Modificarea taxelor de pescuit sportiv

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Modificarea taxelor de pescuit sportiv


Musafir

#26

2016-03-01 10:12

sint pensionar !!!

Musafir

#27

2016-03-01 10:12

Sa nu se schimbe taxa de pescuit si sa se faca controale ampotriva braconajului.....si ceva populari cu peste.

Musafir

#28

2016-03-01 10:13

Sa va fie rusine nesimtitilor!!!!!!!!!
anonim

#29

2016-03-01 10:24

Sunt pescar de mic copil si ceea ce fac ei acum este un abuz. Ok platesc si 150 lei ptr permis daca ar fi cum era pe vremea lui Ceausescu plateai  permis de pescuit dar aveai voie sa dai la pescuit in toata tara in ape stationare de ses sau in Marea Neagra. Faceti acest lucru si va dau 150 lei ptr permis domnilor guvernanti ,dar voi aveti filiera voastra peste tot anuntati inainte daca baietii dau cu curent sau au plasele intinse de dai direct in ele  si daca reclami pe cineva  ajungi sa te duci cu frica la pescuit ca intri cu barca gonflabila pe Dunare si vin  mascotele avand sanse sa te innece sau sa iti distruga autoturismul nesupravegheat pe mal.   Succes tuturor si fire zbuciumate in viitor.


Musafir

#30

2016-03-01 10:26

Am semnat aceasta petiti pentru a avea si noi romani de o tara mai frumoasa fara braconaj piscicol . Ar trebui ca cei care sunt prinsi sa faca puscarie nu sa le dea amenda si a 2 zi sa se intoarca la vechiurilor obiceiuri de a bracona. Tara tuturor posibilitatilor in care romania se face orice si nu este pedepsit
Constantin R.

#31

2016-03-01 10:27

Pescuitul a ajuns un sport destul de costisitor si cu foarte multi adepti de la an la an ..acum au gasit modalitatea sa faca bani frumosi din asta fara a veni in sprijinul pescarilor ,fara sa miste un deget .Prioritatea maxima ramane starpirea braconajului .Cu toate ca in fiecare an ANAPA scoate bani frumosi de pe spinarea noastra nu inteleg cum nimeni nu se,sesizraza sa verifice unde se duc banii astia .Pt ca noi cei platitori nu vedem decat o inrautatire a situatiei. Se pare ca in Romania nu se mai poate trai .Cum spunea un prieten "Pentru a scoate Romania din aceasta sitiatie in care suntem ar trebui sa intram in razboi cu nemtii si imediat sa ne predam" Bucuria patronilor de lacuri cu aceasta taxa .Sa nu credeti ca ei nu vor face la fel daca legea se pune in vigoare ! 


Musafir

#32

2016-03-01 10:27

Pentru protejarea ramasitelor fondului natural al raurilor din Romania.

Musafir

#33

2016-03-01 10:39

Este o masura abuziva, in afara sa mareasca taxa ce a facut ANPA? Ce masuri si ce rezultate a avut anul trecut pentru stoparea braconajului? Cate repopulari a facut? Cate fonduri europene a accesat?
JON

#34 MUIE GUVERNANTILOR

2016-03-01 10:49

pana nui omoram no sa ne lase sa traim, vor sa ne vada ingenunchiati in tara noastra pana curge sangele din noi. GUNOAIELOR DIN PARLAMENT SA VA VEDEM ATARNATI DE CASA POPORULUI SI TRASI IN TAPA MUISTILOR FOMISTI


Musafir

#35

2016-03-01 10:49

Deoarece mi-aş dori să se facă ceva împotriva celor care braconează. Nu pentru noi ăștia amărâți.

Musafir

#36

2016-03-01 10:51

Am semnat aceasta petitie deoarece nu mi se pare normal ca taxele pentru pescuitul recreativ sportiv sa fie marite le poate marii pentru pescuitu comercial ca in ultimul timp nici peste nu sa mai prins pe dunare din cauza braconajelor celor care pescuiesc comercial ca niciunu din pescarii comerciali nu respecta legea ci toti braconeaza cu.monofilament curent S.A

Musafir

#37

2016-03-01 10:51

O taxa atat de mare pentru o zestre piscicola aproape inexistenta este aberanta.

Musafir

#38

2016-03-01 10:59

O initiativa necesara!!!Foarte pertinent si documentat articolul domnului Musetescu!!!As fi si mai bucuros daca s-ar organiza ceva concret..un protest oficial...o conferinta..o luare de pozitie ceva mai..dura!Suntem multi dar din pacate dezbinati...

Musafir

#39

2016-03-01 11:02

pentru ca cunosc zona chirnogi si este adevarat,la fel si canalul dorobantu unde niste italieni au voie sa pedcuiasca in cantitati indostriale cu navoade

Musafir

#40

2016-03-01 11:09

Pentru ca asa a vrut muschiul meu! :D

Musafir

#41

2016-03-01 11:13

Ăstia de la ANPA.sunt niste frecatori de menta plus guvernu'

Musafir

#42 Re:

2016-03-01 11:14

#1: -  

 Se doreste diminuarea numărului de pescari sportivi din delta. Motivul este urmatorul- ca braconierii sa isi facă treaba în liniste fara a mai fi filmați sau văzuți de noi toti. Oare câți braconieri au fost amendați? Mai degrabă lan nou pescarii sportivi amenzi , fie ca am cam pat unde nu trebuia fie ca avem o moaca de 48cm si nu de 59 cm. Ce se face oare din banii nostri cu care plătim aceste taxe? Noi am vazut si stim clar ECOLOGIST sau BRACONIER e tot una, sunt frați. 


Musafir

#43

2016-03-01 11:20

Nu trbuie dor taxat pestele.Trebuie si protejat inmultit si ferit de braconieri .Daca se vedea vreo activitate in directia asta poate exista vreo explicatie.Altfel doar pentru salariile coruptilor nu voi mai da nici un ban.
Cata

#44

2016-03-01 11:21

Eu sunt de acord sa platesc 150 taxa de pescuit sportiv si recreativ cu conditia sa se inchida pescuitul industrial. In alte conditii nici macar 1 leu nu merita ANPA pentru ca oricum nu mai ai cum sa dai cu undita in apa de km de plase si zaute care impanzesc toate apele Dunarii. Pescuitul industrial este cel care face de fapt face ravagii pe apele Dunarii, deoarece tot cei care fac acest gen de pescuit recur si la alte metode ilegale plase monofilament, curent si altele. Sa ii lase sa faca industrial numai in zonele in care nu sunt alte posibilitati de supravietuire Delta Dunarii. Bastinasii din delta ce fac pescuit cu traditie din tata in fiu si care au invatat sa respecte natura deoarece este principalul lor fel de a supravietui numai aceia sa aiba dreptul si nu toti mafiotii care fac prapad in urma lor.


Musafir

#45

2016-03-01 11:29

Este inadmisibil ca taxa de pescuit sportiv sa aibă valoarea mai mare decit cea pentru pescuit comercial
nu se iau măsuri pentru stirpirea braconajului
nu se populează riurile si bălțile asociatilor de pescuit cu puiet doar se percep taxe peste taxe nimeni nu le poate justifica
Sa se facă audituri la toate asocierile de pescuit din tara sa stim ce se fac cu bani nostri ca noi nu vedem nimic mai bun de la an la an

Musafir

#46

2016-03-01 11:57

Datorita faptului ca s-a majorat taxa

Musafir

#47

2016-03-01 12:11

Impreuna vom reusi !

Musafir

#48

2016-03-01 12:11

Responsabilitate civica si sociala. Pentru respect. In speranta ca este posibil sa fie primavara cu o singura floare, contrar proverbului.

Musafir

#49

2016-03-01 12:13

pentru normalitate!

Musafir

#50

2016-03-01 12:14

am semnat deoarece este aberant sa platesti o asemenea suma pt a pescui in urma braconierilor cu curent, deoarece este o suma foarte mare si nefondata, deoarece noi multimea nu avem si nu ne am votat pensii si nici indemnizatii , ce vor guvernanti sa faca este inuman ne ar lua si ultima gura de aer singura relaxare pt foarte multi cetateni , aceasta marire este o jignire profunda la adresa cetateanului roman nici unde n lume nu se plateste o asemenea taxa , rusine guvernului romaniei