MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#1151

2015-07-22 18:53

Am avut o prietena , care din cauza acestor incompetenti magistrati a ajuns sa se imbolnaveasca de inima si sa moara. Ani in sir a fost trasa prin asa zisa justitie , sa-si ia dreptul de a mosteni casa , dupa ce mama ei a fost omorita de niste bestii turbate , precum cele 7 , din cazul fetei din Vaslui. A murit fara sa rezolve nimic , fiiindca aceste capuse , au mincat banii tuturor , fara pic de remuscari. Si asta nu este in singur caz. Sint multe altele. Propun sa fie dati afara din slujbele de unde primesc bani nejustificati pentru deserviciile pe care le fac si fara sa mai aiba dreptul de a profesa aceasta meserie. Nu este pentru ei.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-07-22 18:54



Musafir

#1153

2015-07-22 19:32

Semnez petitia intrucat din proprie experienta, fiind purtat peste 15 ani intr-un proces de restituire a terenului avut in proprietatea parintilor o perioada indelungata chiar in perioada comunista (1951--1984) am constatat pe propria piele manevrele de culise exercitate de cei care ar trebui sa apere dreptatea in litera si in spiritul legii.

Musafir

#1154

2015-07-22 20:32

cititi incheierile judecatorilor si observati ca acestea sunt copy paste ale rechizitoriilor procurorilor DNA.Cercetarile abuzive si incalcarea CP si CPP din partea procurorilor DNA sunt acceptate de judecatori(acestora fiindu-le teama de libertatea lor).Dupa sedintele de judecata procurorul se infiinteaza in biroul judecatorului si stabileste exact ceea ce trebuie trecut in motivare.Vreau sa raspunda pentru faptele si deciziile lor.

Musafir

#1155

2015-07-22 22:30

Pt ca astfel de persoane nu trebui sa fie în libertate ! Rușine sa le fie cu ce le greșit fetiță aia ? Ce bruta sa fi sa-i nenorocești viața unei copile ? Cum doamne ? Doar trăim în Romania

Musafir

#1156

2015-07-23 00:22

De peste 10 ani ma judec prin minunata "justitie" din Romania, pentru rezolvarea unie probleme simple, de natura administrativa, dar....degeaba. Tot cei care savarsesc infractiuni castiga procesele, iar mie mi se creeaza in permanenta prejudicii materiale. Evident m-am adresat si politiei si parchetului, dar tot degeaba....Mai incerc inca o data si apoi o sa vad ce se-ntampla....In caz contrar, probabil vom ajunge toti sa ne facem singuri dreptate ! Pentru ca defapt TRAIM INTR-UN STAT DE TIP MAFIOT !

Musafir

#1157

2015-07-23 01:31

Faceti dreptate cât mai repede, si sper ca toti oameni care sunt victimele unui viol sau copii maltratatii statul sai ajute si cu un psiholog gratis sa poata sasi contiune viața si sa se bucure de ea, chiar daca li sa intamplat lucruri groaznice, nu ei sunt de vina .Si parintii fiti intelegatori cu copii vostri sa poata sa aiba curajul sa vina sa va sica ce au patit.

Musafir

#1158

2015-07-23 03:45

Am semnat petitia pt ca in justitie, in cele mai multe cazuri, nu se face dreptate. Dreptate au cei care sunt in relatii apropiate cu judecatorii , cei care au interese comune, cei care platesc dreptatea, altfel nu obtii nici o dreptate.

Musafir

#1159

2015-07-23 05:55

vinovatii sa plătească

Musafir

#1160

2015-07-23 06:00

jos coruptia !

Musafir

#1161

2015-07-23 06:20

am avut și am de suferit de pe urma notarilor, procurorilor și judecătorilor din Oradea, corupți de traficantul de influență Onița Gheorghe și complicele av. Kolozsi A.* judecător Monenci Cristian, judecător incompetent Cristi Danileț, țara este condusă de *Curve*, *Pusccăriabili* și *Excroci* AVANSAȚI ???

Musafir

#1162

2015-07-23 12:01

Pt.ca nu este corect ce se intampla cu aceasta tânără abuzata sexual de 7 nemernici

Musafir

#1163

2015-07-23 13:30

Incompetenta judecatorilor si procurorilor trebuie pedepsita prin scoaterea lor din magistratura! Daca nu e vorba de incompetenta ci de coruptie judecatorii si procurorii trebuie sa infunde puscariile pe viata! Numai o astfel de pedeapsa ii poate speria pe acestia si sa-i determine sa fie corecti! "Romanul" nu poate intelege fara niste pedepse exemplare, duse la extrem! Sadam Husein pedepsea hotii taindu-le mina....credeti ca era nebun? :)) Ca sa civilizezi unele natiuni este nevoie de astfel de pedepse...asta in cazul ca romanii se pot numi o natiune :))
Eliade

#1164 Re:

2015-07-23 13:33

#1154: -  

 Judecatorilor le e frica de procurori pentru ca nu sint curati! Unui om cu constiinta curata nu ii este frica de nimic in lumea asta!


Musafir

#1165

2015-07-23 17:12

Magistrati trebuie sa fie testati la sange examene dure si nu cu pile si nepotisme spagiii si aroganta asa cum este ponta incompetent si hot

Musafir

#1166 Re:

2015-07-23 17:44

#5: -  

 „Consiliul Superior al Magistraturii este alcătuit din 19 membri, din care: a) 14 sunt aleşi în adunările generale ale magistraţilor şi validaţi de Senat; aceştia fac parte din două secţii, una pentru judecători şi una pentru procurori; prima secţie este compusă din 9 judecători, iar cea de-a doua din 5 procurori”. Așadar,  în componența CSM intră judecători și procurori aleși în adunările generale numite „ale magistraților„. Rămâne de stabilit relația dintre cele trei noțiuni diferite ”judecători”, ”procurori”, ”magistrați”: Judecătorii și procurorii își desfășoara activitate în instituții separate – instanțe, respectiv parchete, iar colectivele lor se întrunesc în ceea ce se cheamă ”adunări generale„ – de aici rezultă că la instanțe avem „adunări generale ale judecătorilor” și la parchete sunt ”adunări generale ale procurorilor”. Cum Constituția face referire la „adunările generale ale magistraților” care aleg membrii CSM ce sunt ”judecători și procurori”, rezultă, în mod indirect, că prin sintagma ”adunările generale ale magistraților” se desemnează de fapt ”adunările generale ale judecătorilor, respectiv ale procurorilor”. Prin urmare judecătorii și procurii sunt magistrați.


Musafir

#1167

2015-07-23 18:06

Ma simt un cetatean indignat si sunt o victima a vechiul regim basist prin desfintarea locului de munca si nu am nici un drept in aceasta tara si ma tulbura tot ce se intampla in tara mea.Vad cum nedreptatea si minciuna e la loc de cinste, iar adevarul si dreptatea ne este suprimata si nedreptatita .Vad cum infractorii si toti hotii si inselatorii politici , parlamentari si multi altii ne rad in nas in libertate .

Musafir

#1168

2015-07-23 18:26

Foarte corect....trebue sa fie responsabili...de sentințele care le dau....și sa plătească dacă greșesc. ...nu sa dea din umeri...

Musafir

#1169

2015-07-23 19:21

Vreau o justitie corecta si arestarea urgenta a violatorilor din Vaslui. Nu pot sa cred ca Intr-o tara europeana exista acest comportament anumalic si un sat cu persoane atat de innapoiate in comportament catre semenii lor.

Musafir

#1170

2015-07-23 20:52

trebuie pedepsiți

Musafir

#1171

2015-07-24 05:15

M-am saturat sa aflu zi de zi de tot felul de orori comise in numele justitiei si nimeni sa nu raspunda pentru greseli, rea-vointa sau abuzuri! VREAU DREPTATE!


Musafir

#1172

2015-07-24 13:21

Trebuie sa inceteze toata farsa cu Statul de drept dirijat si sustinut de SUA

Musafir

#1173

2015-07-24 15:09

Sa avem si noi o justitie dreapta, corecta, responsabila si respectata in asa fel ca nimeni sa nu fie mai presus de lege iar cetatenii sa fie egali in fata legilor indiferent de nationalitate, culoare, religie, sex, virsta (multi infractori sunt minori ) etc.

Musafir

#1174

2015-07-24 19:03

Cerem legi mai aspre petru violatori precum castrarea si inchisoarea pe viata!.. altfel vor continua sa existe nenumarate astfel de cazuri..pot fi copii nostri victime!


Musafir

#1175

2015-07-24 19:10

Semnati fratilo aceasta petitie si nu va fie frica .Poate asa vom reusii sa mai salvam ce se mai poate. Eu sunt muncitor si daca gresesc trebuie sa platesc.A gresi e omeneste ,dar daca ai gresit trebuie sa platesi.Cu atit mai mult dacva se demonstreaza ca fapta a fost facuta cu intentie.Pedepsele pt cei ca ei ar trebui triplate.