MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#726

2015-06-02 15:22

Am semnat, pentru ca pentru eroarea pe care a facut-o, trebuie sa plateasca!

Musafir

#727

2015-06-02 15:23

Sa raspunda cu capul!
Filip

#728 Sunt "beneficiarul" unor hotarari nedrepte, date pentru ca judecatorii nu raspund in fata nimanui!

2015-06-02 15:24

     In ultimii doi ani si jumatate am trecut prin 34 (treizeci si patru) de procese civile, cu fosta sotie, sora de judecator! Si multe dosare la parchete, pentru sesizari facute si retrase ulterior, sau nu! Desi, in mod normal, parchetele si instantele ar fi trebuit sa ii aplice amenzi fostei sotii pentru ca abuza de dreptul de a face demers in instanta, asta era imposibil de intamplat pentru ca presedintele judecatoriei la care ne tot judecam este nasul de cununie si coleg de facultate al surorii fostei sotii! Insa nici Inspectia Judiciara, nici cererea de stramutare nu au cum sa gaseasca, in asemenea situatii, izbanda!

De aceea semnez cu increderea ca acestui demers ii vor urma si altele, cum ar fi: 

Modificarea prevederilor din codul de procedura civila privind ascultarea minorului si acelea privind executarea silita cand minorul refuza sa paraseasca pe parinte!

Modificarea Legii 217/2003 privind violenta in familie, care e folosita ca vendetta de partea ce are prietenii la judecatorie! In sensul ca legea prevede aplicarea unui ordin de protectie si doar in cazul unor SUSPICIUNI, si nu constatari reale din fapte! De asemenea aceasta lege permite apelul dupa 3 zile de la pronuntare, timp insuficient pentru a pregati o aparare intr-un dosar, mai ales in cazul in care nu ai avocat, iar avocatul din oficiu NICI MACAR NU CUNOASTE LEGEA!!!


Musafir

#729

2015-06-02 15:24

Încă de acum 2000 de ani la romani, strămoşii noştri, considerau că „Melius decem reus innocens fuga quam pati.” Adică : „Mai bine scapă zece vinovaţi, decât să sufere un nevinovat.”

Musafir

#730

2015-06-02 15:30

Pentru dreptate si libertate

Musafir

#731

2015-06-02 15:51

Pentru dreptate si adevar !

Musafir

#732

2015-06-02 15:55

Oricine face erori trebuie sa raspunda mai cu seama cand este in discutie viata unui om

Musafir

#733

2015-06-02 16:04

Din păcate, în România se aplică legea după bunul plac și interesele politice ale procurorilor și magistraților - cu mici excepții...Dacă ești plătit pentru munca depusă, atunci este importantă și calitatea acesteia. În cazul în care greșești, mai ales cu INTENȚIE, atunci, ca oricare salariat, trebuie să plătești chiar cu libertatea. M-am mai întrebat cum își vor fi primit salariile mari cât vaca procurorii DNA dacă au dosare în care nu au făcut nimic 10 - 15 ani. Când îl vor cerceta pe Traian Băsescu, și de ce nu au făcut-o până acum?! Să vă fie Rușine impostorilor - celor care nu vă faceți treaba!

Musafir

#734

2015-06-02 16:10

Am semnat aceasta petitie, cu scopul transparent, de a trage un semnal de alarma! Pentru a nu trece si alti oameni nevinovati, prin aceasta cumplita experienta! Pentru a responsabiliza pe cei care iau decizii si judeca gresit atatia oameni nevinovati!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#735

2015-06-02 16:16

sa raspunda pentru erorile facute si sa le suspende licenta de procuror sau judecator!

Musafir

#736

2015-06-02 16:24

Procurorii si judecatorii sunt singurii din tara asta care
nu raspund si nu platesc pt. erorile si abuzurile facute
asupra cetatenilor. Asta e unul din motivele pt. care
justitia poate fi atat de usor subordonata politicii, si,
mai nou, serviciilor.Pot face orice li se cere atata timp
cat, conform legii, ei nu pot fi trasi la raspundere.
Iar noi numim asta "independenta justitiei."

Musafir

#737

2015-06-02 17:14

Nimeni nu este mai presus de lege.Mai ales.judecatorii.Procurorul propune si judecatorul dispune.
La fel este si in civil.si comercial,avocatii propun judecatorii dispun.Ce se intampla cu judecatorul care -si bate joc de oameni si de lege.Asta este coruptia cea mai grava.

Musafir

#738

2015-06-02 17:25

Pentru ca se fac prea multe abuzuri in justitie...datorita acestor oameni care se cred Dumnezei, vointa a 7,4 milioane de Romani a fost aruncata la gunoi. Acestia si-au votat salarii si pensii care pentru omul de rand nu vor fi accesibile nici o data ...de ce ??? De ce au dat dovada ca pe tot mandatul lui Basescu au fost folositi de acesta pe post de cozi de topor...de ce Kovesi i-a spalat atatea dosare lui Basescu??? De ce Basescu nu raspunde penal pentru abuzurile pe care lea facut in timpul mandatului de Primar si de Presedinte??? De ce fratii Basescu sunt liberi iar familia lui Bercea este inchisa???De ce la toti oamenii de rand D.N.A face perchezitii de cele mai multe ori de geaba, iar la Mircea Basescu nu a facut??? Mai am o mie de motive dar i-mi este sila sa-mi mai aduc aminte de ele...

Musafir

#739

2015-06-02 17:42

Pentru ca vrem sa fie o practica juudiciara unitara in toata tara pentru aceeasi speta. Sa obtinem ace;easi sentinte pentru clauze abuzive incalcate de banci indiferent unde s-ar judeca procesul. pentru ca dorim sa se respecte legea in tara aceasta si vinovatii sa plateasca.

Musafir

#740

2015-06-02 17:44

au murit tineri pentru democratie.... trebuie sa o aparam.... nu vrem politic in justitie, nu vrem justitie condusa de oameni care s-au decredibilizat total.....

Musafir

#741

2015-06-02 18:11

Răspunderea pentru erori judiciare ar face judecători mai responsabili când ar pronunța o hotărâre.

Musafir

#742

2015-06-02 18:34

Doresc ca in aceasta Tara sa se respecte drepturile omului, iar acesti magistrati sunt cei care ne judeca si ne apara. Sa nu mai fie numiti politic, sa-si ocupe locurile prin concursuri cum de altfel face Tori.

Musafir

#743

2015-06-02 18:55

Pentru ca asa este normal....cine greseste--sa plateasca personal din bugetul propriu-, NU din bugetul statului ..!

Musafir

#744

2015-06-02 19:02

Imi doresc sa traiesc intr-o tara libera !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#745

2015-06-02 19:05

Sunt dezamagit de felul cum se face justitie in Romania.

Musafir

#746

2015-06-02 19:07

Daca toti suntem egali in fata legii,de ce sa nu raspunda fiecare dintre noi daca a gresit.Si acesti tovarasi executa la comanda si acum foarte multe procese, facand rau multor nevinovati si nu au deloc remuscari.Ia sa raspunda si ei la erorile facute si despagubirile sa le plateasca din acel enorm salariu pe care-l primesc.

Musafir

#747

2015-06-02 19:17

Sunt revoltat de nedreptatile acestei doamne "basiste".

Musafir

#748

2015-06-02 19:28

am semnat pt petitie pt ca dreptatea trebuie reglementata

Musafir

#749

2015-06-02 19:33

Mi se pare logic sa plăteasca fiecare ptr.nedreptatile pe care le fac,nu trebuie sa plateasca poporul.

Musafir

#750

2015-06-02 20:01

Pentru ca magistratii trebuie sa -si plateasca propriile greseli la fel ca oricare cetatean sau om al muncii, acolo unde isi desfasoara activitatea .Nu statul sa le plateasca erorile ci ei insusi cu functiile si averile lor ,cei care distrug vieti sa fie exclusi din magistratura si condamnati la randul lor .