter , repertoriu , duet , dans istoric , pian , dans popular, dans contemporan etc !!!!!!!!! Nu incercati sa distrugeti ceea ce este mai reprezentativ si competitiv in Romania .....

Musafir

#32

2016-10-21 21:44

Pentru sustinerea culturii si artelor in tara asta, plina de copii talentati!

Musafir

#33

2016-10-21 21:50

Pentru ca nu vreau sa hotarasca cineva soarta oamenilor din diferite domenii de activitate fara ca acei oameni sa fie consultati in prealabil. Si nu vreau sa li se aduca pur si simplu la cunostinta o decizie luata fara aprobarea lor.

Musafir

#34

2016-10-21 23:22

Ministerul Invätämäntului si al Culturii trebuie sa actioneze ferm si rapid

Musafir

#35

2016-10-22 00:01

Păi de ce să mai avem balerini în România? Noi am devenit doar o piață de desfacere; nu avem nevoie de o școală națională și de rezultatele ei. De ce să avem oamenii noștri de cultură, artiștii noștri când putem importa pe bani grei? Dragii mei compatrioți! Haideți să ne răzvrătim împotriva manelizării vieții românilor. Am ajuns în stadiul de a ne mira de prostia celor care ne hotărăsc soarta. Nu gândesc nici cât niște gâște bete. Țara asta nu mai are sport, nu mai are cultură, nu mai are muzică, nu mai are artiști? Am rămas doar cu 600 de parlamentari și un guvern incompetent pe cap? Vă rog aveți grijă pe mâinile cui dați țara la apropiatele alegeri. Aveți grijă cum sunt formați copiii dumneavoastră în școlile românești. Aveți grijă ca acești copii să-și poată urma vocația. Doar asta e normalitatea! Da pentru Liceul de coregrafie „Floria Capsali”, pentru un orar normal unei școli de profil. Claudia Măru Hanghiuc

Musafir

#36

2016-10-22 04:10

daca inlocuiesti orele de balet cu ore de educatie fizica inseamna ca acei care au gandit aceste schimbari au facut prea multa educatie fizica si de gandit "mai putin"

Musafir

#37

2016-10-22 04:19

Chiar daca nu a fost un efort sa semnez petitia îmi doresc sa stiu daca ajuta asemenea actiuni. Doamne ajuta!

Musafir

#38

2016-10-22 04:31

Cu ajutorul lui Dumnezeu poate si fetita noastra va invata la acest liceu.

Musafir

#39

2016-10-22 04:54

consider ca manifestarea pasiunii este o esenta a vietii si am convingerea ca elevii care urmeaza cursurile licelului de coregrafie sunt pasionati de balet si coregrafie. Imi doresc ca manifestarea artelor in Romania sa creasca nu sa scada pt ca tine de cultura cetatenilor. Multumesc

Musafir

#40

2016-10-22 06:26

Cat timp exista copii care cred in frumos mai avem o sansa toti sa traim normal!

Musafir

#41

2016-10-22 06:33

In calitate de parinte al unui elev de gimnaziu din Liceul de Coregrafie "Floria Capsali" si nu in ultimul rand, ca iubitor al baletului, dansului si teatrului deopotriva!

Musafir

#42

2016-10-22 06:52

Este inadmisibil ca tot de este bun si de pret in aceasta tara sa fie distrus!
Sunt cu tot sufletul si cu tot respectul si admiratia alaturi de demersul dumneavoastra @

Musafir

#43

2016-10-22 07:27

Pentru că iubesc dansul contemporan si baletul si pentru ca stiu din experienta ca sunt prea puține scoli pentru asta.


Musafir

#44

2016-10-22 07:37

Dansul ,este cea mai frumoasa si mai expresiva forma de exprimare a sentimentelor,trebuie sa spunem tot ce simtim,prin dans se pot spune foarte multe.

Musafir

#45

2016-10-22 07:55

Pentru ca nu este normal, ca toti incompetentii din tara asta ,sa distruga tot ce are ea bun si frumos,doar pentru ca pot .Rusine sa le fie
Sena Vlădoiu
Musafir

#46 Re:

2016-10-22 08:17

#15: Carmen Hasas - Re:  

 Vă mulțumesc.Cu siguranța vom avea nevoie de ajutorul dvs..si al celor care iubesc dansul, baletul, al celor care s-au format ca oameni si artişti in acest Liceu. Eu nu pot sta liniştita..cu astfel de "încercări de a ucide" istoria..dar şi viitorul dansului si baletului românesc. M aş bucura să va intalnesc! Multumesc pentru sustinerea scolii de coregrafie!

Sena Vlădoiu

#47 Re:

2016-10-22 08:23

#37: -  

 Speram să ajute. O petiție online are un impact puternic  la sf saptamanii o vom depune cu toate semnaturile la Minister. Este un prim pas! Va multumim!


Musafir

#48

2016-10-22 09:11

Doresc sa nu mai dispara nimic din realizarile noastre!

Musafir

#49

2016-10-22 09:14

Mie inca mi se pare o gluma proasta chestia asta cu reducerea nr de ore de specialitate...
Nicu Cristian
Musafir

#50

2016-10-22 12:24

Performanta nu se face reducand orele de specialitate...