Interzicerea fumatului în localuri

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Interzicerea fumatului în localuri


Musafir

#876

2015-11-11 18:03

Sunt fosta fumatoare si sunt constienta de raul pe care il facem. As vrea sa merg cu copilul meu in locuri pe care acum le ocolesc din cauza fumatului.
ss

#877 Re: Re:

2015-11-11 19:04

#349: Gabila - Re:  

 Da ce ma, tre sa ma duc in restaurant / bar si sa vin acasa cu hainele de pe mine imbacsite de fum ? nu ma doare pe mine ca fumati voi, dar sper sa va dea amenzi de 1000 euro daca va prind astia ca fumati ca sa va saturati dracu toata viata.


Musafir

#878

2015-11-11 20:17

Consider ca este necesar pentru noi toti, interzicerea fumatului in localurile publice si nu numai.

Musafir

#879

2015-11-11 20:47

Fără fum în localuri

Musafir

#880

2015-11-11 21:32

Pt ca așa se va reduce riscul celor ce vor să se apuce. ...... se vor diminua nr celor ce se apucă de fumat. ... inclusiv și cei ce fumează. ... sunt fumător. .. și adevărul e ca cel mai mult fumezi in locații unde poți să mănânci și sa bei. ... fie și doar o cafea. ... e mult mai ușor să nu te apuci de fumat, decât sa te lași de fumat :(
Anonymous

#881 Re:

2015-11-11 22:43

#2: -  

Pai daca nu poti sa te impusti pe tine... Si stii de ce? Pentru ca in capu' tau e asa de multa piatra si asa putin creier ca se rup si gloantele cand vor sa iti intre acolo.

Kiki

#882

2015-11-12 07:52

 Sunt fumătoare dar vreau sa mănânc în restaurante fără sa-mi miroase hainele a scrumiera uda și sa inspir fumul de țigară de la încă 4 mese. Am semnat petiția.  Dacă vrei sa fimezi, ieși afară fumătorule ca în tarile civilizate. 


Musafir

#883

2015-11-12 09:58

I do care about my life.

Musafir

#884

2015-11-12 10:33

Lupta impotriva nesimtirii!

Musafir

#885

2015-11-12 11:14

Pentru ca sanatatea noastra e mai importanta decat un viciu vindecabil.

Musafir

#886

2015-11-12 11:58

Corect ar fi ca patronii sa aleaga daca localul lui este pentru fumatori sau nefumatori ! Sa existe separat localuri exclusiv pentru nefumatori si localuri exclusiv pentru fumatori. Acum se da o lege care calca dreptul cetateanului la o viata libera, fiecare individ este stapan pe corpul sau si poate face ce vrea cu el. Problema este ca nu tot ce face este pentru binele lui. Dar sa interzici fumatul in toate locurile publice este un abuz ! In curand veti scoate o lege prin care oamenii nu mai au voie sa face sex decat o data la 9 luni si sa fie neprotejat. Daca nu se prinde mai incerci peste 9 luni. Ce spuneti, este normal ca cineva sa va comande ce sa faceti si ce sa nu faceti ???


Musafir

#887 Re:

2015-11-12 12:20

#886: -  Libertatea ta se termina in momentul in care incalci drepturile si libertatile altora, si fumand in locuri publice tu incalci dreptul la viata si la sanatate al celorlalti. Sa fim clari, fumatul nu este un drept garantat de lege, nici o necesitate obiectiva asadar nu are de ce sa se bucure de o protectie speciala in detrimentul sanatatii altora

 


Musafir

#888

2015-11-12 13:12

De ce ai semnat aceasta petitie?
Pentru ca nu suport fumulde tigara.

Musafir

#889

2015-11-12 17:24

In fiecare tare din Europa fumatul este interzis mi-as dori sa imi pot si eu scoate copii la restaurant ,si sa nu imi mai fie frica ca se pot imbolnavi
supernam

#890

2015-11-12 19:26

nu e vorba de dreptul fumatorului sau al nefumatorului..e vorba de dreptul persoanei care a investit intr-un bar si care e obligata, impotriva vointei ei, sa faca un bar pentru nefumatori. Drepturile acestei persoane sunt in mod evident incalcate grosolan. Nu conteaza modelul din USA sau de aiurea...hai sa legalizam si armele ca asa e in state...putin bun simt nu strica. Patronii de baruri cat ar fi ei de huliti, sunt totusi oameni si le sunt incalcate drepturile si li se pericliteaza viitorul. Nu exista nici o lege care sa interzica unui militant anti-fumat sa deschida un bar numai pentru nefumatori..este liber sa o faca..dar acesta prefera sa lase treaba in seama altuia...frumos ce sa zic...in alta ordine de idei abia astept sa-i vad pe nefumatorii militanti cum vor spune cand vor intra in barul lor preferat:" hai ba de-aici ca-i gol si e nashpa!"


Musafir

#891

2015-11-12 21:44

Deoarece urasc sa merg intr-un local imbaxit de fumul acela extraordinar de "placut". Indiferent cat de frumos e localul, eu fac o alegere si in functi de cat de mult fum este in acel local si nu inteleg de ce sa nu pot sa merg unde vreau din cauza altora, care isi bat joc de corpurile lor.

Musafir

#892

2015-11-12 22:14

Pentru ca asa este normal,dar cu normalitatea in Romania ..mai greu...

Musafir

#893 Re:

2015-11-13 08:03

#890: supernam -  

 Patronii de baruri nu au doar drepturi ci si obligatii, cum ar fi sa le asigure angajatilor un mediu de lucru netoxic, care  sa nu le puna in pericol sanatatea, ceea ce nu pot face in conditiile in care barul e plin de fum

Corneliu

#894

2015-11-13 08:16

Sunt fumator inrait, dar fumatul in locurile publice trebuie interzis total.


Musafir

#895

2015-11-13 11:13

Nu numaica

Musafir

#896 Re:

2015-11-13 11:16

#895: -  

 Nu suport fumul de tigara si cred ca daca tot ne declaram europeni  e normal sa ne aliniem in toate regulile UE.7


Musafir

#897 Veti fi insemnati cu cod de bare precum CARD-ul

2015-11-13 17:43

Cine nu "suporta" fumul de tigara sa caute localuri pentru nefumatori sau sa stea acasa. Este un abuz la drepturile omului sa interzici fumatul in toate locurile publice. Fiecare persoana trebuie sa aibe dreptul la o viata libera. Peste ani o sa fie fiecare om "cipat" si doar cel care are cipul sub piele va putea cumpara produse din magazine. Acesta este doar inceputul controlului total al omului.


Musafir

#898

2015-11-13 23:03

parca am mai spus, am un deja vue.
o sa reformulez: nu ma deranjeaza fumatorii atata vreme cat nu trebuie sa suport fumurile lor. deci nu sunt impotriva fumatorilor; doar impotriva poluarii, a nesimtirii, tupeului . si da, imi doresc sa pot intra in orice spatiu public fara sa fiu stresat ca nu voi putea respira sau suporta mirosul de fum, fie acesta inclusiv autobuz, maxi-taxi, taxi etc.

Musafir

#899 Re: Veti fi insemnati cu cod de bare precum CARD-ul

2015-11-13 23:06

#897: - Veti fi insemnati cu cod de bare precum CARD-ul 

 dreptul la o viata libera presupune si respectul fata de ceilalti. da, subscriu, fiecare e liber sa faca ce doreste atata vreme cat nu deranjeaza pe cei din jur!

propun sa se infiinteze localuri doar pentru fumatori, ca o exceptie de la regula fumatului interzis in spatiile publice.

fost fumator militant antifumat

#900 Re:

2015-11-13 23:12

#11: -  

 ok, sa moara numai fumatorii care nu respecta semenii si fumeaza in preajma lor, dar si cei care fumeaza in preajma copiilor. de fapt , sa moara doar cei care polueaza! :D [ fost fumator, renuntat din convingere brusc si fara recidiva acum ...25 de ani ]