SPUNE DA RIDICARII IMUNITATII CLASEI POLITICE!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SPUNE DA RIDICARII IMUNITATII CLASEI POLITICE!!!


Musafir

#51

2015-11-05 13:38

Vreau sa dispara gunoaiele de la putere,vreau sa se faca dreptate

Musafir

#52

2015-11-05 13:40

m-am saturat de atatia hoti ......!!!!!!

Musafir

#53

2015-11-05 13:41

sa se ridice imunitatea clasei politice

Musafir

#54

2015-11-05 13:42

Trebuie sa raspunda toti egali pentru faptele lor

Musafir

#55 doresc ridicarea imunitatii clasei politice

2015-11-05 13:43

doresc ridicarea imunitatii clasei politice

 


Musafir

#56

2015-11-05 13:48

M-am saturat sa-i vad cum se ascund cu figurile lir buhaite si incercand sa para neprihaniti(pe principiul nici usturoi n-am mancat.......)in cloaca numita Parlament.De ce sa fie ei mai presus de lege?

Musafir

#57

2015-11-05 14:13

Am semnat pentru ca doresc o schimbare majora in Romania pentru ca am un baiat cu 2diplome de facultate care este cu gandul de a parasi tara.Si pentru toti tinerii plecati in lumea larga si pentru ca politicenii sa plateasca pentru tot raul ce l-au facut fara sa se ascunda in spatele imunitatii.

 

 


Musafir

#58

2015-11-05 14:32

Am semnat aceasta petitie din dorinta de a vedea dreptate si egalitate intre toti cetatenii acestei tari in fata legii

Musafir

#59

2015-11-05 14:37

Pentru democratizarea reala a Romaniei SI PENTRU DISPARITIA CLOACAI POLITICE ACTUALE !

Musafir

#60

2015-11-05 14:46

nu este de ajuns ca am semnat ?
nu trebuie sa ceri bani pentru asa ceva poti oricum sa o sugi de suma maxima ca e si perioada mai lunga...

Musafir

#61

2015-11-05 14:56

Daca sunt asa corecti cum pretind ei,la ce le trebuie imunitate???????
Catalin

#62 Comparatie drepturi parlamentari

2015-11-05 15:43

PSA:

Imunitatea parlamentara.

Romania:

ARTICOLUL 72
(1) Deputaţii şi senatorii nu pot fi traşi la răspundere juridică pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.

(2) Deputaţii şi senatorii pot fi urmăriţi şi trimişi în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi percheziţionaţi, reţinuţi sau arestaţi fără încuviinţarea Camerei din care fac parte, după ascultarea lor. Urmărirea şi trimiterea în judecată penală se pot face numai de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Competenţa de judecată aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

(3) În caz de infracţiune flagrantă, deputaţii sau senatorii pot fi reţinuţi şi supuşi percheziţiei. Ministrul justiţiei îl va informa neîntârziat pe preşedintele Camerei asupra reţinerii şi a percheziţiei. În cazul în care Camera sesizată constată că nu există temei pentru reţinere, va dispune imediat revocarea acestei măsuri.

Germania:

Articolul 46 [Imunitatea Membrilor]

(1) In niciun moment un parlamentar nu poate fi supus unei proceduri judiciare sau actiuni disciplinare, sau tras la raspundere in afara Parlamentului pentru un vot dat sau pentru orice discurs sau dezbatere in Parlament sau in oricare din comisiile sale. Aceasta prevedere nu se va aplica pentru insulte defaimatoare.

(2) Un parlamentar nu poate fi tras la raspundere sau arestat pentru o fapta incriminabila fara permisiunea Parlamentului, cu exceptia cazului cand este surprins in flagrant delict sau pe parcursul zilei urmatoare.

(3) Permisiunea Parlamentului este deasemenea necesara pentru orice masuri care ingradesc libertatea parlamentarului sau pentru initierea unor proceduri juridice impotriva parlamentarului pe baza articolului 18.

(4) Orice proceduri juridice sau orice proceduri pe baza Articolului 18 impotriva unui parlamentar si orice detentie sau alta restrictie asupra libertatii sale vor fi suspendate la cererea Parlamentului.

* Articoul 18 se refera la incalcari ale drepturilor fundamentale.

 

Concluzia:

Asta o trage fiecare dintre voi. Dar a te informa inainte sa iti dai cu parerea ar trebui sa fie primul pas.


Musafir

#63

2015-11-05 16:03

Coruptia din Romania ameninta insasi tara noastra.

Musafir

#64

2015-11-05 16:35

Pentru ca toti suntem egali in fata legii. Faptul ca anumite persoane, care sunt alese prin vot de care populatie sa ne reprezinte interesele, comit infractiuni, trebuie sa se spunea legii ca orice cetatean al unui Stat. Ei sunt alesi in functii sa serveasca statul si cetatenii lui, nicidecum sa fie apanajul delincventilor care se sustrag legii.

Musafir

#65

2015-11-05 16:38

M-am saturat de gunoaiele care ne conduc!

Musafir

#66

2015-11-05 16:51

Orice vot conteaza!

Musafir

#67

2015-11-05 17:09

Pentru ca sunt Una din milioanele de Romani plecati Sa munceasca in strainatate datorita coruptiei din Tara noastra desi imi plange sufletul ca nu sunt langa copilul meu si familia mea.ne vrem Tara inapoi.


Musafir

#68

2015-11-05 17:33

Pentru ca m-am saturat de coruptie,m-am saturat sa foi emigrant ,vreau sa vin in tara mea,pt ca sunt peste 600 de parlamentari ,cind maxim 150 ar fi de ajuns,pt ca m-am satruat sa astept pt o hirtie cit o palma si sa fiu trimisa de la o usa la alta,si sa nu primit


Musafir

#69

2015-11-05 17:37

Pentru ca in fata legii trebuie sa fim egali.

Musafir

#70

2015-11-05 17:42

Au înțeles total greșit imunitatea sau mai bine spus se folosesc de aceasta pt a fi de neatins!!! Au uitat că datorita nouă sunt acolo și noi nu suntem angajați la un SRL format din 580 de asociați!

Musafir

#71

2015-11-05 17:53

Sunt alesi dar trebuie sa se supuna legii.Si cu buzele unse si cu slana in pod nu de poate !!!

Musafir

#72

2015-11-05 18:24

Doresc o clas politica curata,o tara prospera si un viitor mai bun pentru copii nostri.

Musafir

#73

2015-11-05 19:04


M-am saturat de atata hotie si nedreptate! !!

Musafir

#74

2015-11-05 19:06

Constitutia:capit.I, art 16 (1) Cetatenii sunt egali in fata legii, si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari.(2)Nimeni nu este mai presus de lege.Ce facem cu parlamentarii,(imunitate) , pensii fara contributivitate,biserica scutita de taxe si impozite.Dupa mine nici presedintele tarii nu trebuie sa aiba imunitate.Acest fapt ii da posibilitate sa faca abuzuri si sa fie protejat pe timpul mandatului si chiar dupa aceea. Votul este secret si individual.Se incalca si aceasta prevedere prin votul prin corespondenta.VREAU SA FIE RESPECTATA CONSTITUTIA !!!!!!!!

Musafir

#75

2015-11-05 19:19

Fiiind cetateni egali in drepturi sa raspunda ca orice alt om din tara asta in fata legii! Suntem satui de legile facute de ei,pentru ei!