Lasati cainii pe spatiile verzi din Bucuresti-Parcul Circului


Musafir

#1

2016-04-28 07:44

In toate tarile civilizate animalele de companie au drepturi, sunt aparate si pedepsite persoanele care le maltrateaza. Suntem o altfel de tara? Vrem sa avem aceleasi drepturi cu tarile civilizate unde cainii sunt primiti cu bratele deschise in magazine, cafenele, etc.

Musafir

#2

2016-04-28 08:12

Este un abuz si o prigoana asupra noastra,a proprietarilor de caini.Rusine!..si mi-e sila!


Musafir

#3

2016-04-28 08:16

TREBUIE EXTINS LA TOATE PARCURILE DIN TARA!!!!

Musafir

#4

2016-04-28 08:30

Si cainii, ca si copii-in general oamenii, simt nevoia de miscare, sa alerge. Cand iesim in plimbare, sa facem miscare iesim cu toata familia. Cainii fac parte din FAMILIE! Vrem sa avem spatii libere pentru joaca si miscare asa cum e lasat BUNUL DUMNEZEU aceste suprafete! Nu vrem ingradiri si interdictii! Cu cat esti mai ingradit, cu atat devii mai rau, asa ca AVEM NEVOIE DE ACESTE SPATII LIBERE SI PENTRU COPII, PENTRU NOI SI PENTRU CAINI, PISICI SA FIM SANATOSI SI VESELI IMPREUNA!!

Musafir

#5

2016-04-28 08:33

Pentru ca doar in Romania statul te pune la colt,iti ingradeste dreptul la libertate prin legile astea idioate .

Musafir

#6

2016-04-28 09:00

platim taxe si imposite cu carul si in schimbul lor ne ofera bataie de joc si amenzi ! avem si noi, stapani de animale, drepturi, asa cum si ceilalti au, pt ca si noi platim aceleasi taxe!! nu e nimeni mai special


Musafir

#7

2016-04-28 10:53

Vrem amenajarea spatiilor dedicate cateilor, tarcurile sunt insalubre, nu exista dispensere de pungute cum sunt in sectorul 3. Daca tot vreti sa schimbati ceva, incepeti sa dati amenzi celor care nu strang fecalele cainelui/cainilor lor, celor care mananca seminte si arunca cojile pe jos, langa banca pe care stau, celor care isi pun copiii sa defecheze in tufisuri in parc deoarece le este lene sa mearga pana la cea mai apropiata toaleta, celor care ies la picnic pe pajiste si lasa in urma lor toate ambalajele goale aruncate pe iarba! Dati amenzi celor care merita, nu doar celor cu catei pentru ca aveti voi impresia ca niste patrupezi scosi la plimbare dauneaza mediului inconjurator!!

Musafir

#8

2016-04-28 11:27

Pentru ca am un caine , si in sectorul 6 as dori si eu o petitie

Musafir

#9

2016-04-28 11:37

Avem caine

Musafir

#10

2016-04-28 11:52

inainte sa interzicem anumite lucruri, oferim alternative?! tarcurile din parcuri sunt o gluma prosta

Musafir

#11

2016-04-28 15:38

Traim in sec 21!!!Trezitiva!!!oamenii alesi de noi cetatenii care platim taxe si impozite.Traim intrun stat de drept,si am dreptul sa ma plimb si sa stau unde vreau eu,cetateanul.Eu sunt important,cetateanul unui stat liber.

Musafir

#12

2016-04-28 17:10

Mizeria si tulburarea linistii publice este facuta de oameni (cretinii care mananca seminte, aia de lasa în urmă un sac de cutii de bere, parintilor care isi lasa copii sa se cace efectiv in mijlocul drumului cu toalete publice langa ei, drogatilor care seara de seara isi sparg venele pe aleile din parcul Morarilor și Florilor). Hai sa dam legi, da alternative? Tarcurile trebuie sa aiba minim 25 de metei distanta intre ele, garduri de minim 2 metrii inaltime, sa fie igenizate zilnic si macar un cos pentru pungile cu fecalele animalelor, aratati-mi mie un asfel de spatiu amenajat. Cam asta spune legea, dar pe care nimeni nu o respecta (primariile de sector care ar trebuii sa le amenajeze)

Musafir

#13

2016-04-28 19:50

 in parcul Tineretului, dimineata cand nu e nimeni in parc, politia locala, isi justifica activitatea prin amenzi aplicate persoanelor in varsta , femeilor singure, cu pechinezi si bischoni. pentru ca nu aveau cateii in lesa....sunt normali la cap?? e abuziva  si nedreapta legea si modul in care se aplica....... pe cei care au caini agresivi nu-i intreaba nimeni de nimic...pentru ca le este teama....suntem haituiti ca ultimii infractori.., noi nu avem drepturi, doar de platit impozite.....


Musafir

#14

2016-04-29 09:07

In nicio tara civilizata din lumea asta nu exista o astfel de cretinatate de interdictie. Este imposibil de admis asa ceva !

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-04-29 13:56


Geo

#16 O aberatie!

2016-04-30 06:49

Aceasta Hotarare a Consiliului Local Bucuresti, este discriminatorie si abuziva deoarece si noi suntem platitori de taxe si impozite si nu e ok sa fim tratati si fugariti ca niste infractori de Politia comunitara doar pentru ca ne plimbam cateii pe spatiul verde. Atata timp cat strangem in urma lui nu vad care ar fi problema. Tarcurile in anumite parcuri sunt inexistente iar in altele sunt inadecvate, neingrijite sau prea mici raportat la numarul de catei din zona. (Doar nu degeaba ne-am inregistrat cateii in RECS!) In nicio tara normala la cap nu exista o astfel de interdictie de a calca pe spatiul verde ca sa nu mai spun de penalii care au introdus acesta lege, Oprescu si sleahta lui de consilieri. 


Musafir

#17

2016-04-30 13:27

Hotararile luate la nivel de municipiul sau judet nu au nici o valoare in fata legilor luate la nivel national.pe aceiasi tema.Mergeti la avocat si interesati_va.

Musafir

#18

2016-05-01 15:11

Nu mi separe normal ca atata timp cat pe spatiile publice, atat i n parcuri cat si pe peluzele acestora, sunt mormane de gunoaie menajere, sa nu ne putem lasa in libertate animalele de companie, dupa care strangem tot timpul.

Musafir

#19

2016-05-03 06:49

Consider ca aceasta petitie ar trebui data si pentru celelalte orase din tara. Sunt perfect de acord ca accesul animalelor de companie, respectiv al cainilor sa nu fie permis in spatiile de joaca pentru copii, si asta din considerente de siguranta a copiilor.
musafir 19

#20 Re:

2016-05-03 06:56

#17: -  

 Sunt perfect de acord. Si acest lucru este valabil nu numai in privinta animalelor de companie.

Consiliile judetene, comunale, orasenesti, municipale, de sector, ..., cred ca sunt create pentru alte scopuri decat acelea de a da "hotarari si decizii" care de multe ori incalca legea (a se vedea cat de constitutionala a fost hotararea ridicarii masinilor parcate sa spunem ilegal). In caxdrul acestor consilii ar terbui sa primeze grija fata de tot ce este necesr cetatenilor din comunitate. Sa nu existe lute politice, blocari de proiecte, frictiuni ca vezi Doamne Primarul este de alta "culoare". Emiterea de hotarari si decizii ar terbui limitata prin lege doar la proiectale aflate in discutie.