Petitie drepturi salariale specifice pers. did. inv. preuniv.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie drepturi salariale specifice pers. did. inv. preuniv.

Marieryro
Musafir

#126

2016-01-16 12:31

Analizind cele propuse nu trebuie sa comparam si sa analizam de ce militari si politisti au pensii speciale. In toata lumea militarii au pensii speciale. La noi insa profitind de derapajele politice , s-au facut pensii speciale pentru magistrati, grefieri, piloti civili, insotitoarele de bord, primari, presedinti de consilui judetean, parlamentari ...... Daca plecam de la premiza ca pentru aia da si pentru noi nu aceasta lege nu va fi trecuta. Trebuie pusa problema altfel, prin prisma profesiei un dascal ( profesor, invatator, educator) este supus unor presiuni continue, trebuie sa fie permanent pregatit sa se pregateasca continuu pentru a face fata noilor cerinte. Nu poti compara niciodata ce face un militar cu ce face un profesor, nu exista decit 25 % asemanare, un ofiter pregateste dupa acelasi sistem de invatamint subordonati, In rest ca militar el raspunde prezent 24 ore din 24 la chemarea patriei, are drepturi limitate, nu poate face politica, nu isi poate deschide firma, nu pate parasi tara, decit cu aprobare, desi circulatia e libera, nu are drepturi sindicale........ Nu comparati, ca faceti cea mai mare gresala. Totul trebuie pus pe pasiune, icordare psihica, nevoia permanenta de pregatire, o viata dedicata educarii tinerilor, sacrificii pentru dezvoltarea elevilor, o proasta salarizare pentru importanta si munca depusa. Daca ne apucam sa aratam cu degetul sa creem disensiuni intre profesii nu vom fi bagati in seama.

Dascăl

#127

2016-01-16 12:47

Am semnat petiția pentru că sunt dascăl de 30 de ani și cunosc foarte bine stresul și uzura psihică pe care le cer această meserie. Pot să spun că în tot acest răstimp am făcut apostolat: am lucrat și încă lucrez în condiții nedemne secolului nostru și, zi de zi încerc prin mijloacele de care dispun să aduc lumina educației în medii defavorizate unde procurarea hranei și a celor necesare traiului zilnic este pe primul loc iar școala este pe plan secund, în cel mai fericit caz, dacă nu abandonată.

Mă străduiesc să-mi fac meseria cât pot de bine cu mijloacele modeste pe care le am la îndemână și este o mare realizare și faptul că aducem copii la școală unde pot găsi un dram de normalitate. Nu mă plâng, iubesc ceea ce fac și o fac din suflet, cu mult drag. Dar cât efort psihic, câtă frământare și implicare afectivă sunt investite în tot demersul didactic, doar un dascăl poate ști.

Suntem demult tratați ca ,,a șaptea spiță a căruței”atât noi, cei de la catedră cât și educația, în general, și, ca atare, am început să culegem roadele amare ale acestui sistem bolnav cronic, răvășit și răscolit periodic de o bună bucată de vreme.

Ajungem la pensie la vârste la care suntem epuizați psihic și fizic ajungând să purtăm la bătrânețe povara grijii pentru ziua de mâine. Oare asta merităm după o viață dedicată educării copiilor noști? 


Musafir

#128

2016-01-16 12:50

Doresc ca la pensie , sa se regaseasca valoarea activitatii pe care am depus-o ca si cadru didactic in munca de educare si formare profesionala a elevilor. Meritam un statut profesional si o recunoastere corespunzatoare din partea guvernantilor si a societatii civile din Romania !

Musafir

#129 Re:

2016-01-16 13:08

#6: -  

 Eu , după 36 de ani  în învățământ si gradul 1 in derulare am salariu 1440 lei.


Musafir

#130

2016-01-16 13:32

Am semnat pentru ca tot ceea ce este scris in aceasta petitie este real si sunt justificate cererile, care poate fi si un act de reabilitare a imaginii cadrului didactic atat de periclitata in ultima vreme

Musafir

#131

2016-01-16 13:40

Pentru ca inca mai sper...

Musafir

#132

2016-01-16 14:15

Am semnat aceasta petitie, pentru ca nu suntem pretuiti ca practicam o meserie care se face cu suflet si cu multa uzura psihica.

Musafir

#133

2016-01-16 14:31

Consider ca munca de cadru didactic te uzeaza destul de mult si constati ca atunci cand iesi la pensie , daca reusesti sa supravietuiesti pana atunci, banii nu-ti sunt suficienti ca sa-ti desfasori activitatea zilnica si sa-ti tii sub control si starea de sanatate, desi ai muncit o viata intreaga si ai "cotizat" la stat. Ar fi de dori ca in timpul vietii active sa reusesti sa pui deoparte ceva banuti ,pentru a suplimenta cheltuielile de la varsta a treia, dar salariile sunt destul de mici ca sa-ti permiti asa ceva...din pacate.

Musafir

#134

2016-01-16 15:01

Ca profesor cu vechimea de 39 de ani, inca lucrez... Nu pot trăi cu pensia pe care azi statul mi-ar acorda-o. Trebuie de asemenea asigurată real o formă de retribuire (sau asigurată real posibilitatea de a lucra) în lunile până când pensia soseşte după depunerea dosarului.
Sabo Emil
Musafir

#135

2016-01-16 15:41

Ar fi o masura justa de bun simt si o recunoastere a muncii depuse la catedra ! Educatie sustine societatea si progresul unei natiuni ! :)


Musafir

#136

2016-01-16 15:45

Dupa 30 de ani de munca in invatamant, alti 4 ani de Liceu pedagogic si 4 de facultate,cu experienta acumulata in activitati multiple, apreciez ca munca in acest sistem, mai ales dupa 1990, a devenit extrem de solicitanta si consumanta fizic si, mai ales ,psihic, asa ca se justifica din plin aceasta propunere.
Speranta

#137

2016-01-16 16:15

Sunt cam zece profesori din 50 -60 intr- o scoala care lucreaza din greu, voluntar: la orar, in fel de fel de comisii, care trebuie sa prezinte inspectorilor dosare, dosare, dosare...daca le-as insira pe toate s-ar mira tot mapamondul...cu planuri, proiecte, schite, procese -verbale pentru orice activitate, statistici, plus activitatile in sine...profesorii se duc obositi la ore de atatea hartii, hartii, hartii care sa ateste si cea mai marunta activitate in afara orelor de predare-invatare-evaluare...planificari stufoase, planuri manageriale pentru fiecare comisie, planuri de activitati, caietul dirigintelui cu zeci de cerinte, si cate si mai cate...plus cursuri de perfectionare, plus consilii, plus...acesti zece oameni stau in scoala sau lucreaza si acasa pentru bunul mers al scolii cu hartia, calculatorul, mintea lor...pe timp mult. Profesorii au teme in fiecare zi...pe langa orele epuizante cu elevii...unde sunt salariile de merit pentru ei ? UN PROFESOR NOU, VENIT IN SCOALA SE IA CU MAINILE DE CAP CAND VEDE CATE ARE DE SCRIS, DE REDACTAT, DE COMPLETAT, DE CONCEPUT, DE REFACUT  ETC. Nu suntem crezuti ? Prezentam oricand mormane de dovezi ! Toti profesorii muncesc mult, dar cei zece...duc greul asumandu-si responsabilitatile neplatite...activitatile di

n Consiliile de administratie nu sunt remunerate ...ore bune se lucreaza in aceste consilii pentru buna desfasurare a activitatilor in ansamblu...in vacante tot cei din administratie asigura 

 

pe concediile lor legale prezenta in scoala...acesta este purul adevar pentru care se pot prezenta, de asemenea, dovezi...sa mai spun de participarea la toate simularile elevilor din clasele 8, 12, in calitate de supraveghetori, evaluatori...neremunerate ? Numai daca acesti profesori sunt selectati, triati, cu calculatorul ls examenele propriu -zise au sansa sa munceasca mult, cu mare raspundere si sa fie platit dupa doua-trei luni cu o suma derizorie...si pentru aceasta exista dovezi...la toate se pot adauga denigrarea, marginalizarea, umilirea, lipsa de respect la adresa profesorilor...nu sunt dovezi ? Piviti televiziunile, modul de abordare a statutului profesorului din toate directiile sociale...criterii de salarizare ? Cine, cand, cum va decanta munca fiecarui profesor intr-o scoala ? TREBUIE SA SE INTELEAGA CA ESTE FOARTE GREU DE CANTARIT CONTRIBUTIA FIECARUIA...AICI VA FI PROBLEMA ! Din aceasta dilema nu veti ieeeesiiiiiiiii...Am zis ! Cu ghilimelele de rigoare...


Musafir

#138

2016-01-16 16:26

Toti oamenii au dreptul la respect pentru efortul depus de-a lungul carierei,respect si sustinere financiara pentru cea mai dificila parte a vietii.

Musafir

#139

2016-01-16 16:30

Toti oamenii merita sa beneficieze de roadele muncii lor,dascalii alaturi de medici sunt cei care formeaza si vegheaza la cresterea noilor generatii. Respectul guvernantilor si al societatii se manifesta prin hotarari,legi sanatoase si drepte.


Musafir

#140

2016-01-16 16:40

Am semnat aceasta petitie deoarece consider ca si noi profesorii meritam o pensie decenta dupa o viata de munca


Musafir

#141

2016-01-16 16:52

Am semnat această petiţie deoarece consider că nu am fost platită corect pentru munca depusă în cei 37 de ani de activitate didactică şi doresc ca măcar la pensie să pot să trăiesc cu minimă decenţă.

Musafir

#142

2016-01-16 17:23

este pe deplin justificata cererea avand in vedere consumul psihic al colegilor de la catedra

Musafir

#143

2016-01-16 17:42

Sunt nemultumita de felul cum sunt apreciate cadrele didactice, personalul auxiliar si nedidactic din inv. preuniversitar.

Musafir

#144

2016-01-16 18:02

Am semnat această petiție pentru ca să am o viață decentă când voi fi pensionară și să nu apelez la ajutorul copiilor pentru a supraviețui!!

Musafir

#145

2016-01-16 18:12

Pentru un viitor mai bun al copiilor nostri.

Musafir

#146

2016-01-16 18:15

Sunt cadru didactic.

Musafir

#147

2016-01-16 18:18

Cred că este cazul ca onorabilii parlamentari să facă bine şi să voteze acestă lege aşa cum am cerut noi, iar dacă este cazul şi eu cred că este, să o susţinem prin toate mijloacele.
John

#148 o solicitare de bun simt

2016-01-16 18:20

Cred că este cazul ca onorabilii parlamentari să facă bine şi să voteze acestă lege aşa cum am cerut noi, iar dacă este cazul şi eu cred că este, să o susţinem prin toate mijloacele.


Musafir

#149

2016-01-16 18:22

Dupa 42ani cred ca meritam si noi la fel ca deputatii ,bani in plus.Nu se compara ,,munca,,lor cu munca noastta.

Musafir

#150

2016-01-16 18:34

Am citit toate comentariile si ma doare sufletul.Sunt dascalita in prag de pensionare,prea batrana,ca sa mai cred in promisiuni desarte.In toti acesti ani de dupa 89,dascalii au dat dovada de un comportament civilizat:n-au blocat an scolar,n-au sabotat dif. examene etc.(din respect pentru elevi si parinti),dar trebuia.Doar asa ne-am fi putut impune. In "dzsungla democratie" bunul simt e o notiune necunoscuta. Dragi colegi,am semnat aceasta petitie cu gandul,ca poate vor sa corecteze ceva din umilinta adusa dascalimii.Ori, e an electoral si promisiunile aduc voturi? Vom vedea.