Dreptul la concediul de odihnă în învățământul preuniversitar


Musafir

#151

2016-07-11 05:55

 Sigur, semnăm această petiție dar eficiența ei este  zero! De ce? Pentru că , în primul rând, n-o citește nimeni dintre cei ce ar trebui s-o facă, apoi ministerul este  ,,dirijat” pe o anumită structură, care, parcă, este bătută în cuie! Apropo de structură. A fost publicată , cea pentru anul școlar următor,  sub formă de proiect, dar, începând cu sindicatele  și celelalte suprastructuri ale sistemului NIMIC. Va fi criticată la toamnă. Nu-i deranjează pentru că nimeni nu-i ,,trage” de mânecă în niciun fel! Nerespectarea legislației în vigoare este un sport ,,național al guvernului”, al tuturor celorlalți responsabili din sistem! Nimeni nu răspunde în fața cuiva, nici măcar în fața propriei conștiințe (vezi subiectele la TOATE evaluările)! Forumurile, FB și multe altele  sunt pline de petiții și nemulțumiri dar nu interesează pe nimeni: câinii latră, caravana trece!Concediu plăcut, totuși!


Musafir

#152

2016-07-11 06:41

Am semnat aceasta petitie din solidaritate pt cadrele care n au parte de concediu.Dupa un an de munca la clasa cadrele didactice au nevoie de odihna pt a incepe urmatorul an scolar cu forte proaspete.Dupa un an scolar te simti efectiv epuizat psihic.Doar cei care lucreaza cu copiii stiu acest lucru. Va multumesc!

Musafir

#153

2016-07-11 11:14

Pentru ca mi se pare o cerere de bun simt.

Si sindicatul ar trebui sa se implice. Nu prea ii vad sa se straduiasca pentru binele cadrelor didactice!!!!!!!!!!!


Musafir

#154

2016-07-11 11:20

Pentru ca in acest sistem se munceste mult. Nu se vede decat ce e negativ.

Musafir

#155

2016-07-11 15:57

Pe langa faptul ca nu ne putem efectua concediul de odihna conform legii, ISJ-urile OBLIGA secretarele sa lucreze si in unele sambete (pentru BAC, Evaluare Nationala etc.), evident fara plata si nici nu se poate pune problema recuperarii zilelor muncite in plus pentru ca nu reusim sa ne facem nici zilele de c.o. legale.

Musafir

#156

2016-07-29 10:12

Simplu! Noi cei de la invatamantul tehnic nu mai avem concediu efectiv: pe 3 august terminam cu examenele de certificare a competentelor, iar pentru admitere in clasa a IX-a nu exista pauza pe perioada verii.

Musafir

#157

2016-08-10 07:30

Am semnat aceasta petitie pentru ca sunt direct interesata. Lucrez ca secretara la un liceu asa ca stiu foarte bine despre ce e vorba. De 23 de ani de cand lucrez in sistem, concediul mi-a fost fractionat in 2-3, uneori chiar 4 perioade, ramanand uneori si cateva zile neefectuate pe anul urmator. Suntem si noi oameni si avem dreptul la odihna si refacere pentru a putea incepe cu bine anul scolar.

Musafir

#158 Re:

2016-09-17 16:09

#3: -  

 optinerea?.....:|