Spune NU scurtarii vacantei de vara!!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU scurtarii vacantei de vara!!!!


Musafir

#226

2015-08-16 13:57

Nu este corect, dar in acelasi timp si normal sa ne luati din vacanta. 


Musafir

#227

2015-08-16 18:40

Vacanta sa inceapa pe 15 iuni si sa se termine pe 15 septembrie.
Stella

#228

2015-08-16 19:35

in Romania copiii sunt stresati de scoala, de programul foarte incarcat, de continua competitie intre colegi, impusa de profesori. nu au timp pentru sport, pentru odihna si relaxare in aer liber. de aceea exista foarte multi copii depresivi

 


Musafir

#229

2015-08-16 19:40

Pentru ca este o mizerie ceea ce se iniampla cu sistemul de invatamant din Romania si nimeni nu se gandeste la asta, dimpotriva , fac din ce in ce mai rau!

Musafir

#230

2015-08-16 21:06

Nu este normala inceperea scolii la inceputul lunii septembrie. Copiii au nevoie si de joaca. Uneori poate fi mai importanta joaca decat materiile invatate mecanic. In plus, sunt copii care pana acum au beneficiat de "Litoralul pentru toti". De-acum nu vor mai putea.

Musafir

#231

2015-08-16 23:48

Am ajuns ca elevii(copii,nepoții)noștri sa stea in vacanța mai puțin decât PARLAMENTARII,care daca stau sa m-a gândescumcescult mai puțin decât acești copilași.Aceasta este tara in care trăim.Dragi parlamentari acordati-va mai mult timp pentru lucru si mai puțin pentru vacante si reveniti la vechiul sistem de învățământ care era mult mai sănătos.Daca nu va gândiți la copii noștri,gândiți-vă la copii si nepoții voștri.Noi vrem sa păstram tineretul in tara,nu sa colinde printre străini.Avem copii cu,capacitați intelectuale extraordinare,nu le puneți pe tava străinilor.

Musafir

#232

2015-08-17 04:17

pentru că cei care iau decizii (ministrul, secretar de stat, director etc.)sunt penibili în deciziile pe care le iau, nu au nici o coerență, justificare științifică, fac totul la plezneală, nu au nici o legătură cu ce e bine pentru sistem. Oricum sunt toți ingineri sau dacă sunt profesori sunt dintre cei ce au compromis statutul profesiei.....

Musafir

#233

2015-08-17 07:16

O asemenea decizie face parte din strategia generala de distrugere a invatamantului, impreuna cu aglomerarea programului scolar si a programelor, intr-un spatiu in care nici temperaturile acestor perioade nu favorizeaza o asemenea intentie. Si-asa, in luna iunie, este cumplit pentru copii in scoala, care devine un fel de sauna. Vechea structura nu a fost intamplatoare, ci stabilita de oameni mult mai pregatiti si mai responsabili, cu reala vocatie. Ce ar justifica aceasta schimbare?! Daca va uitati in Vest, au o programa scolara lejera si, chiar daca au o vacanta de vara mai scurta, au mult mai multe vacante si zile libere, nemaivorbind de temperatura cu zece grade mai jos...Se doreste, ca efect, distrugerea potentialului elevilor si abandonul scolar, cresterea numarului de analfabeti, oameni manipulabili. Ma opun!

Musafir

#234

2015-08-17 07:58

Pentru ca elevii de azi sa aiba vacanata de alta data!

Musafir

#235

2015-08-17 14:58

Nu vrem să se scurteze vacanța de vară !

Musafir

#236

2015-08-17 18:55

Copiii sunt foaaaaarte obositi ! De ce sa le furam zece zile din viata ?

Musafir

#237

2015-08-17 22:47

Este inadmisibil sa nu mai avem nimic pe care sa ne punem baza. Nici macar o data de inceput de an scolar. Schimbari de acest gen se anunta din timp. Multe familii probabil mai au programate concedii, aranjamente cu bone, after school etc.

Musafir

#238

2015-08-18 03:08

E cea mai mare prostie din istoria invatamantului romanesc sa se recurga la o astfel de masura! Mai bine ar reveni la programele scolare din perioada comunismului.Erau mult mai bine structurate si materiile nu erau atat de incarcate.Revenind la vacanta, categoric nu dorim scurtarea acesteia!
crisflor
Musafir

#239

2015-08-18 09:58

Nu mi se pare corecta aceasta chestie cu scurtarea vacantei de vara! Este destul ca multi elevi au avut practica in ultimele saptamani de scoala si apoi au fost nevoiti sa se duca la scoala cand altii deja erau in vacanta! Mi se pare mie sau "ăia" care propun legile s-au plictisit pe acolo si isi fac de cap cumva?! Daca e asa sa lase altii mai competenti in locul lor...si asa freaca menta la "servici"!


Musafir

#240

2015-08-18 10:42

Vreau ca toti copiii sa se bucure de "copilarie". Ajunge cu experimentele pe spatele copiilor.

Musafir

#241

2015-08-18 13:05

Pentru ca am doi copii, unul la scoala si altul la gradinita!

Musafir

#242

2015-08-18 13:34

Pt a spune nu scurtari vacantei!!

Musafir

#243

2015-08-18 20:46

Pentru ca mi se pare anormal sa renuntam chiar la tot ce a fost bun in invatamantul romanesc. Vacanta lunga, asa cum am trait-o noi, este un lucru foarte bun de care ar trebui sa se bucure si copiii nostri. Dumnezeu sa lumineze mintile decidentilor!

Musafir

#244

2015-08-19 16:38

Ministerul Invatamintului nu mai merita respectul nimanui, masurile luate in fiecare an sunt din ce in ce mai jalnice, au mai ramas doar cativa profesori adevarati in scoli , scoala se tine pe spatele parintilor, pe banii parintilor, pe mediatiile suplimentare platite de parinti, etc. Singurele "schimbari" in invatamant sunt : data de incepere / terminare a cursurilor, numarul vacantelor, datele de incepere /terminare a vacantelor si nimic altceva . Profesorii de azi sunt slab pregatiti, nu se pot impune in fata elevilor decat prin continue tipete, amenintari , pedepse, o cantitate uriasa de teme pt acasa, proiecte pt care elevii trebuie sa se pregateasca singuri , acasa si pe care le sustin in fata clasei - profesorii nici macar nu mai predau ! Trebuie vazute corect problemele imense din invatamint si rezolvate urgent! Copiii trebuie sa se apropie de scoala, sa fie invatati cum sa invete, sa fie indrumati si pregatiti pentru viitor! in Romania aceste lucruri sunt inexistente1 Rusine ca vreti sa le luati si vacanta!
Cristina
Musafir

#245

2015-08-20 06:25

De ce sa ne scurtati vacanta? La scola nu este de ajuns ca trebuie sa stam 6-7ore + teme ca nu este de ajuns cat facem la scoala...
Vrem sa ne relaxam si noi, voi nu va luati concediu de la munca si noi avem dreptul nostru!
Eu nici nu mai ies din casa cand vine vorba de teze, teste, simulari si exzamene. Tot anul stam cu creietul incins, mai lasati-ne copilaria. Oricum suntem foarte obositi. 
Nici nu vreau aa ma gandesc ca vine scoala si trebuie sa satam inchisi in casa la teme.
Eu sunt eleva si stiu cum este! Asa ca am dreptul la exprimare libera!!!


Musafir

#246

2015-08-20 10:02

am primit pe mail de la un prieten

Musafir

#247 Re:

2015-08-20 10:41

#1: -  

 Deja încet încet au furat o săptămână (15-22 iunie), acum mai vor să ia 10 zile(5-15 septembrie)-școala trebuie să înceapă pe 15 septembrie și să se termine pe 15 iunie fără alte tertipuri , măcar din considerente meteo,dar sunt și multe altele,vacanța din noiembrie trebuie la toți elevii , iar săptămâna pe dos desființată!


Musafir

#248

2015-08-22 15:13

PROGRAMA SCOLARA ESTE DIFICILA SI INCARCATA, DACA SE SCURTEAZA VACANTA DE VARA ELEVI VOR SI MAI STRESATI.
MULTI PARINTI NU POT PLECA IN CONCEDIU DECAT LA INCEPUTUL LUNII SEPTEMBRIE.

Musafir

#249

2015-08-25 05:27

Copiii au dreptul de a se bucura de copilărie. Macar prin vacanță !

Musafir

#250

2015-08-25 16:38

Trebuie sa se faca ceva si pentru invatamant , nu se mai poate !