Modificarea taxelor de pescuit sportiv

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Modificarea taxelor de pescuit sportiv


Musafir

#201

2016-03-06 18:46

Am semnat aceasta petiti pentru a avea si noi romanii parte de o tara mai frumoasa fara braconaj piscicol . Ar trebui ca cei care sunt prinsi sa faca puscarie nu sa le dea amenda si a 2 zi sa se intoarca la vechiurilor obiceiuri de a bracona. Tara tuturor posibilitatilor in care romania se face orice si nu este pedepsit

Musafir

#202

2016-03-06 19:37

asa nu reduce braconajul din contra cred ca o sa ia amploare

Musafir

#203

2016-03-07 13:34

nu sunt de acord cu modificarea taxei de pescuit sportiv :nu se justifica marirea taxei atata timp cat braconajul este la liber si populari sau alte amenajari nu se vad deloc

Musafir

#204

2016-03-07 18:54

Sunt de acord cu aceasta taxa dar numai la pachet cu interzicerea pescuitulului industrial

Musafir

#205 Re:

2016-03-09 10:36

#25: -  

  Pt pescuitul sportiv si recreeativ................taxa sa fie ZERO... si asa nu prea este peste....

 


Musafir

#206

2016-03-09 12:50

Nu se merita mai mult...Nu au populat niciodata oltul,ma refer de la rm vilcea in jos,cel putin nici dr de acces la baraje nu am,locuri amenajate lipsa,vin braconieri trebuie sa stringi sculele sa te muti in alta parte,noi pescari amatori nu avem nici un fel de protectie:striga braconieri:ba voi nu vedeti ca locul e ocupat,hai stringeti si plecati:la noi pescari amatori vin tot felul de controale si ne controleaza,dar plasari isi fac treaba,pe ei nu ii vede nimeni:pai domnilor aia intind plasele...pai da dar noi nu avem barca...!!! si tot asa...si atunci noi pescari ce pescuim sa zicem de 10 ori pe an de ce a-si fi deacord cu marire de taxa ...ce favoruri m-ai facut....??????????

Musafir

#207

2016-03-09 15:12

acest guvern de tehnoratati, ales pentru un an sa pregateasca alegerile, face orice numai ce trebuie nu. Un pensionar cu pensia de 600-700 lei, daca vrea sa plateasca noua taxa de pescuit de 100 lei, inseamna ca pe luna cand plateste, ori nu-si ia medicamente,ori face foamea,ori .....etc. Dar n-ar fi mai bine sa-si ia dl. Iohanis guvernul si sa ne zica PA! Fir intins.

Anonymous

#208

2016-03-11 03:53

Pedepse penale braconierilor,confiscarea barcilor si a autoturismelor acelora care se ajuta de acestea pentru a bracona ,interzicerea pescuitului cu plase in anumite zone ,amenzi drastice pentru aceia ce lasa gunoaie pe malul apei sau focul nesupravegheat .

Musafir

#209

2016-03-15 04:54

o mare porcarie, intentia de a mari aceasta taxa. nu neaparat cuantumul la care se doreste a se ajunge, cat nedreptatea care s-ar face. pentru doua-trei iesiri pe an, cand cu mare noroc poti prinde cativa pesti, sa platim atat, in timp ce apele SUNT GOLITE efectiv de braconieri, uneori organizati in adevarate MAFII. chiar NIMENI nu vede DEZASTRUL care se petrece? paziti apele cu jandarmii, lasati oamenii sa pescuiasca cu doua-trei bete, gratis si bagati la beci jigodiile care, noapte de noapte umplu cate o barca de peste "curentat". asta ar fi - dupa mine - dreptate!

Musafir

#210

2016-03-15 08:17

In loc Sa mariti taxa puneti pret PE amenzi date celor care lasa gunoaie PE malurile raurilor SI lacurilor.
marius

#211

2016-03-15 10:46

In legea de care spui, spune-mi si mie unde scrie faza cu scumpirea, as vrea sa citesc înainte sa-mi dau semnătura, legea e lunga rau, poti sa indici litera si alineatul despre care aduci vorba? Cu cea mai mare placere semnez dar as dori sa ma documentez, am vazut ceva dar e vorba despre ocolul silvic, paduri si altele, unde anume face referinta la scumpiri? Multumesc


Musafir

#212

2016-03-16 17:50

Nu sunt da acord sase mareasca tax pentru ca nu populeaza apele cu bani adunati.

Musafir

#213

2016-03-19 13:24

In ultimii 10-12 ani nu am vazut un control pe apa, o populare, curatenie, nimic!!! In schimb la orice ora te duci pe apa si pe orice vreme gasesti braconieri de toate formele si marimile, cu tot felul de dispozitive...Cum naiba sa mai pescuiesti in liniste si pace, dar mai ales ce sa pescuiesti? A ramas doar maruntisul pe apa...Uniti-va oameni buni, poate in ceasul al 12-lea sa mai salvam ceva!!! In ritmul asta, in cativa ani nimic nu mai ramane in urma lor!!! Ce sa mai lasam mostenire la copii si nepotiii!!! Cateva ape pline de mizerii si gunoaie, eventual buruiene!!!

Musafir

#214

2016-03-21 20:30

HOTII HU LA BALAMUC CU EI!!!!
MILOS OBRENOVICI.

#215

2016-03-21 20:33

SA AJUTE BUNUL DUMNEZEU,SA SE RIDICE VLAD TEPES DIN MORMINT!


Musafir

#216

2016-04-02 17:49

Se ambogatesc pe spatele nostru cum poate acest Răduță sa schimbe cursul Dunării pe timpul lui Năstase și pot enumera multe exemple reale nu vb.an vânt

Musafir

#217

2016-05-13 10:07

In SUA taxa anuala pentru pescuit sportiv este de 40 $ pe an pentru toate apele curgatoare.Pentru o tara ca Romania 30 de lei este suficient raportat la salarii si la nivelul posibilitatilor oferite de apele noastre.mai bine primeste statul roman cate 30 de lei de la 100 000 de persoane decat sa puna lupul baci la oi.nu este nevoie de asociatii de pescari.

Musafir

#218

2016-05-18 06:04

Pentru ca sunt un pescar teribil de frustrat de reprezentantii statului care pe linga faptul ca sunt incopetenti ,sunt incapabili sa copieze o lege de la alte tari Europene si sa o aplice.La noi intodeauna totul e foarte complicat sau apropae imposibil.

Musafir

#219

2016-05-22 15:54

Mi-a trecut prin minte o expresie spusa de un mare duhovnic al Romaniei,spunea ceva de genul : " Imi pare rau pt voi ca sunteti cei din urma, va vor ingradi cu taxe si impozite mari pt orice la care nu le veti putea face fata.." acesti inconstienti sunt premergatorii antihristului iar noi trebuie sa ii schimbam pt viitorul nostru si al copiilor nostri care pare sa fie sumbru. Doamne ajuta ca in punctele de conducere sa avem oameni competenti.

Musafir

#220

2016-05-24 15:26

Cum se justifica cresterea acestor taxe,cum au fost aprobate fara o dezbatere publica?

Musafir

#221

2016-07-07 20:22

sant pescar,si as dori sa platesc permisul cu placere.pescuiam pe ialomita si mi-a fost confiscata lanseta de spining,în urma mea 7 handralai de-ai ,,casei,,cu plasa cat albia raului controlau fiecare loc din albie unde ar fi putut sa se adaposteasca ultimu puiet.,,Ce faci fratie,cu ei cum ramane?,,raspuns,,ma întalnesc la rand la paine cu ei....