SALVAȚI PATRIMONIUL ARHEOLOGIC AL ORAȘULUI TIMIȘOARA

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SALVAȚI PATRIMONIUL ARHEOLOGIC AL ORAȘULUI TIMIȘOARA


Musafir

#26

2015-08-21 10:29

Totusi Timisoara doreste sa devina capitala europeana, iar cu mentalitatea aceasta nu va reusi. Vestigiile trebuiesc valorificate!
cris

#27

2015-08-21 10:30

nu tot ce este vechi, este frumos, valoros, minunat, deosebit, inestimabil, vestigiu, etc

la fel cum nu tot ce este modern si nou, este frumos, functional, estetic, etc

nu sunt expert in domeniu, dar nu mi se pare ceva deosebit acolo, care sa devina atractie

ps: mi se pare dezolanta si rece piata, fara pomi si in nici un caz nu imi lipsesc niste saltimbanci sau niste gratare cu mici care sa compenseze asta (ce vreau sa spun este ca nu sunt fan cu orice pret al modernizarii fara cap, insa punctual, nu vad de ce as tine caramizile alea la vedere)


Musafir

#28

2015-08-21 12:21

nu mi se pare OK Solutia primariei, ma mir ca nu acopera baia turceasca cu copaci taiati din Parcul Justitiei !!!

Musafir

#29

2015-08-21 12:49

Timisoara trebuie sa isi arate istoria

Musafir

#30

2015-08-21 12:56

Nu ingropati nimic, redati Poporului Român informatiile adevarate despre acest popor special. Traco-dacii reprezintă cea mai veche şi mai înaltă cultură de pe Pământ, anterioară civilizaţiei Sumeriene, şi totodată cea mai numeroasă (180 – 200 de triburi). Ei puteau fi găsiţi în întreaga Europă (Balcani, Ucraina, Ungaria, Austria, Germania, Cehoslovacia, Polonia, Italia, Franţa, Spania, Turcia europeana, Asia Mica, Africa … chiar şi Burii din Africa de Sud sunt tot un neam Dac, din care făcea parte însuşi Burebista. În zona Olteniei se înregistrează cea mai veche locuire în bordeie din lume (18,000 ani inainte de Christos), cea mai veche activitate de minerit, cel mai vechi târnacop de miner descoperit vre-o dată, cea mai veche activitate metalurgică a aramei din lume (8,000 ani înainte de Christos), cea mai veche scriere din lume (tăbliţele de la Tărtăria, judeţul Alba 5-6.000 înainte de Christos). Tot aici s-a inventat arcul, au aparut primele furnale din Europa, şi tot de aici au plecat şi s-au format celelalte popoare indo-europene şi nu numai cum ar fi: iranienii, carienii, italicii, frygienii, sciţii, cimmerienii, triburile iberice, bascii, sarmaţii, elenii (ahei şi dorieni), fenicienii… etc.

Musafir

#31

2015-08-21 13:37

Consider ca expunerea vechilor ziduri vor fi mai relevante si mai atractive pentru activitatea turistica si istoria orasului bineinteles. Nu le ignorati.

Musafir

#32

2015-08-21 16:00

Aceste bai turcesti fac parte din patrimoniul arheologic al orasului Timisoara, si nimeni nu are dreptul sa ne priveze de placerea de a le admira.

Musafir

#33

2015-08-22 04:47

Timisoara poate mai mult. Ttebuie sa aratam celor care vin (noilor generatii), ca au un trecut. Ca au radacini. Poate asa vor intelege ca au si un viitor. Aici. Poate asa vor intelege si simti continuitatea. Daca le ingropam si ascundem ...

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-08-22 04:49



Musafir

#35

2015-08-22 06:45

Vreau ca Timisoara sa fie un oras viu, variat, vizitat de turisti

Musafir

#36

2015-08-27 09:22

conservare in situ si nu ascundere!

Musafir

#37

2015-08-27 10:17

Deoarece nu sunt de acord cu acoperirea vestigiilor istorice din Piața Libertății

Musafir

#38

2015-08-27 13:27

Pentru ca orasul are nevoe de cat mai multe atractii turistice si acele vestigii sunt valoroase ,arata un fragment din istoria orasului nostru pe care din pacate il cunoastem prea putin.



Musafir

#39

2015-08-28 18:05

Este absurd să nu găseşti bani pentru a păstra aceste vestigii,după ce au fost scoase şi lăsate doi ani neprotejate .
Orice societate care se respectă pune în valoare patrimoniul arheologic.

Musafir

#40

2015-08-29 08:03

Ca cetatean al orasului Timisoara si cunoscand aspectul istoric si real al Pietei Libertatii de-a lungul vremii, am fost socat vazand cum s-au "ras" toti copacii existenti,s-a schimbat total aspectul acesteia, devenind un spatiu plat, gol,fara viata,fara umbra,fara niciun farmec! Auzind de descoperirea Bailor Turcesti, am gandit ca totul va fi sacrificat pentru a le pune in valoare...Dar de curand am aflat de la dl Primar,ca aceste vestigii vor fi din nou ingropate, deci nu vor fi la vedere...Consider ca nu este cea mai buna solutie si argumentele dlui Hergyi,initiatorul petitiei, sunt absolut rezonabile! De aceea sprijin Petitia respectiva!

Musafir

#41

2015-08-30 12:07

Fără trecut nu există prezent !!!

Musafir

#42

2015-08-30 20:43

Sunt cuios ce suma a incasat firma in cauza pentru a ajunge la o solutie atat de inteligenta.

Musafir

#43

2015-08-31 18:32

... Ca ATITUDINE ... ! Lupta împotriva Mamonei ! ... Sora cea jegoasă a lui GOG și MAGOG !!!

Musafir

#44

2015-08-31 20:31

Pentru ca stiu ce inseamna un astfel de patrimoniu, am lucrat in domeniu si cunosc solutii infinit mai bune si adecvate, propuse chiar de arhitecti timisoreni de-a lungul timpului. Vezi proiectul pentru Biserica romanica din Caransebes, care, chiar daca nu a fost pus, inca, in act, este remarcabil.

Musafir

#45

2015-09-01 02:49

Restauratea si valorificarea turistica adecvata a ruinelor in cauza mi se pare un act demn de prestigiul Timisoarei, simbolul libertatii noastre, al tolerantei si multi culturalismului. Baile turcesti sunt un monumet de valoare exceptionala, daca ne gandim ca pe vremea aceea in Europa oamenii nu se spalau nici macar saptamanal, daramite zilnic.

Musafir

#46

2015-09-01 06:49

ar trebui organizată o dezbatere cu administrația și specialiștii plus oengeurile

Musafir

#47

2015-09-01 13:40

Vestigiile arheologice trebuie cunoscute de cat mai multa lume.

Musafir

#48

2015-09-02 14:57

AM TRANSMIS PETITIA SI REPREZENTANTEI DIPLOMATICE A R.TURCIA LA BUCURESTI. DE ALTMINTERI, II INFORMASEM ANUL TRECUT DESPRE ACEASTA PROBLEMA. SPER SA AVEM O REACTIE SI DIN ACEA PARTE.
MULTUMESC F.MULT PENTRU ACEASTA INITIATIVA .

Musafir

#49

2015-09-03 05:09

Patrimoniul face parte din istoria României. Conservat devine obiect de interes turistic, (pe lângă faptul că oferă locație pentru studii arheologice.). Reprezintă o particularitate interesantă pentru oraș.

Musafir

#50

2015-09-08 07:49

n-am cuvinte....de ce anume se întâmplă.....