APEL CĂTRE SFÂNTUL SINOD AL BISERICII ORTODOXE ROMÂNE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția APEL CĂTRE SFÂNTUL SINOD AL BISERICII ORTODOXE ROMÂNE


Musafir

#126

2016-06-06 12:29

Ortodoxia salveaza Romania! Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Musafir

#127

2016-06-06 12:43

In calitate de ortodocsi trebuie sa avem atitudini, metode si declaratii unutare.

Musafir

#128

2016-06-06 13:09

SEMNEZ ACEASTA PETITIE PENTRU CA AM CITIT MEMORANDUMUM SI NU E COMPATIBIL CU RELEGIA NOASTRA ORTODOXA.

Musafir

#129

2016-06-06 14:37

pt a ramane pe linia celor 9 sinoade ecumenice sau cel putin primele 7

Musafir

#130 Re:

2016-06-06 15:29

#128: -  

 GMV


Musafir

#131

2016-06-06 16:03

pentru ca UNA este SFANTA,SOBORNICEASCA si APOSTOLEASCA BISERICA,cea ORTODOXA, pe care portile iadului NU O VOR BIRUI, restul sunt eretici.

Musafir

#132

2016-06-06 16:05

Pentru ca nu sunt de acord cu CMB, cu ecumenismul si alte asemenea ineptii si idiotenii! Asa cum au schimbat calendarul in 1924 asa pot schimba multe alte lucruri ce nu ar trebui schimbate.

Musafir

#133

2016-06-06 16:45

Doresc tot ce este mai bun, mai bine, mai frumos si corect pentru toti oamenii. Nu trebuie sa uitam sacrifiiciile facute de inaintasii nostri, pentru ca noi sa ducem o viata mai buna. Trebuie sa privim la faptele si sacrificiile mosilor, stramosilor nostri si ale tuturor sfintilor, ca la niste faclii care ne arata calea pe care trebuie sa o urmam in drumul vietii noastre. Ele sunt cele care ne calauzesc si ne lumineaza atunci cand intapinam greutati in a merge mai departe. Sa nu cautam calea cea mai usoara, care s-a dovedit ca de multe ori ne poate duce la ce nu este bine pentru noi oamenii, ci sa cautam calea cea dreapta care, oricat de grea ar fi, ne duce catre adevar si catre bucuria sufletului.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2016-06-06 16:51



Musafir

#135

2016-06-06 19:01

E timpul sa MARTURISIM CREDINTA ADEVARATA!

Musafir

#136

2016-06-06 19:27

De atata lup,musca si oile.decat sa se participe la acest ;SF Sinod;CANONIZATI SF INCHISORILOR,si ve-ti bucura atat credinciosii,care deja se roaga la EI ca SF,cat si CERUL.

Musafir

#137

2016-06-06 21:11

Pentru UNA SOBORNICEASCA si APOSTOLEASCA BISERICA a LUI IISUS HRISTOS MANTUITORUL LUMII.

Musafir

#138

2016-06-07 05:00

E firesc ca orice crestin sa fie ingrijorat de soarta Ortodoxiei, atat pentru mantuirea lui cat si a semenilor si a urmasilor. Nu avem doar drepturi, ci si datorii. ,,Cand credinta este primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere." (Theodor Studitul) Acum e randul mirenilor sa vorbeasca, daca mai doresc preoti si episcopi ortodocsi si mantuire pentru ei si pentru urmasi. Prea s-a mizat pe faptul ca, daca ne vor corupe ierarhii, ne vor subjuga si spiritual. Sfantul Paisie Aghioritul a prorocit ca mirenii vor avea un rol important in pastrarea Ortodoxiei.

Se urmareste introducerea in Ortodoxie a unei supuneri oarbe, de tip catolic, gata sa aprobe orice enormitate dogmatica. Cu acest gen de supunere, intronarea lui Antihrist va fi posibila. Ascultarea ortodoxa nu se confunda cu supunerea oarba de tip catolic. Cum sa fii atat de spalat pe creier, incat sa fii de acord ca papa este infailibil?

Se urmareste, probabil, ca si noi sa ajungem la fel, iar atunci cand Sinodul, ca ultim decident in materie de credinta, va spune sa ne inchinam lui Antihrist si sa ne insemnam cu 666, noi, din ,,ascultare", chiar sa facem asta. Mi-as dori sincer ca Patriarhia Romana sa nu se faca partasa la o asemenea sminteala, caci scris este ,,Vai de cei prin care vine sminteala!".

Musafir

#139

2016-06-07 06:28

Pentru ca 01 Mai este data preconizata a incepe implementarea Noii Ordini Mondiale, iar Biserica Ortodoxa din Creta are un rol esential in aceasta chestiune. Si nu doresc sa se ajunga la o religie universala si o Biserica Unica.

Musafir

#140

2016-06-07 07:33

Pentru copiii care abia s-au nascut si care trebuie sa cunoasca credinta noastra Ortodoxa asa cum ne-au lasat-o Sfintii Parinti. Pentru ca Ortodoxia nu mai are nevoie de alte adaugiri, sunt suficiente cele sapte Sfinte Sinoade Ecumenice. Maica Domnului sa ne pazeasca sub Sf. Acoperamantul ei si impreuna cu toti Sfintii, sa ne ierte pe noi pacatosii. Amin.

Musafir

#141

2016-06-07 07:42

Am semnat aceasta petitie pentru ca consider ca temele care vor fi dicutate acolo sunt aextrem de sensibile si nu au fost facute publice credinciosilor, iar prin hotararile acestui sinod se va putea altera credinta cea adevarata! Mariana
Aghios Oros

#142 Re:

2016-06-07 08:49

 

SCRISOARE DESCHISA ONG-URI CATRE SINOD

http://SINODULTALHARESC.XYZ


Musafir

#143

2016-06-07 09:47

Domnul si Maicuta Sfanta sa ne aperere si sa ne pazeasca de toate nebuniile acestei lumi! este  timpul marturisirii, va doresc mult curaj !

Autor apel

#144 Re: despre sinod

2016-06-07 11:01

#125: gigi - despre sinod 

 Acest lucru a fost făcut deja de vineri, cu depunere personală a Apelului la Cancelaria Sf. Sinod însoţit de semnăturile adunate până atunci (peste 600). S-a făcut aceasta pentru a fi deja depus pentru a putea fi luat Apelul în considerare la adunarea de ieri (6 iunie 2016) a Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Desigur, strângerea de semnături continuă! 


Musafir

#145

2016-06-07 12:09

din dragoste de Dumnezeu

Musafir

#146

2016-06-07 12:20

pentru ca asa ne-au invatat Sfintii Parinti,sa iubim si sa aparam credinta curata si neschimbata

Musafir

#147

2016-06-07 12:34

asemeni stramosilor nostri,voi marturisi doar ortodoxia lasata noua de Sfintii Parinti,intarita de mucenicia martirilor,marturisitorilor si cuviosilor.
marturisesc ca crestin,pentru intarirea Bisericii luptatoare din care facem parte,pentru neamul cel adormit,si pentru urmasii nostri.

Musafir

#148

2016-06-07 12:49

"Si chemand la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai, le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie. Caci cine va voi sa-si scape sufletul il va pierde, iar cine va pierde sufletul Sau pentru Mine si pentru Evanghelie, acela il va scapa. Caci ce-i foloseste omului sa castige lumea intreaga, daca-si pierde sufletul? Sau ce ar putea sa dea omul, in schimb, pentru sufletul sau? Caci de cel ce se va rusina de Mine si de cuvintele Mele, in neamul acesta desfranat si pacatos, si Fiul Omului Se va rusina de el, cand va veni intru slava Tatalui sau cu sfintii ingeri."
(Marcu 8,34-38)


Evanghelia Sfântului Apostol Matei capitolul 10, versetele 32-33 şi 37-39:

„Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi şi Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.

Iar cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor şi Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.

Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.

Şi cel ce nu-şi ia crucea şi nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine.

Cine ţine la sufletul lui îl va pierde, iar cine-şi pierde sufletul lui pentru Mine, îl va găsi”.

Musafir

#149

2016-06-07 12:59

"...nici sarutare Iti voi da ca Iuda.."!
pentru acrivie si discernamant
paul

#150 Re:

2016-06-07 14:01

#19: -  

1- noi nu suntem sectari,care si ei spun ca se aduna in numele Domnului,dar nu recunosc dogma,traditia,Biserica,preotia si tainele

2-du-te matale si intreaba duhovnicul si fa ce te indeamna constiinta. din pacate,clerul est acum luptat intern.

mantuirea o cer eu,cu pastor bun(asta si cerem,sa avem pastori sfintiti,nu lupi rapitori), nu trebuie sa avem indoiala.mantuirea se ia cu lupta.

3-matale ce cauti aici daca nu vrei ...virtual?

semneaza si aici,si pe hartie,mergi,cauta,vorbeste,noi facem si-si,alergam cat putem.

Dumnezeu sa te ajute.