Vrem ISTORIA ca disciplina de studiu in scolile romanesti!


Musafir

#51

2016-02-10 10:58

Este inadmisibil asa ceva!! Un popor care nu-si cunoaste istoria, originile si stramosii.....e un popor mort, fara constiinta, fara valori!Istoria este cartea de capatai a fiecarei natii!!! Asadar, sa sustinem cunoasterea istoriei natiei noastre!

Musafir

#52

2016-02-10 12:14

Am semnat această petiție pentru ca nu sunt de acord sa se uite istorie României

Musafir

#53

2016-02-10 12:56

Sustin ca Istoria sa ramana disciplina de studiu in scolile romanesti, fara nicio modificare a titlului disciplinei.

Musafir

#54

2016-02-10 14:01

N u vreau o educatie preuniversitara ca si in Regatul Unit..............de unde se inspira ''astia''...........copiii din regat ,cu educatia asta de la scolile de stat devin rapid ''benefits'' si etc.............nu distrugeti educatia adevarata.........UE ''ne vrea prosti ''...vrea copii si adulti consumatoristi ,obedienti si analfabeti functionali!

Musafir

#55

2016-02-10 14:52

Cel care nu cunoaste istoria tarii sale e ca un copil care nu-si cunoaste parintii !

Musafir

#56

2016-02-10 15:05

Un copil care nu stie de unde vine,cine-i sunt stramosii, cum s-a faurit statul national roman,faptele de vitejie ale domnitorilor si luptatorilor pentru dreptate,pentru independenta tarii,pentru suveranitatea ei, inseamna ca nu are radacini,ca traieste ca un paria.... Nu cred ca e posibil ca istoria nationala si cea universala sa fie scosa ca materie din scoli. Asta ar insemna sfarstul natiei romane. Pebtru asta ar trebui iesit inb strada, este un atac la fiinta noastra nationala. Dar... nimic nu trebuie sa ne mai mire. Conducerea tarii toata este compusa din cetateni cu dubla cetatenie . Nu existau romani sa consduca Romania? Ne trebuia un ...

Musafir

#57

2016-02-10 16:49

Nu pot sa cred ca niste ROMANI pot aduce un deserviciu mai mare tarii in care isi au originea.Trebuie acuzati de INALTA TRADARE.

Musafir

#58 Re: Sunteti prosti

2016-02-10 17:58

#3: - Sunteti prosti 

 Si de ce se schimba numele unei stiinte vechi de 2500 de ani ? Daca tot vorbim de prostie ?

 


Musafir

#59

2016-02-10 18:01

"Istoria este cea dintâi carte a unei naţii!"...sau noi nu înţelegem că nu trebuie să mai fim!

Musafir

#60

2016-02-10 18:35

Fara istorie,nu existam!Si noi precum si urmasii nostri trebuie sa stim cine suntem.In nici o tara nu s-a mai intalnit asa ceva!

Musafir

#61

2016-02-10 18:58

Cel ce nu-și cunoaște istoria neamului său ,nu se cunoaște pe sine !!!
Un copil care nu este lăsat să studieze istoria națională își pierde identitatea!
Oare asta se dorește!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#62

2016-02-10 19:36

Istoria este moștenirea urmașilor noștri....și nimeni dar nimeni
nu are dreptul să o fure...!!!!

Musafir

#63

2016-02-10 20:14

Fără cunoaştere celor care au luptat pentru suveranitate,libertate,uniune naţională,prin intermediul istoriei, ne pierdem încet dar sigur IDENTITATEA!!!Eu nu vreau să mă numesc altfel decât ;ROMÂN!!!!?

Musafir

#64

2016-02-10 22:46

....poate vor dori sa scoată și limba română din școli ....sau poate chiar școala în sine. ..

Musafir

#65

2016-02-10 23:38

istoria și toate științele trebuie reașezate cu ore mai multe, la fel ca în vest, bazată pe mai multe surse aflate la dispoziția profesorului/elevului, astfel încât orele să fie mai ușor de abordat

Musafir

#66

2016-02-11 04:00

Este un atac murdar la cultura si identitatea nationala ,o atitudine sfidatoare ,antiromaneasca.

Musafir

#67

2016-02-11 05:50

Vrem sa ne cunoastem radacinile ,sa stim cine am fost,cine suntem si sa putem face previziuni pentru cine vom fi.
Marian Covache

#68 Incredibil

2016-02-11 06:34

mintea mea refuza sa accepte o astfel de propunere imbecila drept pentru care as solicita demiterea DE URGENTA  a ministrului de resort care poate fi acuzat de atentat la unitatea noastra statala, iar presedntele tarii " este garantul unității țării: sintagma unitatea țării trebuie să fie raportată, în special, la caracterul unitar al statului român. ORICE ACTIUNE, indiferent de ce natură ar fi aceasta, prin care s-ar afecta caracterul unitar al statului român îndreptățește pe Președintele României să acționeze ca garant al unității statului. Nu interesează dacă atentatul s-ar produce din interiorul sau din afara țării. Nu are importanță nici dacă actul prin care se atentează împotriva caracterului unitar al țării este săvârșit de un partid politic, printr-un mijloc de informare în masă, de un grup de persoane sau de către o autoritate publică centrală sau locală."

Aceasta interventie brutala in activitatea scolara de sute de ani este UN ATENTAT LA SIGURANTA NATIONALA !


Musafir

#69

2016-02-11 11:19

Pt.mentinerea fiintei noastre nationale.


Musafir

#70

2016-02-11 12:05

Vreau Romania mandra si demna cum era odata,vreau ca sacrificiile inaintasilor nostri sa nu fie degeaba ,vreau MOARTE tradatorilor de neam si Tara !!!!!!

Musafir

#71

2016-02-11 18:39

nu-ti cunosti istoria, nu-ti cunosti originea: esti un nimeni!

Musafir

#72

2016-02-11 19:32

Pentru a ne cunoaste identitatea.

 


Musafir

#73

2016-02-11 20:22

Am semnat aceasta petitie din cauza revoltei pe care mi-a produs-o domnul ministru Curaj. Desi sunt un tanar de 18 ani, ma socheaza o astfel de propunere venita chiar din partea personajului care conduce sistemul educational din Romania. Dupa 50 de ani de comunism in care istoria a fost scrisa dupa cerintele de partid si ideologie marxista, este aberant sa propui o asemenea idee acum, in plina democratie. In nicio tara civilizata nu exista asa ceva. Istoria sa ramana istorie ! Ce s-ar intampla in SUA daca istoria ar fi scoasa total din programa ?

Daca domnul Curaj doreste ca elevii sa studieze "educatie cetateneasca", n-am nimic impotriva. Dar in niciun caz nu are dreptul de a inlocui istoria cu astfel de materie !

Musafir

#74

2016-02-11 22:13

Nu doresc copii care sa nu cunoasca adevarata istorie a acestei tari
Apogeul formelor fara fond.....

#75

2016-02-11 23:15

,,Al doilea adevăr, și cel mai însemnat, de care trebuie să ne pătrundem, este acesta: forma fără fond nu numai că nu aduce nici un folos, dar este de-a dreptul stricăcioasă, fiindcă nimicește un mijloc puternic de cultură. Și, prin urmare, vom zice: este mai bine să nu facem o școală deloc decât să facem o școală rea, mai bine să nu facem o pinacotecă deloc decât să o facem lipsită de arta frumoasă; mai bine să nu facem deloc statutele, organizarea, membrii onorarii și neonorați ai unei asociațiuni decât să le facem fără ca spiritul propriu de asociare să se fi manifestat cu siguranță în persoanele ce o compun; mai bine să nu facem deloc academii, cu secțiunile lor, cu ședințele solemne, cu discursurile de recepțiune, cu analele pentru elaborate decât să le facem toate aceste fără maturitatea științifică ce singură le dă rațiunea de a fi

Titu Maiorescu