Vrem sa dam rezidentiatul din "Compendiu de SPECIALITATI MEDICO-CHIRURGICALE"


Musafir

#1

2016-01-30 10:13

Am semnat aceasta petitie deoarece am asteptat jumatate de an universitar aparitia unei carti care mi-a fost prezentata ca bibliografia examenului de rezidentiat 2016 (informatie publicata inclusiv pe site-ul ministerului sanatatii) pe care am procurat-o in luna ianuarie la un pret nu tocmai modic.

Musafir

#2

2016-01-30 10:23

toata lumea a cumparat compendiul deja. Daca voia sa se dea de pe ECN trebuia anuntat din iarna

Musafir

#3

2016-01-30 10:42

Pentru ca nu mi se pare normala situatia.

Musafir

#4

2016-01-30 11:41

Pentru ca imi place mai mult cartea, am si cumparat-o, iar daca voi fi nevoita sa cumpar ECN o sa vreau banii inapoi pe aceasta carte

Musafir

#5

2016-01-30 11:42

Sa fim cinstiti si corecti !!

Musafir

#6

2016-01-30 12:07

Pentru ca noua carte e mai ok, mai ușor de învățat decât ECN și pt ca deja am platit-o!!!!

Musafir

#7

2016-01-30 12:10

Pentru lamurirea acestei situatii penibile in care ne aflam!

Musafir

#8

2016-01-30 12:17

Nu cred ca trebuia inclusa descentralizarea examenului in aceasta petitie. Sunt doua lucruri total diferite. Eu vreau sa dau rezi din compendiu.. dar nu sunt de acord cu descentralizarea. Nu e buna aceasta petitie.. seamana mai mult cu o manipulare. 


Musafir

#9

2016-01-30 12:17

Pentru ca nu se poate schimba regula in timpul jocului, tematica fiind anuntata in mod oficial si inclusiv in presa, in consecinta toata lumea achizitionand noua carte cu buna credinta asa cum fusese anuntat si apucandu-se deja de studiat conform acestui material bibliografic.
Pentru ca nu este corect, nici chiar din punct de vedere constitutional, ca un ministru al unui Guvern interimar cu atributiuni limitate in timpul mandatului si cu singura misiune de a asigura guvernarea si activitatile curente pana la urmatoarele alegeri parlamentare, sa adopte o reglementare fara nicio consulare a mediului academic si a reprezentantilor studentilor, prin care sa schimbe tot ce era deja stabilit foarte clar, cu incalcarea grava a principiului prevezibilitatii si a respectului fata de aceasta profesie.


Musafir

#10

2016-01-30 12:29

Doresc sa dau examen din compendiu din simplul fapt ca nu doresc ca la examen sa vina hainta de rezodenti care deja au mancat pe paine ECN.ul si sa ne ia noua locurile care si asa sunt putine!
Student2

#11 Schimbari

2016-01-30 12:37

Pentru ca schimbarile ar trebui anuntate din timp


Musafir

#12

2016-01-30 12:59

Atunci cand guvernul publica un anunt acesta are valoarea unei legi pentru toata lumea, nu se reuseste prin aceste schimbari decat descurajarea tuturor absolventilor de medicina care se gandesc ca locul lor este probabil intr-un sistem mult mai organizat... Toata lumea a achizitionat deja compendiul, nu ar fi corecta inlocuirea lui acum, asa cum nu ar fi corecta nici centralizarea rezidentiatului, sau nu anul acesta. De ce? Pentru ca este prea tarziu pentru schimbari si pentru ca suntem condusi de un guvern interimar ale carui libertati sunt limitate.


Musafir

#13

2016-01-30 13:29

Doresc respect si dreptate!!!

Musafir

#14

2016-01-30 13:33

Pentru că m-am săturat să fie bataie de joc!

Musafir

#15 Re: Calin

2016-01-30 14:35

#8: -  

 Hai nu ma nebunii' - da daca tu ar trebui sa pleci la dracu in praznic sa dai cel mai important examen si sa fii rupt de oboseala si falit de bani pt acel examen ai mai fi asa pro-centralizare? Adevaru e ca in geneal in lumea asta s-a dovedit ca cel mai bine e cand toate lucrurile sunt concentrate intr-un singur loc. Ma amuza astia care stau in orasu unde se da examenu si o ard cu pretentii cand dorm la ei in pat si mananca la ei in casa si isi misca curu cativa kilometri in taxi pana la examen. E foarte bine facuta petitia pentru ca acopera si pe aia care nu locuiescu in buricu centralizarii lu peste.

iuzăr

#16 Re:

2016-01-30 14:56

#10: -  

 O, da! Vin rezidentii si va iau locurile... :))))


Musafir

#17 Re: Re: Calin

2016-01-30 15:05

#15: - Re: Calin 

 eu nu sunt din bucurești.. daci nu stau in buricul targului.. dar nu cred ca ai rins ideea. Examenele sa dau in tot cele 6 centre ca pana acum, insa cu subiecte exact la fel pe toata tara.. si desigur, rezultatele vor fi centralizate. Insa ai posibilitatea sa iti alegi un locin toata tara.. nu doar acasa, langa mama

Sa fim seriosi

#18 Re: Re: Re: Calin

2016-01-30 15:19

#17: - Re: Re: Calin 

 Dar acele subiecte vor trebui făcute de toate centrele, asta însemnând că se vor plimba pe drumuri pana se va ajunge la un consens si plus de asta se vor mai plimba si în preajma examenului ca sa ajungă în toate centrele ... Oare cate "scurgeri" de informație vor fi pe toate aceste "drumuri"? ... Asta e problema centralizării, fraudarea mult mai facila a examenului!!!


Musafir

#19 Re: Re: Re: Re: Calin

2016-01-30 16:07

#18: Sa fim seriosi - Re: Re: Re: Calin 

 este o chestie noua ce se cheama internet. Centrele fac mai multe subiecte, apoi se extrag 'cele castigatoare'.. iar daca acum tu crezi ca nu sunt scurgeri, te inseli amarnic. Iar in cazul in care cineva atat de bine pus incat sa ii dea pacehtul de date dintr.un centru.. vor cadea la rezi, in urma extrageriii, doar o parte din ele.. nu toate, ca pana acum. Si oricum.. e treaba lor cum se descurca cu subiectele, nu a noastra. 


Musafir

#20 Re: Re: Re: Re: Re: Calin

2016-01-30 16:38

#19: - Re: Re: Re: Re: Calin 

 Nici vorbă, sunt convins că există scurgeri, am spus doar ca riscul de fraudare ar fi mai mic ... O sa fie ceva gen BAC, vor fi subiectele în ziare înainte să ajungă în săli...sa nu mai vorbim de studenți


Musafir

#21

2016-01-30 22:27

Pentru ca sunt studenta in anul 4 la facultatea de medicina Carol Davila si mi se pare normal din moment ce noua carte,actualizata si sper,fara greseli,a fost tiparita,sa se sustina examenul din acea carte.Ideea este sa evoluam,nu sa dam inapoi,iar intoarcerea la ECN nu este o idee buna,din multe considerente,principalul fiind acela ca nu mai este actualizata si are foarte multe greseli.

Musafir

#22

2016-02-01 10:58

Pentru ca vrem sa fim o tara membra UE, pentru ca vrem sa fim cetateni ai UE, pentru ca trebuie sa avem si sa respectam niste reguli, niste regulamente bine stiute si cunoscute, care sa nu se schimbe de la o zi la alta. Pentru ca ne dorim cu totii sa ne ramana medicii in tara, pentru ca ne dorim cu totii sa ne ramana copiii in tara.

Musafir

#23

2016-02-02 12:01

As dori ca rezidentiatul sa se dea din noua carte , respectiv compendium de specialitati medico-chirurgicale, in 2016

Musafir

#24 Re: Re: Re: Calin

2016-05-17 16:35

#17: - Re: Re: Calin 

 Mai,tu nu o suferi pe maica-ta.Sa vezi acolo invarteli daca se va alege locul sau postul centralizat,sa vezi cum o sa-ti zboare,in fata ta,locul sau postul dorit de catre unul de la mama dracu' care dupa 1 luna fuge inapoi tot la mamica ca,de,are pe cineva bine plasat si rezolva un transfer.Si atunci revin,ori nu o suferi pe maica-ta si vrei sa pleci cat mai departe de ea,ori faci parte din categoria celor care iau si pleaca dupa cum ziceam mai sus.Cat despre carte,pot spune ca am revenit la stilul fratilor Grimm dupa cum era si Harrison-ul inainte de ECN.Poveste lunga si intriga subtire.