Ca să schimbăm TOTUL în Sănătate, e nevoie de TOȚI !

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Ca să schimbăm TOTUL în Sănătate, e nevoie de TOȚI !


Musafir

#1

2016-02-14 11:47

Pentru normalitate,adevar si lucruri clare!
Adrian Tamas
Musafir

#2

2016-02-14 12:09

Foarte important este aparitia unui contract intre asigurat (cetateanul roman) si asigurator (CNAS).
Daca pentru masina ai,pentru sanatate de ce nu-l vrei ?
Intrebare adresata atat medicilor cat,MAI ALES,pacientilor.


Musafir

#3

2016-02-14 12:59

apelul meu este Lasati medicii sa se ocupe de pacienti , sa consulte , sa stea de vorba cu pacientii, nu ca acum impovarati de sarcini administrative, raportari.Sistemul informatic nu elibereaza medicul ci ii traseaza noi sarcini. Propun o noua categorie profesionala de persoane care sa se ocupe cu transcrierea documentelor medicale, cu codificarile, cu introducerea codurilor de proceduri etc.

Musafir

#4

2016-02-14 12:59

Sunt medic de familie si m-am saturat de sicanarile din sistem!

Musafir

#5

2016-02-14 13:07

Fiind medic de familie,nu cred ca mai e nevoie de comentarii.......

Musafir

#6

2016-02-14 13:09

Si noi suntem oameni si medicii! De ce atata bataie de joc? Va aduceti aminte cata cerneala a curs pe seama cardurilor de sanatate si a sistemului informatic? Cat de greu v-a fost sa convingeti populatia ca e pentru binele ei? Tocmai de aia, faceti ceva sa mearga...La urma urmei spuneti ca sistemul functioneaza, dar nimic nu dovedeste asta! Daca nu puteti face asta, macar reveniti la vechiul sistem de consultatii si eliberari retete si gata. Si mai vreau sa mentionez ceva: Faceti in asa fel, ca analizele obligatorii de sange, urina, etc, si BCG, micro sa se efectueze anual oricarui pacient asigurat sau nu. Doar asa vom avea o viata mai sanatoasa , mai igienica si o mortalitate mai redusa...Daca nu se doreste asta...procedati in continuare ca acum.

Angela Musica-Popa


Musafir

#7

2016-02-14 13:14

Pentru ca imi pasă de colegii mei,medici de familie,de toti cetățenii români, sănătoși, bolnavi,potențiali bolnavi.Desi nu mai sunt in țara, sunt alaturi de ei si ii susțin ptr.ca au dreptate 100%. Responsabilii din Sănătate sa găsească rapid soluții ptr.ca nu se mai poate continua asa! Pana acum,la toate semnalele medicilor de familie au rămas absolut indiferenți.

Musafir

#8

2016-02-14 13:17

Doresc foarte mult o schimbare sanatoasa in toate in aceasta tara

Musafir

#9

2016-02-14 13:29

Vreau normalitate. Vreau să știu pentru ce dau banii. Vreau să pot intra la medicul de familie atunci când mă simt rău și nu atunci când mă „programează” sau când „merge” așa zisul „sistem”. Vreau să fiu tratat cu respectul ce mi se cuvine. Vreau să pot hotărî eu însumi ce fac cu corpul meu și nu o hârtie. M-am săturat să fiu trecut strada cu forța atunci când eu nu vreau s-o trec. M-am săturat ca un nicolaesc sau o ghorghiu sau alți asemenea să hotărască ce injecție să mi se facă. Vreau normalitate!


Musafir

#10

2016-02-14 13:35

Lucrez in sistem si cunosc adevarul.

Musafir

#11

2016-02-14 13:37

Pentru o mai buna colaborare medic-pacient.
Pentru distrugerea sistemului birocratic

Musafir

#12

2016-02-14 13:39

Pentru ca un veterinar castiga de 3 ori mai mult decat un medic din spital.

Musafir

#13

2016-02-14 13:55

Programul SIUI este o fraudă pe banii asiguraților, în perioada de vârf de la începutul lunii când toate farmaciile, cabinetele medicale și stomatologice au fonduri, serverele se blochează deoarece nu sunt prevăzute pentru un trafic atât de mare.
Compania care găzduiește serverele probabil încasează o sumă frumoasă pentru servicii, dar nu consideră necesar să facă o investiție mai mare în tehnică de calcul mai performantă.


Musafir

#14

2016-02-14 14:02

Pentru ca doresc normalitate
RL
Musafir

#15 Revolta din partea unui medic de familie din Romania

2016-02-14 14:11

Pentru ca e nevoie sa se știe ,încă odată ca nu se poate sa se lucreze in condițiile acestea! Nici in calitate de medic , nici pacient , nici farmacist! Ce e mai revoltător sunt afirmațiile conducerii CNAS prin care totul merge bine dar sa avem răbdare! Si ce e mai grav ca se fac economii! La cheltuielile făcute in domeniul sănătății! Cu ce preț?!?! Cu faptul ca ne trezim după 7-8 zile de lucru ca ni s-au sters serviciile validate de program si pe care nu le mai puteam corecta! Putem tipări retete dacă nu sunt validate de Casa? Se pot elibera retetele in farmacii dacă nu au validarea de la Casa? Si ne trezim la sfârșitul lunii ca avem valoarea serviciilor scăzute! Dar pacienții care nu mai au răbdare la cabinet sa meargă programul de la Casa si pleacă la farmacii cumpărându-și cu plata integrala retetele? Sau le iau de la cabinet si nu merge programul la farmacii? Sau la spitale pacienții așteaptă sa se facă Foia de internare sau de externare si aceștia renunța! Si pleacă! Si culmea ! Președintele Casei afirma ca s-au făcut economii!....Știți de ce am semnat? Pentru ca zilele trecute un salariat a Casei m-a întrebat de ce nu spargem geamurile Casei, pentru ca așa poate vor înțelege cei de acolo care e realitatea!...


Musafir

#16

2016-02-14 14:16

Sunt nemultumita de sistemul sanitar

Musafir

#17

2016-02-14 14:39

Poate le pasa!

Musafir

#18

2016-02-14 14:51

M-am saturat de incompetenta!

Musafir

#19

2016-02-14 15:07

Sunt medic de familie. Asta spune tot.

Musafir

#20

2016-02-14 15:13

Exact din motivaţia-sinteză prezentată de cele trei initiatoare ale petiţiei,plus multe altele,mai puţin semnificative.Trecănd peste hărţuirea noastră a pacienţilor,parte sau nu în sistem, îmi pare că mai grea e situaţia celor ce incearcă să respecte jurământul depus când,din vocaţie,au ales profesia nobila şi dumnezeiască de MEDIC.Daca e nevoie,pot exemplifica,din C-ţa,Buc,macar.

Musafir

#21

2016-02-14 15:34

Fă și-o petiție prin care să ceri mass media educarea bicicliștilor.Nu mai putem traversa pe trecerile de pietoni în condiții de siguranță din cauza lor.Să învețe a se da jos de pe biciclete când se angajează în traversare și a le duce de mână de pe un trotuar pe celălalt.Nu cum fac ei.Le călăresc pe trecerile de pietoni punând în pericol siguranța circulației pietonilor pe trecerile de pietoni.A vedea mai ales la București trecerea de pietoni de pe Șoseaua Pavel Kiseleff din Piața Victoriei,trecerea de pietoni de pe Bulevardul Aviatorilor de la intersecția cu Bulevardul Constantin Prezan,trecerea de pietoni de pe Bulevardul Aviatorilor din Piața Victoriei unde se repetă aproape zilnic asta.Pe-astea de ce nu le vede populația Bucureștiului să le reclame????Sunt pericole publice pentru siguranța circulației pietonilor pe trecerile de pietoni.


Musafir

#22

2016-02-14 15:45

Doresc sa scap de birocratie si de idiotii care ingroasa acest sistem!

Musafir

#23

2016-02-14 15:53

Era sa imi moara copilul datorita medicilor incompetentii!!In cel mai bun spital pt copii,Marie Curie.Un rezident trebuie supravegheat de un medic primar mai ales in timpul consultatilor la primire urgenta.3zile la rand am fost la urgenta si ne.q pus diagnostic de indigestie in timp ce noi aveam peritonita!!!Rusine sistemului de sanatate!!Rusine parlamentarilor!!Rusine ca se duce tara asta de rapa!!

Musafir

#24

2016-02-14 16:24

Este a doua petiție pe care o semnez în 3 zile, cu aceeași temă. Sper să aibă efectul pe care ni-l dorim toți, pacienți, farmaciști, medici - funcționarea sistemului de sănătate pentru noi, nu împotriva noastră. Dr. Aura Istrate, Galați

Musafir

#25

2016-02-14 16:41

Pentru a se schimba ceva. In bine.