SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!


Musafir

#26

2015-09-24 22:53

toti suntem egali in fata legi, toti sa platim

Musafir

#27

2015-09-25 03:46

eu fiind pensionar platesc impozit dupa ce am dat la stat impozite timp de 40 anicat am muncit si dupa aceea mai platesc inca ...iar acesti oameni care sant platiti din bani publici adica salariati la stat si fac mii de afaceri sant scutiti.......nu traim toti in romania deci nu trebuie respectata constitutia care spune ca toti santem egali in fata legii

Musafir

#28

2015-09-25 04:21

Pentru ca asa este corect....toată lumea este impozitată.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-09-25 04:42



Musafir

#30

2015-09-25 04:44

Atata timp cat exista Legea impozitarii tuturor
veniturilor, nu cred ca biserica trebuie sa fie exceptata de la impozitarea veniturilor sale ( care se pare ca nu sunt tocmai modeste!)

Musafir

#31

2015-09-25 07:26

Pt ca BOR are prea multa libertate ! E ca un stat in stat ! In ziua de azi sa fii preot sau mai degraba popa , e o afacere foarte profitabila ! Enoriasii sunt atit de naivi si creduli ! Nu vor sa deschida ochii la realitate ! Popii se imbogatesc pe seama lor !

Musafir

#32

2015-09-25 08:14

Lucrez in comert,statul mi-a luat 16% din 50 de bani pe care ii primeam si eu la o cafea vândută o data la cateva zile......ma îmbogățesc din spate....:) ; Popii si bisericile de ce nu plătesc impozite ?!Sa se uite statul ce averi au facut unii din cutia milei si sa plătească si bisericile impozit! La ei e vorba de sume mari...nu 50 de bani amarati care imi lasa cate un client !

Musafir

#33

2015-09-25 08:21

Am semnat pentru ca vreau dreptate, pentru ca eu gandesc si pentru ca valoarea credintei unui om sau dimensiunea ei nu se exprima prin cat de multi bani da popilor, cate cruci face si pe unde si nici macar prin numarul de ori in care intra in vreo biserica. Te poti ruga mult mai convingator in odaia ta, in singuratate si-ti poti arata valorile morale prin fapte. Pana la urma, doar faptele conteaza. Am semnat pentru ca sunt tanar si am tocit de la inceputul scolii la "religie", varata noua pe gat de catre guvernanti, fiindca asa au vrrut popii, nu pentru ca am vrut noi... Orele de religie nu m-au facut mai bun sau mai evlavios, iar vizitele pe la biserica m-au convins de discrepanta dintre vorbe si fapte si mi-au aratat ce nu trebuie sa fac ca sa ma numesc om.


Musafir

#34

2015-09-25 08:35

Am semnat, fiindca mi-e sila si mi-e mila... Mi-e sila de ce inseamna slujitorii Domnului azi si mi-e mila de cei multi care nu vor s-admita ca sunt prostiti pe fata sau care mint pe fata si-n fata ca-s crestini si sinceri. Nu pot spune ca sunnt bigot sau ca merg la biserica in fiecare an, dar, dupa mine, a fi crestin incepe cu iubirea de aproape, de adevar, de bine, de dreptate, cu a nu face rau, a fi cinstit si bun. Unde sunt crestinii cand indeamna la ura rasiala, etnica? Unde sunt cuviosii care, imediat dupa ce ies din biserica, injura, mint, fura? Care dau bani la popi ca sa le ierte pacatele multe si grele si fac acte de caritate doar cand e presa prezenta, nu fiindca vor s-ajute, ci sa se dea ei mari, buni, omenosi, milosi?

Musafir

#35

2015-09-25 09:40

Ar fi corect vis a vis de toate institutiile statului!

Musafir

#36

2015-09-25 10:02

consider că biserica ortodoxă română trebuie să fie impozitată ca tot restul populației căci oricum nu am auzit să ajute persoanele sărace și nici să facă vreo cantină pentru săraci

Musafir

#37

2015-09-25 10:41

Solicit si confiscarea averilor ilicite ale popilor.

Musafir

#38

2015-09-25 10:41

Daca Europa ne cere solidaritate, de ce sa nu avem solidaritate si in tara?

Musafir

#39

2015-09-25 13:48

pentru ca toata lumea in aceasta trebuie sa plateasca impozite si binenteles se se inceteze cu pomenile de orice fel

Musafir

#40

2015-09-25 14:43

Pentru ca preotii se scalda in lux si primesc multi bani fara sa ajute saracii!

Musafir

#41

2015-09-25 18:42

Fiindca in fata legii divine, "Nimeni nu este mai presus!"
BISERICA ORTODOXA ROMANA trebuie sa plateasca taxele la stat.
Elena

#42 Atenție, nu vorbiți în necunoștințã de cauzã !

2015-09-25 20:11

Aș fi curioasã care dintre dvs ar avea curajul sã fie preot mãcar un an de zile la o parohie de la țarã cu maximum 150 de familii, sã vadã ce venit are acel preot și dacã ar putea avea un trai decent alãturi de familia sa. Sunt ani în care nu este nici o cununie/ botez/înmormâtare în parohiile acestea mici. Nu știu de ce se aduc în discuție mereu preoții și banii  acestora !  Îi catalogați ca fiind toți la fel ! Nu se comparã venitul unui preot de la țarã cu cel al unuia de la oraș ! Nu mai judecați preoții și nu mai vorbiți în necunoștințã de cauzã ! ,,Nu judecați, si nu veți fi judecați ''.( Matei 7, 1 )


Musafir

#43

2015-09-26 05:14

Personajele de basm, trebuie sa rămână doar pentru copii !
Rligie=ignoranta=coruptie=saracie=vulnerabilitate !
Suntem stat laic, religia nu are ce căuta în scoli !

Musafir

#44

2015-09-26 09:26

Daca minunatele fete bisericesti faceau multe acte de caritate,atunci eram impotriva impozitarii,dar ei isi construiesc biserici fara rost in orice loc unde vor pe banii si crezul nostru,sfideaza oamenii amariti cu super masini si palate...,astept si sper sa le vina rindul la MAREA JUDECATA,iar DOMNUL sa nu aiba mila de ei.Mita la teologie,ce sa mai creada un biet om?

Musafir

#45

2015-09-26 10:00

Pentru c astatul roman se plange ca nu are bani pentru a face fata situatiei. Uite unde se gasesc usor, numai sa vrea sa-i ia...

Musafir

#46 Re:

2015-09-26 13:48

#45: -  

 Ma tem ca statul nostru are orbul gainilor... Statul nostru NU VEDE CA MEDICII IAU SPAGI,CA PREOTII MINT, IAU BANI CU NEMILUITA SI-SI CONSTRUIESC PALATE, VILE, GATERE, ISI FAC HOTELURI, PUN PRET PE ABSOLUT ORICE. STATUL NU VREA SA IA NICIO MASURA, FIINDCA AR INSEMNA SA RESPECTE EL LEGEA, REGULILE JOCULUI ORI CEI CARE AJUNG LA PUTERE NU STIU DE UNDE SI CUM SA MAI FURE, CUM SA SE ACOPERE UNII PE CEILALTI. BISERICA E FOLOSITA PENTRU A MANIPULA OAMENII IN MEDIUL RURAL, PENTRU A LE GASI O ILUZIE..., A O INTRETINE FALS, FIINDCA ROMANII AJUNG LA BISERICA DEZAMAGITI DE STAT. SI FIINDCA SUNT LASI, FRICOSI, NU CER PE FATA, NU FAC NIMIC SA-SI SCHIMBE SOARTA, SE ROAGA DOMNULUI...SA LE IERTE PACATELE, SA LE DEA..., SA LE REZOLVE..., S-AIBA NOROC...ORI SA II PEDEPSEASCA PE NELEGIUITI.... SI STATUL ISI FACE LINISTIT DE CAP, FURA, FURA, FURA, INTRETINE VULNERABILITATI CA SA SANTAJEZE, PROMOVEAZA CORUPTIA SI INCULTURA SI MAI CHEAMA PLEBEA CA SA II IA VOTUL PENTRU UN MIC SI O BERE, UN L DE ULEI SI UN KG DE ZAHAR SAU DE FAINA...


Musafir

#47

2015-09-26 17:05

Deoarece toti suntem egali nu????

Musafir

#49 Re:

2015-09-26 18:52

#48: -  

 Darul lui Dumnezeu pe bani? Darul divinitatii cu spaga ca sa obtii binecuvantarea, spaga ca sa obtii o parohie, darul Domnului care cere bani apoi petru orice serviciu? Despre ce dar vorbiti aici?


Musafir

#50

2015-09-26 19:05

egalitate cu toate categoriile sociale