Spune NU preturilor practicate de FANY!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU preturilor practicate de FANY!

LUXOR

#126

2011-07-08 21:39

Daca vorbim de concurenta ,ar trebui sa avem posibilitatea sa folosim firma de transport care ne convine mai mult Din moment ce exista o singura firma in ce consta concurenta ? noi nu avem de ales ,suntem obligati ,ni s-a impus o firma pe care trebuie s-o acceptam chiar daca nu ne convine Concurenta a existat doar la licitatie ,dar si aici a castigat cine a trebuit ,deci nici aici nu putem vorbi de concurenta reala De ce nu poate sa-si desfasoare activitatea pe acelasi traseu si o alta firma? si atunci s-ar vedea cine este adevaratul castigator al licitatiei ,OARE CINE A INCASAT SPAGA ? HALAL DEMOCRATIE !


Musafir

#127

2011-07-08 21:51

De ce nu avem posibilitatea sa putem alege transportul oferit de o alta firma ,care practica alte preturi ? de ce nu exista concurenta intre mai multe firme ?de ce ni se impune doar o singura firma spagara ,care a gastigat asa zisa licitatie

Musafir

#128

2011-07-15 15:48

Probabil ca cei de la Ratuc se vor gandi sa prelungeasca cateva linii pana in Floresti.

Musafir

#129 nu inteleg florestenii nimic

2011-07-30 16:00

firma FANY a cistigat licitatia si ea va merge pina la licitatia urmatoare acolo nu are primaria nimic de comentat iar voi care sinteti obisnuiti cu RATUC de ce nu a-ti stat la cluj FELICITARI FIRMEI FANY CA ARE ASA TRASEE ESTE MERITUL LOR

Musafir

#130

2011-09-07 09:13

mult laudatele autobuze, folosite de fany nu au aerisire, in afara trapelor din plafon, care deobicei sunt inchise nu au nici un gem care sa se poata deschide

Musafir

#131

2011-09-22 14:13

Consider un abuz din partea societatii de transport Fany SRL prin practicarea unui tarif de 4 lei pentru o calatorie pana in loc. Floresti. Este foarte scump avand in vedere ca sunt doar 8 km.
Unde mai pui ca tot timpul in aglomeratie suntem tinuti la usa pana verifica abonamentele.Niciodata de cativa ani de cand calatoresc cu acest autobuz nu a gasit controlul pe nici o persoana fara bilet sau abonament.Ar trebui sa solicitam cu totii cei care venim din Floresti sa se introduca transportul in comun Ratuc la preturi normale nu aberante.
Conditiile sunt sub orice critica de transport mai ales pe timpul verii cand nici geamurile nu se deschid ,nici aer conditionat nu exista in autobuz.Este scandalos cum unii se imbogatesc pe prostia noastra.

Musafir

#132

2011-09-22 21:45

Raportat la venitul meu lunar, pretul este extrem de mare. Avand in vedere ca nu am alt mijloc de a ajunge in oras la locul de munca, sunt nevoita sa recurg la aceasta firma. De asemenea, in orele de varf (mai ales dimineata) este atat de aglomerat incat fie nu reusesc sa urc in autobus, fie stau pe scari, fie in cel mai fericit caz in dreptul soferului. Uneori este loc in spate,dar sunt multi nesimtiti care nu s-ar misca nici in ruptul capului si, cum soferul deschide doar usa din fata, calvarul se repeta zilnic. Am ajuns sa-mi caut loc de munca in Floresti, numai sa scap de transportul zilnic cu FANY. O alternativa ar fi sa-mi vand apartamentul si sa ma mut inapoi in Cluj-Napoca. Mi-au ajuns 3 ani pana peste cap.
NEMULTUMIT

#133

2011-09-30 15:21

sunt foarte scumpe biletele, daca erau la pretul aceste dus intors era ok, dar asa e chiar bataie de joc. Dar noi suntem de vina ca le toleram preturile. Ar trebui sa nu mai circule cu ei o luna nimeni, si atunci vor scadea preturile, dar din pacate in lipsa altui transport in comun....ne resemnam ca asa e romanu...tace si rabda...isi ia painea copilului de la gura sa plateasca biletul Fany!!!!RUSINE CONDUCERII FANY SI PRIMARULUI FLORESTIULUI IN FRUNT CU BOC-UL DE LA BUCURESTI!!!!

Musafir

#134

2011-10-15 18:37

chiar nu se poate sa avem si alti transportatori pe ruta cluj-n-floresti!eu cred ca se poate.

Musafir

#135

2011-10-18 09:08

nu pot sa inteleg cum cer un pret asa mare pe un bilet Floresti-Cluj cand ei au ultima statie in parcul mare din Cluj vad copiii cum traverseaza parcul pe jos in fiecare dimineata si vine iarna ,mari nesimtiti sper sa revina cu statia de la teatrul maghiar altfel sigur vor cere oamenii desfiintarea lor.

Musafir

#136

2011-10-18 11:08

azi,la data de 18.10.2011, autobuzele de Cluj -
Floresti, care pleaca din Floresti la ora 7.30 respectiv 7.35, nu au oprit la ultima statie, adica Unitatea Militara, cei care asteptau in statie, fie ei copii scolari sau adulti care mergeau la serviciu, ramanand cu ochii in soare si inghetati la cele -3*C.Vreau sa mentionez ca scuza a fost ca erau prea pline, DAR de ce nu se anunta soferii intre ei caci autobuzul de Cetatea Fetei a trecut bine mersi pe langa statia plina de oameni si nu a oprit sa-i ia .Bineinteles ca avea loc berechet pentru a-i lua.
O adevarata nepasare fata de noi cei care platim acest transport si vrem sa fim tratati cu demnitate, si sa avem parte de acest serviciu nu din MILA, ca niste cersetori lasati cu ochii in soare, ce nu-si primesc pomana.
RUSINE tuturor acelora care stau in fruntea acestei societati, si care nu iau seama la nevoile cetatenilor consumatori de serviciile pe care DUMNEALOR le presteaza.
Oare nu s-a ajuns la limita maxima a nemultumirilor?
Am vorbit pana acum de o problema ivita azi, ca sa nu mai vorbesc de tarifele EXCESIV de mari practicate, de exemplu 60 RON pentru 12!!!!!!! zile de abonament, ultimele zile din luna respectiva.
Doresc din tot sufletul ca cineva sa ia o masura, pana nu iesim intr-o zi cu toti in strada ca sa ne manifestam nemultumirea.

MihaElla

#137 Re:

2011-11-07 14:43

#1: -

Fany are preturi mult prea mari !

macar daca ofereau o calitate mai buna a transportului, aici ma refer la frecventa curselor... unele fiind abia din ora in ora, ce sa mai zic de week-end  , daca unul din autobuze se defecteaza trebuie sa astepti sa vina urmatorul care poate fi peste jumate de ora sau chiar o ora... eu nu circul foarte des dar mi s-a intamplat sa intarziu din aceasta cauza. Uneori ajung mai repede decat ora la care Fany trebuie sa vina dar acesta a plecat deja = nu se tin de program. Imi este mai rentabil sa merg la ocazie (pretul fiind acelasi) merg mai repede si mai des nu stau in statie 30-40 min sa astept pe Fany.

O alta problema pe care o vad eu este ca Fany Cetatea Fetei nu opreste in Floresti pe portiunea de drum pe care circula, in felul acesta ar circula mai des si s ar reuce asteptarea.

Statiile Fany odata ajuns in Cluj sunt putine si nu te duc nicaieri, oriunde ai vrea sa mergi pe langa 4+4 lei adica 8 mai ai nevoie si de cel putin 3,5 lei pt bilet de Ratuc, sau pe landa abonament de Fany care este extrem de scump mai ai nevoie si de abonament Ratuc.

Ideal ar fi prelungirea liniilor de autobuz Ratuc de la Polus pana in Floresti sau creare de linii noi, asta ar aduce preturi scazute, intervale mici de timp pt asteptat in statii, statii mai multe poate si rute mai multe cum ar fi spre Tauti zona poligon si ai putea sa ti faci simplu abonament la Ratuc pe 1 sau 2 linii daca ai nevoie, chiar si pe toate liniile si ai iesii mai ieftin!
FANY TREBUIE SA PLECE !


Musafir

#138

2011-11-17 09:23

Fara monopol, ne-ma saturat!!!

Musafir

#139

2011-11-21 17:30

sa intre ratucul ca fany este foarte scump si nu circula ca orice masina de ratuc sa avem ratucul care sa aiba legaturi in orice cartier pt ca deja si florestiul este metropolitan si mi se pare corect va multumesc
marci

#140 Re:

2011-11-29 11:26


Musafir

#141

2011-11-29 11:33

pretul exagerat conditii neadecvate pentru copii [merg in picioare cu ghiozdanele grele]si pentru adulti ca toti platim bilet la supra pret si abonamente fabulos de mari si orele la care circula sunt anapoda!!!!!!!!!!!!trebuie facut ceva si se pare ca singura solutie este sa facem cit mai multe plingeri scrise cu nr.de inregistrare direct la fany

Musafir

#142

2011-12-21 12:45

am urcat in autocarul catre deva de la 12:30 a firmei FANY si am fost intrebati de catre sofer ca daca am auzit de scumpirea biletului si ca nu mai este 28 de lei cum eram obisnuiti. nimic nu m-a putut pregati de cifra ce a urmat a fi spusa de acesta. cluj-napoca - deva = 40 lei!!! NU SE POATE atata nesimtire. adica firmele CORNU PREST si ALEXANDROS te duc cu 30 de lei si mai repede, si nesimtitii de la fany o faca cu 40 de lei. tipic romanesc...asa ajung toate firmele romanesti sa dea faliment, cresc preturi, scad calitatea si peurma dau vina pe criza. RUSINE

Musafir

#143

2011-12-27 15:12

Pretul abonamentului si a biletului Floresti-Cluj este dublu decat la Baciu. Mi se pare o talharie.
by

#144

2012-01-15 22:11

prea scum biletul 4 lei

Musafir

#145

2012-01-16 15:43

preturile sunt prea mari.In Comuna Baciu transportul este asigurat de RATUC si un bilet de 2 calatorii costa 5 lei iar abonamentul 50 de lei nu 110 ca si la cei din Cetate

Musafir

#146

2012-03-29 15:06

Este inacceptabil sa fim nevoiti sa achitam tarife duble fata de cele practicate de Ratuc in Cluj-Napoca.
Cartierul BACIU, situat cam la aceeasi distanta de Cluj-napoca are parte de o linie Ratuc, in conditii tarifare de oras. Locuitorii cartierului Floresti de ce sunt nevoiti sa achite dublu?
3423

#147 44

2013-01-20 16:08

DA, NU MI SE PARE NORMAL SA PLATIM 3.5 RON DOAR PT UN DUS , DE CE NU FAC CEVA PRIMARII ASTIA SE GANDESC NUMAI LA EI ,RUSINE SA LE FIE. SI LA FEL SI PT FANY PT CA DESI CASTIGA O GRAMADA DE BANI NU NE OFERA CEEA CE AR TREBUI: PUNCTUALITATE, CORECTITUDINE, SINCERITATE ETC FATA DE NOI.

Musafir

#148

2014-01-08 19:07

jos cu MITA