Votati ca 600 de firme sa beneficieze de minimis prin HG 274/2013

Marius
Musafir

#26

2015-04-23 11:17

Toate firmele au facut cheltuieli mai mici sau mai mari pentru a aplica la aceasta procedura. De ce sunt loati in batjocura niste oameni ce reprezinta aceste firme care incearca sa faca ceva pentru binele lor, pentru binele angajatilor sai cat si pentru aceasta tara ? Modalitatea in care am fost tratati este o mare nerusinare la care se adauga indiferenta bugetarilor de stat din vina carora a fost lasata de o parte acest proiect

Ionela-Dana Ghinet
Autorul acestei petitii

#27 Spotul de promovare a campaniei " "Votați ca IMM-urile să primească ajutor de minimis in 2015"

2015-04-23 12:41

Am lansat spotul de promovare pentru demersul inițiat de firma noastră pentru ca IMM-urile să primească Ajutoare de minimis pentru 2015 prin HG 274/2013, evitând astfel compromiterea a 4000 de locuri noi de muncă! 
Le mulțumim prietenilor noștri de la Tele M Iași care au dat dovadă de profesionalism și susținere în această campanie despre care veți avea oportunitatea să aflați mai multe detalii chiar de la managerul firmei noastre, Dana Ghinet în cadrul emisiunii “Întâlnirea de afaceri", o emisiune cu și despre oameni puternici, vinerea aceasta la orele 17:00. 
Acces Project Investments își dorește să vină în sprijinul firmelor dezavantajate pe nedrept de decizia luată cu privire la alocarea bugetară în 2015. Pentru a avea un impact maxim, vă rugăm să vă alăturați prin semnarea petiției care echivalează cu exprimarea acordului dvs. referitor la cele menționate atat pe pagina petitiei cat si pe pagina de Facebook dedicata acestei campanii.

Va multumim pentru sustinere!


Musafir

#28

2015-04-23 17:24

Nu trebuie sa fim indiferenti la nepasarea autoritatilor!!!!
Ionela-Dana Ghinet
Autorul acestei petitii

#29 Emisiune "Intalnirea de afaceri" pentru sustinerea prezentei petitii

2015-04-27 06:11

Managerul Acces Project Investments - Ghinet Dana este prezentă în emisiunea "Întâlnirea de afaceri" pentru a susține petiția online cu privire la Schema de minimis.

Vă invităm să o urmăriți și vă mulțumim pentru susținere!


Musafir

#30

2015-04-29 09:16

Nu avem alta sansa decat sa ne dezvoltam cat mai multe firme, pentru a avea cat mai multi oameni cu locuri de munca.

Musafir

#31

2015-04-29 14:42

Este sansa IMM-urilor sa se dezvolte,sa creeze locuri de munca

Musafir

#32

2015-04-29 15:23

O mica speranta pentru a mai salva cate ceva in ROMANIA!
Chiar daca totul este un dezastru in economia romaneasca, sa nu uitam ca speranta moare ultima!

Musafir

#33

2015-04-29 17:51

Deoarece avem un guvern INCOMPENTENT!!

Musafir

#34

2015-04-30 04:48

Firma mea a beneficiat de ajutoare de minimis anii trecuti ,a fost de un real folos .Ar fi foarte bine sa fie sprijinite firmele mici,mijlocii in diverse forme,ca foarte greu ne ...tragem inainte .

Musafir

#35

2015-04-30 05:20

este cea mai buna forma de crestere a unei firme,de apropiere de firmele din Vest din punct de vedere al competivitatii si a complexitatii productiei si bineinteles a cresterii nr de locuri de munca. Eu am fost beneficiarul unui astfel de program si am achizitionat 2 masini CNC si de atunci colaborez cu 5 firme din Occident.

Musafir

#36

2015-04-30 06:04

Si noi avem un proiect in derulare prin minimis pemntru costruirea unei cladiri. Pe 2014 am avut ceva problemele financiare in special din cauza termenului de rambursare a primei transe care s-a facut foarte aproape de termemenul limita de depunere a ultimului dosar de rambursare pe acel an.
Pe 2015 am fost nevoiti sa ne autofinantam ca sa putem finaliza investitia. Va aici ca multe lume spune ca cheltuielile realizare inainte de semnarea actului aditional pe 2015 ar fi neeligibile.Cred ca o astfel de abordare nu este corecta deoarece contractul sau acordul de finantare semnat exista suma aprobata pe 2015 ca si valoare doar ca nu poate fi rambursata doar cand exista si buget dat de Ministerul de Finante.
Intrebarea mea catre AIPPIMM ar fi de ce nu a fost inclus in bugetul Romaniei pe 2015 aceste sume necesare? A refuzat ministerul de finante sa le includa sau AIPPIMM nua facut la timp demersurile necesare? Presupun ca in cazul unor procese trebuie clar stiut cine sau ce institutie nu si-a facut treaba pana la capat. Daca Ministerul a refuzat, de ce a refuzat atat timp PrimMinistrul Romaniei si Ministrul de Finante au declarat la final de 2014 ca Romania este pe execedent bugetar?

Musafir

#37

2015-04-30 06:58

Pentru a ajuta societatile cu profil "productie" sa se dezvolte

Musafir

#38

2015-04-30 08:02

Micile intreprinderi sunt baza economiei atat conform principiilor economiei clasice precum si ale economiei naturale, bio-economia. Institutiile, agentiile, entitatile care nu sprijina astfel de principii sunt impotriva dezvoltarii sustenabile a societatii (economic, social) dar si impotriva vietii in sine (ca o declaratie pe scurt). Vedeti detalii in activitatea www.adriantoader.eu, articole, comentarii, emisiuni TV, etc.


Musafir

#39

2015-04-30 08:04

jos guvernul,sunt mincinosi si neseriosi

Musafir

#40

2015-04-30 16:57

doresc s-mi desvolt afacerea si sa creez locuri de munca

Musafir

#41

2015-04-30 17:23

foarte bine ,daca se pune si in practica, ar fii fantastic

Musafir

#42

2015-05-01 04:47

Ma aflu in aceasta situatie dupa infiintarea unui SES, neputand sa implementam proiectul.

Musafir

#43

2015-05-02 08:54

Unde putem gasi informatii actualizate cu privire la masurile luate si la (sa speram) deblocarea platilor?


Musafir

#44

2015-05-04 15:13

Lipsa seriozitate,coerenta,predictibilitate,viziune
,responsabilitate.......etc.!!!
In concluzie reflecta strategia guvernului actual.
Ionela-Dana Ghinet
Autorul acestei petitii

#45 Răspuns de la Cancelaria Primului Ministru

2015-05-28 05:55

Vă anunțăm ca avem un prim răspuns de la Cancelaria Primului Ministru ca urmare a adresei înaintate. Apreciem promptitudinea de care au dat dovadă și ne bucurăm că am mai făcut un pas important în acest demers.
Sperăm să primim vești bune și această situație să se rezolve cât mai curând.

Ionela-Dana Ghinet
Autorul acestei petitii

#46 Răspuns de la Ministerul Energiei, Întreprinderilor Mici și Mijlocii și Mediului de Afaceri

2015-06-17 10:28

Vă anunțăm că avem un al doilea răspuns: pag. 1 si pag. 2 de această dată venit din partea Ministerul Energiei, Întreprinderilor Mici și Mijlocii și Mediului de Afaceri ca urmare a petiției înaintate.
Din pacate nu sunt veștile bune pe care le așteptam însă suntem încrezători că am mai facut un mic pas înainte.

Ionela-Dana Ghinet
Autorul acestei petitii

#47 Răspuns Administrația Prezidențială

2015-06-19 05:49

Petitia nr.16393
Data: 18-06

Doamna Ionela Dana Ghinet,

Am luat cunostinta din petitia adresata Presedintelui României, domnul Klaus Iohannis, despre solicitarea dumneavoastra.

În vederea analizarii problemelor semnalate, petitia dumneavoastra a fost trimisa la Ministerul Energiei, Întreprinderilor Mici si Mijlocii si Mediului de Afaceri.

Urmeaza ca, în termenul legal, institutia sesizata sa comunice, Administratiei Prezidentiale si dumneavoastra, solutia adoptata.

 

Cu stima,

Consilier de Stat
Gabriel-Cristian Piscociu

dan

#48 rectificare bugetara

2015-07-22 10:54

va fi o rectificare marti 28.07.2015

speram sa se includa in buget sumele care au facut obiectul petitiei

e ceva in plus ce putem face ?

Dan

#49 minimis

2015-07-31 16:00

Se pare ca in pofida petitiei nu s-au alocat sumele - s-a publicat astazi OU cu rectificarea.

Din cele 600 de firme aplicante pentru bugetul pe 2015, stie cineva cate au ramas in cursa ? Exista obligatia da a demara investitia pana la 01.10.2014, cine nu a demarat si nu a adus dovada a iesit din cursa.

 

Mai citeste cineva acest forum ?


Musafir

#50

2015-08-05 12:40

e oficial, nu s-a inclus in buget