Votați zero bani publici pentru Catedrala Mântuirii Neamului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votați zero bani publici pentru Catedrala Mântuirii Neamului

Savu
Musafir

#51

2015-11-23 09:40

Eu doresc sa se repare, cel putin, scolile existente, spitalele sa se doteze corespunzator si nu biserici si catedrale mulgatoare de bani de la buget si de la naivi


Musafir

#52

2015-11-23 09:57

Aceasta catedrala este un act amoral in conditiile saraciei populatiei RO, a starii in spitale, scoli, infrastructura.

Musafir

#53

2015-11-23 10:24

Secularizarea averilor mănăstiresti. ...

Musafir

#54

2015-11-23 10:41

bani cheltuiti necorespunzator

Musafir

#55

2015-11-23 11:08

Tara asta trebuie sa -si puna in ordine prioritatile, scolile si spitalele sunt vai de ele, sunt destule biserici!

Musafir

#56

2015-11-23 11:24

nu dau niciun ban la biserica, hotii naibii
subscriu

#57 Re:

2015-11-23 11:26

#48: -  

 


Musafir

#58

2015-11-23 11:29

E o petitie pe care o semnez din tot sufletul!

Musafir

#59

2015-11-23 11:31

M am saturat de fetele bisericești cu bărbi mari și stufoase care se cred ca știu totul .în loc ca biserica sa intervină în educația și creșterea copiilor abandonați și săraci , în îngrijirea bătrânilor. NU ȘTIU ALTCEVA ACESTE " FETE SFINTE " DECÂT SA CEARA BANI.DUPĂ Mine ași impozita toate veniturile biserici nu contează ca e ea ortodoxa , catolica, protestanta etc

Musafir

#60

2015-11-23 11:32

SCOLI SI SPITALE, NU CATEDRALE !!!
lidia

#61 avem destule biserici

2015-11-23 11:35

 Avem destule biserici! Cine doreste are unde merge! Pentru lux sa-si cheltuiasca banii proprii... au destui! Biserica (confesiunea) din care fac parte nu primeste si nu accepta nici un fel de subventii de la stat, in toate tarile de pe suprafata pamantului. Noi crestem prin propriile noastre puteri, cu proprii  nostri bani, conform invataturilor lui Isus Hristos. 


Musafir

#62

2015-11-23 11:39

Avand in vedere faptul ca nu ajuta oamenii sarmani ci se ajuta doar pe ei, nu are rost sa contribuim cu totii.

Musafir

#63

2015-11-23 11:56

Pentru ca vreau ca statul, scoala si biserica sa fie separate, inclusiv financiar

Musafir

#64 Re:

2015-11-23 11:58

#1: -  

 si cu terenul cum rămâne nu e cumva încălcarea legii pt care at trebui sa raspundeti in fata ei?pai ce ne ti de prosti?


Musafir

#65

2015-11-23 12:11

Pentru ca vreau scoli, spitale, camine pentru batrani, parcuri... si multe alte lucruri care se pot face cu acesti bani pentru folosul tuturor. Pe Dumnezeu, fiecare il poarta in suflet mereu. Nu trebuie sa merg la o Catedrala pentru a-mi linisti sufletul!

Musafir

#66

2015-11-23 12:22

Nu sunt deacord cu risipirea banilor publici pe biserici ci mai degraba pe sanatate

Musafir

#67

2015-11-23 12:25

aceasta industrie trebuie sa functioneze in baza legilor de functionare a societatilor comerciale, in ce alt scop putem intelege ca se doreste contruirea acestui mastodont propovaduind mana intinsa si speranta ca numai Duhul Sfant ne poate ajuata sa devenim verticali. iar ultima victima a goanei dupa imbogatire este sarmana statuie de pe cupola centrala a Patrarhiei, vopsita in auriu in urma "reabilitarilor" de ultima ora! statuia! statuia vopsita! statuia vopsita in auriu!

Musafir

#68

2015-11-23 12:43

Biserica si statul ar trebui sa fie doua entitati separate Banii publici trebuie folositi pentru avansarea societatii, nu pentru regresie. BOR-ul este o organizatie cu profituri imense, netaxata. Religia este un lucru personal, si nu sunt de acord ca banii mei sa mearga spre dezvoltarea altei religii.

Musafir

#69

2015-11-23 13:06

zero bani publici pentru catedrala neamului

Musafir

#70

2015-11-23 13:10

am semnat aceasta petitie deoarece sunt impotriva acordarii de fonduri din partea statului(banii contribuabililor)ptr constructia catedralei si consider ca,conducerea bisericii ar putea sa faca aceasta din fonduri proprii daca tot insista.

Musafir

#71

2015-11-23 13:14

Oamenii se pot ruga oriunde, insa nu pot invata sau sa se trateze de boli pe canapea acasa sau in mijlocul naturii. E nevoie de scoli si spitale, asa se va mantui neamul asta, nu stand in genunchi si cu fundul in sus.

Musafir

#72

2015-11-23 13:27

NU SINT DE ACORD CUM BISERICA JECMANESTE PE PARINTII SI BUNICI NOSTRI(PE CEI TINERI NU-I POATE PROSTI)
BARBOSI ASTIA TE FURA PE FATA FARA NICI O JENA .EI SINT PLATITI DE STAT DAR MAI TAXEAZA OAMENII SI PENTRU SERVICILE OFERITE.UN FUNCTIONAR DIN PRIMARIE DACA IA BANI DE LA OAMENI ,NU SE NUMESTE MITA?ESTE ACELASI LUCRU ATITA TIMP CIT EI IAU SALARIU DE LA STAT.RUSINE SA LE FIE SI DORESC SA NU MAI PRIMEASCA BANI DE LA STAT SI SA FIE SCOSI DIN SCOLI, SPITALE ...


Musafir

#73

2015-11-23 13:33

Romania are nevoie de scoli, spitale, camine pentru batrani, asezaminte sociale pt cei alungati de casa sau pentru cei ce traiesc pe strazi. Datorita reducerii numarului de scoli si spitale se reduce si numarul profesorilor, doctorilor, asistentilor si automat scade nivelul de cultura si sanatate al populatiei! Creste numarul bisericilor, apar mai multi preoti si automat apare o noua clasa politica dictatoriala, manipulativa. Extremismul ortodox se apropie cu pasi repezi de cel ce a cauzat aceste zile atentatele din Paris si tine o Europa intreaga paralizata de frica! Exemplul cel mai concludent este lupta si manipularea din timpul interzicerii orei de religie in scoli! Biserica trebuie sa fie coborata de pe piedestalul aurit pe care a fost urcata si adusa la nivelul celorlalte institutii ... biserica trebuie sa-si finanteze singura investitiile si sa-si plateasca obligatiile fata de stat, fata de cetatean! Biserica ortodoxa cere ... dar a uitat pe cine slujeste ... Unde exista langa bisericile gratis construite si o cantina pt saraci, o scoala, un asezamant social, un spital? Un NU categoric finantarii din banii publici a bisericilor!

Musafir

#74

2015-11-23 13:38

Pentru ca mai am un pic de creier...

Musafir

#75

2015-11-23 13:44

Cine nu invata din greselile trecutului risca sa le repete.Dupa construirea "casei poporului"intr-o peioada de foamete si de saracie, construirea unei catedrale pentru "mantuirea neamului" in acelasi loc cu "casa poporului" intr-o perioada de crisza economica si saracie ne arata ca nu am invatat nimic din erorile comunismului si ca repetam aceleasi greseli.Stop propagandei religioase asupra societatii uneia din cele mai sarace tari ale Uniunii europeene!