Suplimentare Locuri/Posturi Rezidentiat 2015

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Suplimentare Locuri/Posturi Rezidentiat 2015


Musafir

#1

2015-11-23 11:38

Pentru sansele tuturor celor ce au participat la examenul de rezidențiat cat și pentru o reformă adevărată în sănătate.

Musafir

#2

2015-11-23 22:17

E mare pacat ca statul Roman sa scoata un numar de posturi si locuri insuficiente pt cati studenti absolventi de medicina sunt. Nu e de mirare ca ne pleaca toti medicii in afara si cu toate astea statul Roman nu face nimic in sensul asta pe nici un palier. Multi studenti absolventi de medicina buni pleaca sa munceasca pt altii si noi murim pe capete ca nu gasim un doctor competent. Va rog frumos ca prin aceasta petitie sa se traga un semnal de alarma pt Ministerul Sanatatii si pentru decidentii acestui stat pt ca ne ducem la vale rau de tot in ritmul asta!!!

Musafir

#3

2015-11-23 22:20

Sunt unul dintre medicii care au promovat acest examen si nu a prins un loc sau un post azi la "Carol Davila" Bucuresti. MULTUMESC de oportunitate !

Musafir

#4

2015-11-23 22:30

sunt unul dintre cei ce au promovat acest examen si am plecat fara loc/post azi de la "Carol Davila" Bucuresti. Cum e posibil sa angajeze medici ce nu au promovat acest examen cu titlul de medici cu competente limitate sau sa-i duci in somaj cand cei ce au promovat examenul de rezidentiat nu au aceste optiuni tocmai pentru ca au luat examenul? Ce spune Avocatul Poporului? Dar Curtea Constitutionala de o lege nedreapta si discriminatorie si tocmai de aceea anticonstitutionala?

A nu se intelege ca am ceva impotriva colegilor mei care au studiat medicina 6 aini si au o diploma de licenta. Le doresc mult succes in cariera !Dar in momentul in care se angajeaza, toti cei ce au promovat examenul de rezidentiat trebuie sa fie deja pe un loc sau un post intr-o specialitate medicala ! Asa ca Ministerul Sanatatii, pentru ca din acest an problema este in curtea lor, sa ia la cunostinta si sa se execute, adica sa suplimenteze numarul de locuri / posturi in specialitatile deficitare in ceea ce priveste numarul de medici. Nu pot ascunde sub pres 153 de medici  cu examenul de rezidentiat promovat !

Laura

#5 rezidentiat

2015-11-24 10:33

Buna ziua dragi colegi care nu a-ti prins loc/post la repartitiile de la rezidentiat.Am nevoie de ajutorul vostru pt a-i presa pe cei din ministerul sanatatii sa ne suplimenteasca locuri.Am trimis un mail la mai multe televiziuni cu nemultumirea noastra si astazi am fost contactata de un reporter.Mai au nevoie de cateva contacte pt a putea finaliza stirea.Contactati-ma urgent 0769617564 Laura


Musafir

#6

2015-11-24 15:07

buna seara,ce s a hotarat pana la urma cu cei

care au promovat rezidentiatul dar nu au obtinut niciun loc/post?


Musafir

#7

2015-11-24 16:31

Pentru ca nu este corect sa obti pragul minim de promovare al unui examen si sa nu iti foloseasca la nimic. Daca nu sunt suficiente locuri atunci sa se limiteze inscrierile.

Musafir

#8

2015-11-24 17:07

exact,chiar nu inteleg de ce ne au  promovat daca tot nu pot sa ofere si loc de munca.

 


Musafir

#10

2015-11-25 12:40

La noi ca la nimeni!

Musafir

#11

2015-11-25 13:01

in 2009 cum s-a putut sa se suplimenteze? si la noi nu....?


Musafir

#12 Re: Daca esti in aceeasi situatie, noi am format un grup pe facebook 2015 s.

2015-11-25 14:12

#11: -  

 


Musafir

#13 Re:

2015-11-25 14:13

#3: -  

 te asteptam pe grupul 2015 s


Musafir

#14

2015-11-29 08:29

Mai aveti ceva noutati?


Musafir

#15

2015-11-29 13:24

miercuri aflam.


Musafir

#16

2015-12-03 06:48

paginamedicala.ro//Spitalul-din-Fagaras_-posturi-libere_-dar-fara-candidati_21459/


Musafir

#17

2015-12-07 19:55

Este la moda, sa ne plangem ca ne pleaca medicii, si totodata sa ii tratam cu indiferenta pe acei ce vor sa isi faca meseria in tara...

Musafir

#18

2015-12-08 08:57

Foarte mare nedreptate,nu este corect sa pui punctaj minim de promovare,ca apoi sa le zici celor ce au promovat "daca nu va convine cu situatia in care va aflati acum,sunteti liberi sa plecati in afara"(alte state),"voi plecati ,la noi vin  altii,pachistanezi,bulgari,libanezi",asta le-a spus Ministru Sanatatii-tehnocrat celor ce au fost in audienta.

Deci,corectarea si rezolvarea situatiilor de acest gen,asa se solutioneaza in Romania.(Ei se debaraseaza de probleme in felul acesta in toate domeniile,deci sa nu ne mai miram de ce nu este MERITOCRATIE,cei ce vor sa munceasca si-si dovedesc meritele sunt trimisi sa aduca aduca plus-valoare altor state.Mai grav este ca d-ul.Ministru al Sanatatii vine din SISTEM si este in cunostinta de deficitul de personal,dar afirma ca vin medici nepregatiti,oare de ce???Atunci cand nu este concurenta scot locuri/posturi de nu pot fi ocupate(vs.promovat cu 300 puncte)si cand este concurenta scot aceleasi locuri/posturi(vs.promovat 600 puncte)-nu este clar ca stiu cum sa-si faca reglajele si apoi se intraba?!

Interesul vine din interior,a fost intretinuta cu buna stiinta imaginea BOLNAVA a SISTEMULUI-pt.ca SUNT FOARTE MULTUMITI IN ACEST CERC ...

Cercul se deshide atunci cand sunt aranjate permutariile necesare,c.p. aceasta scara de valori ne este aratata in Romania.De ce in celelalte state sunt PREGATITI?


Musafir

#19

2015-12-10 02:41

Pt ca e nevoie de sange proaspat in medicina

Musafir

#20

2015-12-10 19:00

Romania merita mai mult!

Musafir

#21

2015-12-11 12:52

Sugerez cu căldură celor care au decis să plece din țară pentru a lucra in străinătate să solicite de asememnea și obținerea cetățeniei statului pe teritoriul unde lucrează in maxim 3 luni de la angajare prin obligativitate contractuală si să renunțe la cetățenia română, astfel statul care se debarasează cu atâta ușurință de serviciile lor va suferi din două motive:
1. Nu are forță de muncă
2. Nu va mai beneficia de o balanta pozitiva a PNB (produsul national brut), pe care de altfel se bazeaza trimițându-ne să lucrăm afară

Musafir

#22

2015-12-11 14:18

un link cu ''promovatul pe post '' cu punctaj de 200 pc aveti? va rog

jo

#23 Re:

2015-12-11 16:50

#22: -  da, am dar nu pot posta link-ul, imi spune ca este prea lung

 


Musafir

#24

2015-12-11 19:55

Viitorul Romaniei sunt tinerii care vor sa munceasca, nu hotii si coruptii care ne-au adus unde suntem.

Musafir

#25 Re: Re:

2015-12-11 21:18

#23: jo - Re:  

 Fa-i o poză si pune-o așa, e o dovada in plus ca suntem luați de proști și tratați asemenea...