APEL CĂTRE SFÂNTUL SINOD AL BISERICII ORTODOXE ROMÂNE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția APEL CĂTRE SFÂNTUL SINOD AL BISERICII ORTODOXE ROMÂNE


Musafir

#151

2016-06-07 15:22

pentru ca biserica ortodoxa e singura biserica adevarata a Domnului nostru Iisus Hristos

Musafir

#152

2016-06-07 20:28

Sa ne pastram dreapta credinta!
Părintele Flocoşenie

#153

2016-06-08 00:32

Dacă crezi că e momentul să se facă liturghie,
Pune-ţi sutana de aur, prinde-ţi părul c-o scufie.
Dacă vrei să dai cu-agheasmă ca să strângi de-o mică plasmă,
Ia busuiocul din grădină, bagă schema cea divină.
Orice moliftă îţi place, fă acuma cum îţi spun,
Vezi tămâia care zace şi mai dă-i cu fum!

Bagă clopotul mai tare dacă vrei să mântuieşti,
Bagă-ţi limba în icoane dacă vrei să preaslăveşti!
Bagă clopotul mai tare dacă vrei s-o arzi divin,
Bagă-ţi capu-n pangar, bagă-ţi capu-n pelerin!

Daca vrei să schimbi oraşul, dacă nu-ţi mai place Iaşiul,
Ia o nouă parohie, mai avută ca să fie,
Bagă cântul mult mai tare, ia un sponsor mai cu stare!
Daca ai intenţii bune dar vrei şi subvenţie,
Orice moliftă îţi place, fă acuma cum îţi spun,
Vezi tămâia care zace şi mai dă-i cu fum!

Bagă clopotul mai tare dacă vrei să mântuieşti,
Bagă-ţi limba în icoane dacă vrei să preaslăveşti!
Bagă clopotul mai tare dacă vrei s-o arzi divin,
Bagă-ţi capu-n pangar, bagă-ţi capu-n pelerin!


Musafir

#154

2016-06-08 07:09

Din convingerea ca gandul cel bun si luminarea data Sfintilor Parinti de Bunul Dumnezeu, in vechime, la limpezirea intelegerii invataturii crestine si a randuielilor vietii crestine autentice, nu sunt cu valabilitate limitata in timp.

Musafir

#155

2016-06-08 07:19

Confirm semnatura petitiei catre Sfantul Sinod. Silviu-Marius SEITAN si Paula-Elena SEITAN

Musafir

#156

2016-06-08 10:52

Doamne Ajuta

Musafir

#157

2016-06-09 10:19

acest mare sinod este impotriva ortodoxiei el urmareste instalarea antihristului la putere

Musafir

#158

2016-06-09 18:53

Pentru ca doresc ca tara noastra sa nu fie pedepsita de Dumnezeu prin participarea Inaltilor prelati la acest sinod, care este foarte dubios. Doresc din toata inima ca Dumnezeu sa ne lumineze si calauzeasca pe toti. Doamne ajuta!

Musafir

#159

2016-06-09 20:09

Am semnat petiția pentru că mă îngrijorează tăcerea ierarhilor nostrii în condițiile în care Sf. Munte si alte biserici ortodoxe autocefale au sesizat ambiguități majore și deosebit de periculoase în textul documentelor care se vor dezbate la acest sinod.

Musafir

#160

2016-06-10 02:47

Pentru ca ieste intru adevar.DOAMNE AI MILA DE NOII CA MARE IESTI TU DOAMNE DE NU SE VA FACE CUM TREBUIE MARE VA FI PLINGEREA SI VINOVATI VOM FI SI DE VA VENI PEDEAPSA SA O PRIMIM CU BUCURIIE CAND FURTUNA IESTE MARE RAMAN CITIVA IN PICIOARE CEEI INTRU ADEVAR SA STAM CUMINTI SA STAM CU FRICA.SI PUTINI VOR FI ACEEA CARE VOR INTRA AN AMPARATIIA LUI DUMNEZEU DOAR STIM DE LA TOTI SFINTII PARINTI CA VOR VENI TIMPURI GRELE UN LUCRU AL STIU ASA CUM DUMNEZEU NU CADE NICI CEEI CE CRED AN IEL NU CAD DAR VAI DE CEILANTI SA STAM CUMINTI SA STAM CU FRICA .DE SAR SCHIMBA ORICE O INIMA CARE TRAIESTE PENTRU DUMNEZEU NU SE SCHIMBA AN VECII VECILOR CA DUMNEZEU IESTE AFOST SI VA FI BIRUITOR SI BISERICA SA LA FEL DE AR FI SA MAI RAMANA UN SINGUR CRESTIN SAU CALUGAR AN DREAPTA CREDINTA SI IN VOIA LUI DUMNEZEU ACEELA VA BIRUI CA MARE IE PUTEREA TA DOAMNE.ASA CUM NOI AVEM SOCOTELILE NOASTRE ARE SI DUMNEZUEU SOCOTELI PENTRU SOCOTELILE NOATRE .DAR ANTREBAREA AR FI SUNTEM CU ADEVARAT PREGATITI SA DAM SOCOTEALA AN FATA DOMNULUI SA STAM CU FRICA.AMIN.

 

 


Musafir

#161

2016-06-10 12:27

Sunt mădular al Bisericii Ortodoxe , am datoria să apăr ADEVĂRUL !
Frati Romani, ortodoxsi, cu credinta cea adevarata nu va vindeti sufletul pentru ereticii papali .

#162

2016-06-10 22:14

Frati crestini ortodoxsi, intr-u Hristos slujitori, nu va vindeti sufletul, sa nu acceptam unirea credintelor, pentru ca singura credinta de mantuire a omului este Ortodoxia.Patriarhul si toti cei care i-au pupat mana papei ne vand diavolului.

Banii si foloasele lumesti i-au orbit sufletul , inima, mintea..... absolut totul.

Daca veti accepta de buna voie sunteti partasi la pierzania sufletului, al tau si a tuturor celor care nu au putere sa se opuna. Copiii copiilor nostri.

Dumnezeu sa va lumineze calea si credinta din inimile voastre, iar preotilor le doresc sa aiba inima curata intr-u dreapta si singurul adevar, va rugam nu faceti aceeasi greseala ca in 1924. Schimbarea calendarului din Iulian in Gregorian ( calendar papal)

Dumnezeu sa ne ajute in gandurii bune. Amin!


Musafir

#163

2016-06-11 19:30

Este datoria mea de crestin ortodox sa fiu alaturi de preoti ,monahi sa luptam pentru dreapta credinta ortodoxa Dumnezeu sa -i lumineze pe sfiinti Ierarhi ai ai Biserici noastre Romanesti sa apere dreapta credinta ,din nefericire din cite am mai citit nu este un sinod tocmai ortodox sper ca Dumnezeu nu ne va parasi sa fim crestini adevarati si nu de forma

Musafir

#164

2016-06-12 12:52

Participarea la Sinodul din Creta este tradarea ortodoxiei. Cei care semneaza documente eretice isi agonisesc o cumplita pedeapsa.

Musafir

#165

2016-06-13 13:52

Este datoria mea de crestin-ortodox sa ma opun oricaror erezii.

Musafir

#166

2016-06-14 11:28

fara bani nu se poate?

Musafir

#167 Re:

2016-06-14 11:29

#157: -  

 asa e


Musafir

#168

2016-06-14 11:42

ortodox...va spune ceva?
Madularul secular

#169

2016-06-15 01:15

Hmmm, nivelul de influenta KGB/FSB e inca in parametrii tolerabili. Dintre semnatari, daca scadem nebunii 30% (gen comentariul 161 al "madularului Bisericii Ortodoxe"), scadem si prostii si analfabetii "ortodoxsi" 80-90%, ramanem cu cei 100 de cititori de Sputnik, RT, Vocea Rusiei, Dughin, Ernu si alte poame orientale. Amuzant.


Musafir

#170

2016-06-15 10:15

Nu sunt de acord cu punctele care se vor discuta în cadrul Sinodului, lovesc în ortodoxie, în libertatea persoanei și în viitorul copiilor noștri.

Musafir

#171

2016-06-17 06:21

Sinodul de la Creta se aduna doar pt.erezia ecumenismului,alunecarea cu viclenie spre catolicizare , impotriva adevaratelor Bisercii Crestin Ortodoxe inclusiv BOR si adevaratei ortodoxii ! Cerem sa nu se participe !

Musafir

#172

2016-07-09 00:10

Aveti toate motivele din lume sa cereti amanarea acestui Sinod! De ce nu o faceti?
Părintele Flocoşenie

#173 Re:

2016-08-03 22:11

#153: Părintele Flocoşenie -  

P.S. După cum v-ați dat seama, sunt un ateu complet tembel, care am probleme psihice și îmi fac veacul pe Internet. Mai nou sug pula și la musulmani. Nu luați în seamă "comentariile" mele tâmpite, sunt un muist complet redus mintal.