MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#2901

2016-02-29 10:31

Nu cred ca se va putea realiza asaceva! Asta ,pentru ca va fi un mare volum de munca si apoi pentru ca nu va avea cine sa constate cazurile ... pentru ca erori la care pot fi incluse erori in sens concret,abuzuri si intentii sunt in cca 40-60% din cauzele civile si cca 25-35 in penal. Deci, DEZASTRU!

Musafir

#2902 Re: g.p.

2016-02-29 10:33

#51: -  

 pardon! nu sunt greseli sunt intentii

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-03 18:59



Musafir

#2904

2016-03-08 23:21

Daca nu raspunzi pentru ceea c e faci,
nu ai interesul pentru adevar si dreptate,
ci ai interese meschine, de grup, de partid,
sau interese materiale.

Musafir

#2905

2016-03-08 23:26

Dca nu raspunzi pentru ceea ce faci,
nu ai interesul pentru adevar si dreptate,
ci ai interese meschine, de grup, de partid,
sau interese materiale.


Musafir

#2906

2016-03-10 16:58

in prezent am o contestatie la executare care este tergiversata de judecatorul cauzei, dar nu pentru asta am semnat petitia ci pentru faptul ca unii judecatori se cred deasupra legii si cred ca nu pot fi trasi la raspundere, pana la urma sunt niste functionari ai Statului care trebuie sa raspunda ca oricare altul, ar fi multe de spus, dar ma opresc aici.

Musafir

#2907 www.facebook.com/dumitru.patriciu

2016-03-14 15:43

In Romania anului 2016,toti factorii de decizie militeaza pentru eradicarea coruptiei,aplicarea legilor statului de drept si democratic,respectarea tuturor hotararilor judecatoresti definitive,prin punerea in aplicare a executarii lor si recuperarea integrala a prejudiciilor suferite,fie de catre statul Roman,fie suferite de catre persoanele fizice.Suna bine teoretic,insa practic va rog sa constatati ,ca in speta hot.CEDO 17034/03,obligatii executate incomplet de catre autoritatile statului Roman in materie de punere in aplicare a executarilor hotararilor definitive ale CEDO,fapt constatat de catre parchet.De 6 ani statul Roman nu a achitat soldul inregistrat in extrasul de cont al trezoreriei operative centrala,banca platitorului MFP.Am facut toate demersurile legale posibile,pentru a incasa aceste drepturi ce mi se cuvin, drepturi prevazute in dispozitivul hotararii 17034/03 a CEDO.Am sesizat de nenumarate ori cele trei guverne ale Romaniei,(Boc,Ponta si Ciolos),Presedintia Romaniei,MFP,MAE,directia agent guvernamental pentru CEDO,Avocatul asa zis al Poporului,Ministerul Justitiei,Parlamentul Romaniei,camera de senat,totul in zadar.Unele autoritati nu i mi raspund la petitii,altele claseaza petitiile,altele raspund la petitii dar fara sa ia masurile legale ce se impun, pentru intrarea in legalitate si punerea in aplicare a executarii obligatiilor integrale stipulate in hotarare.Am apelat la forta de coercitie a statului Roman(plangere penala parchet)pentru a constrange autoritatile Romane sa mi achite soldul.De 2 ani dosarul s a plimbat pe la toate unitatile ierarhice de parchet ..PICCJ,prin procurorul de caz (dosarul penal nr.260/P/2014) refuza sa mi comunice ordonanta de incepere a urmaririi penale in rem (emisa la 01.aprilie 2015)conform .Art. 81NCPP.
Drepturile persoanei vătămate
(1)În cadrul procesului penal, persoana vătămată are următoarele drepturi:
a) dreptul de a fi informată cu privire la drepturile sale;
d) dreptul de a fi informată, într-un termen rezonabil, cu privire la stadiul urmăririi penale, la cererea sa expresă, cu condiţia de a indica o adresă pe teritoriul României, o adresă de poştă electronică sau mesagerie electronică, la care aceste informaţii să îi fie comunicate;
Am sesizat prin mai multe e-mail-uri,Procurorul General interimar al Romaniei si Ministrul(a) Justitiei,solicitand de indata sa mi comunice aceasta ordonanta (de 10 luni nu mi sa comunicat),dar nu sa luat nici o masura.Rog public pe aceasta cale toti factorii de decizie de la varful Statului Roman,sa conlucreze interinstitutional,sa dea dovada ca aplica legea,ca hotararea CEDO 17034/03,va fi implementata integral de indata,prin achitarea soldului ce mi se cuvine,ca mi va fi comunicata imediat ( la adresa din dosarul cauzei) ordonanta emisa in dosarul penal nr.260/P/2014,la data de 01.aprilie 2015.Sa se intervina legal in rezolvarea definitiva a acestor abuzuri.Este inadmisibil sa se tolereze astfel de practici,mai ales cand ele va sunt sesizate.Am convingerea ca ratiunea domniilor voastre,cat si rezultatele in urma verificarii problemelor grave semnalate,vor sta la baza rezolvarii acestui caz.Cu deosebita stima,

.Catre autoritatile Statului Roman, in materie de punere in aplicare a executarii hotararilor CEDO, Duceti la indeplinire de indata obligatiile integral, prevazute in dispozitivul hotararii 17034/03 CEDO.De 6 ani nu mi s-a achitat soldul inregistrat in extrasul de cont al trezoreriei operative centrala, banca platittorului MFP.Conform jurisprudenţei constante a CEDO, executarea unei hotărâri trebuie privită ca fiind parte integrantă din proces, în sensul art. 6 paragraf 1 din Convenţie, instanţa europeană arătând că dreptul de acces la justiţie ar fi iluzoriu dacă ordinea juridică a unui stat ar permite ca o hotărâre definitivă şi obligatorie să rămână inoperantă în detrimentul unei părţi.. 


Musafir

#2908

2016-03-16 20:45

Pentru ca sunt o persoana care are de suferit din cauza erorilor judiciare

Musafir

#2909

2016-03-24 17:28

Aceasta mafie [ a magistratilor ] trebuie sa raspunda , in fata poporului [si retroactiv ]
Nu considerati util sa terminam canalul Dunare - Bucuresti , cu magistrati ?

Musafir

#2910

2016-03-26 16:23

Pentru ca toti...absolut toti trebuie sa raspundem pentru ceea ce facem....ei au ajuns stat in stat...nu-i controleaza nimeni...nu dau socoteala in fata nimanui!!! Noi toti platim si pentru greselile lor...unele intentionate!!! Nu sunt Dumnezei...msunt tot oameni...dar unii dintre ei...au uitat asta!!! Safie responsabilizati....sa raspunda pentru ceea ce hotarasc in instanta!!!

Musafir

#2911

2016-03-26 16:43

numai daca raspund de hotararile pe care le dau se avem garantia ca s-au luat conform legii si nu la hotarirea unui partid sau altul

Musafir

#2912

2016-03-26 16:58

m-am säturat de atata nedreptate, adevärul si dreptatea au murit inainte de a se naste, la noi in Romania


Musafir

#2913

2016-03-26 17:24

Trebuia sa raspuda pentru ca condamna si oameni nevinovați

Musafir

#2914

2016-03-26 18:31

ORICE om mai greseste, cu voie sau de nevoie, prin urmare trebuie sa dea socoteala de faptele sale.
Nimeni nu este mai presus de lege.

Musafir

#2915

2016-03-26 18:58

Trebuie sa raspunda acesti magistrati pt ca ei ancheteaza si judeca in spiritul legii insa legea este pt cei fraieri nu pt bogatii ce ii sponsorizeaza cu favoruri,functii si banuti cand ajung politicieni in parlament

Musafir

#2916

2016-03-26 19:15

vreau sa se termine odata cu abuzurile si sa plateasca cine e vinovat deacum inainte !!!

Musafir

#2917

2016-03-26 19:25

daca gresesti in meseria ta si nu suferi nici o sanctiune vei gresi mereu fara sa iti para rau

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-26 19:59



Musafir

#2919

2016-03-27 06:17

Deoarece doresc ca legile in Romania sa fie respectate si de cei ce le dau s-au si de cei ce sint pusi sa judece dupa aceste legi!

Musafir

#2920

2016-03-27 06:41

Pentru ca nu am prea mare speranta ca judecatorii sunt persoane corecte. Daca vor raspunde pentru hotararile pe care le dau, asa cum e firesc, s-ar putea sa se gandeasca mai bine inainte de a face o nedreptate care poate schimba viata unui om.Daca nu au constiinta, teama in mod sigur vor avea.

Musafir

#2921

2016-03-27 07:18

Din Revoltă când văd ce s-a ales din toate speranțele noastre de după Revoluție! DREPTATE,OCHII PLÂNȘI VOR SĂ TE VADĂ!

Musafir

#2922

2016-03-27 08:13

Pentru ca am trait pe propria piele ,,erorile justitiei independente", ultima oara actualmente, cand dupa ce am fost deposedat de un bun din patrimoniul propriu, procurii mi-au respins plangerea in doua randuri prin clasare! iar judecatorul de camera preliminara m-a obligat sa-i platesc si avocatul presupusului faptuitor. Asa ca pentru cetateanu de rand, nu exista justitie in Romania

Musafir

#2923

2016-03-27 08:53

Atâta timp cât nu exista răspundere nu există justiție!

Musafir

#2924

2016-03-27 12:35

Asa este normal.Asta este normalitatea.

Musafir

#2925 Re:

2016-03-27 12:37

#2922: -  

 Da. Din pacate asa se intampla in statul de drept !