Ce vrem noi pentru hotii ultimilor 25 de ani

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Ce vrem noi pentru hotii ultimilor 25 de ani


Musafir

#1

2015-02-13 16:40

La muncă silnică și confiscarea averilor obținute ilicit...

Musafir

#2

2015-02-13 17:01

...in primul rand ar trebui sa se recupereze banii furati de catre acesti tirani, bani care au fost furati tot de la noi, din taxele si impozitele care le-am platit...Cea mai corecta pedeapsa ar fi sa fie lasati fara nimic, sa lucreze si sa traiasca cu salarii de 600 de lei sa simta pe pielea lor in ce conditii o ducem in ultimi 25 de ani din vina lor


Musafir

#3

2015-02-13 19:54

Foarte buna initiativa! Felicitari!

Musafir

#4

2015-02-13 20:32

Nu mi doresc altceva decat sa traiesc in tara mea in conditii normale din toate punctele de vedere.

Musafir

#5

2015-02-13 20:51

Deci doresc confiscarea tuturor averilor ne justificate,si ani buni de inchisoare!

Musafir

#6

2015-02-13 22:12

AM SEMNAT PETITIA, DAR ASTA NU INSEAMNA CA-S DEACORD SA PLATESC CEVA, ALATURAT VAD CA AFISATI ALTERNATIVE DE PRETURI SI DURATE. NU ACHIT NIMIC, FARA PROSTII DINTR-ASTEA, SA FIE CHIAR FOARTE CLAR
Stanica Ambrinoc

#7 Recuperarea banilor furati

2015-02-14 04:56

Recuperarea banilor sa fie prioritate nationala ! Serviciile secrete sa creeze departamente specializate, pe aceasta tema. Educatia anticoruptie trebuie sa fie foarte mult promovata in scoli si institutii, la toate nivelele. Implementarea unor proceduri rapide de confiscare, prin legislatie si implicare nationala.


Musafir

#8

2015-02-14 06:56

Nu puscari ca sa mai cheltuim ,adusi sa traiasca din venitul minim pe economie in conditi de bloc .

Musafir

#9

2015-02-14 08:12

am de comentat foarte multe dar mai am 2 ani pina la pensie si i-mi e frica sa nu ma dea patronul afara ! Am sa spun despre aceasta petitie tuturor cunostintelor mele, cu respect!

Musafir

#10

2015-02-14 17:17

trebuie sa facem curatenie!

Musafir

#11

2015-02-14 18:22

De acord 100%,este singura solutie de salvare a tarii !
Florin

#12

2015-02-15 08:27

confiscate toate averile facute si tinuti sub control judiciar toata viata ,...NU IN PUSCARII UNDE TOT NOI SA PLATIM INTRETINEREA LOR ,....dusi la munca de jos pe salariul minim pe economie , trai la bloc fara caldura si gaze(sunt foarte scumpe utilitatile pt. populatie ca deh noi nu suntem Ioan Neculae !) si interzicerea dreptului de a mai face afaceri in Romania.


Musafir

#13

2015-02-15 09:50

fara recuperarea furturilor n-am facut nimic.degeaba stau in inchisoare cativa ani.

Musafir

#14

2015-02-15 17:30

Nu vreau sa comentez, este ca in proverbul romanesc "cainii latra ursul merge".Dar as vrea din toata inima sa le fie confiscate toate averile pana la gradul 3 de rudenie.

Musafir

#15

2015-02-16 07:31

Se impune demolarea cat mai rapida a acestor modele periculoase care au prejudiciat banul public cu o nesimtire fara limite !

Musafir

#16

2015-02-16 17:56

*Buna ziua,

Ctare,

Klaus Johannis Presedintele Romaniei

Catre,

Natiunea Romana ( DACIA ).

Articolul 30 cod penal. aliniatul .2. "Nimeni nu este mai presus de Lege!".

Unitatea poporului şi egalitatea între cetăţeni ARTICOLUL 4
(1) Statul are ca fundament unitatea poporului român şi solidaritatea cetăţenilor săi.

(2) România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială.

Preşedintele României

Rolul Preşedintelui
ARTICOLUL 80
(1) Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei naţionale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării.

(2) Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.

Mesaje
ARTICOLUL 88
Preşedintele României adresează Parlamentului mesaje cu privire la principalele probleme politice ale naţiunii.

Dizolvarea Parlamentului
ARTICOLUL 89
(1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.

(2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.

(3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.

Referendumul
ARTICOLUL 90
Preşedintele României, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să-şi exprime, prin referendum, voinţa cu privire la probleme de interes naţional.

DIZOLVAREA CLASEI POLITICE DIN ACEASTA TARA CORUPTA E UNICA SOLUTIE!

Musafir

#17

2015-02-17 07:57

Sa se verifice si cumnatii (cumnatele) si prietenii.

Musafir

#18

2015-02-17 11:25

Deacord cu tot ce se cere in petitie !
nutulika

#19

2015-02-17 20:41

Bine ar fi sa se intample asta, dar inca o data dezamagirea este mai mare decat ....satisfactia...cum sa simta pedeapsa daca sunt pusi in libertate sub control judiciar? dorm in casa lor(vila, palat), traiesc din banii furati, si noi ne bucuram ca prostii ca ii aresteaza...intra pe o usa si pe alta ii scot judecatorii nostrii necorupti!


Musafir

#20

2015-02-17 21:13

Nu puscarie... sa fie lasati sa se descurce cu salariul minim pe economie stand cu chirie!!!!

Musafir

#21

2015-02-18 08:00

E logic si normal sa fie asa...au pus siguranta tarii in pericol si viitorul taeii pentru generatiile viitoare :(

Musafir

#22

2015-02-18 08:05

vreau confiscarea averilor

Musafir

#23

2015-02-18 09:49

sa plateasca toti politicieni care au furat aceasta tara timp de 25 de ani sa li se confiste averile si sa nu mai beneficieze de nici o functie in politica si pensii speciale .daca politicienii nu distrugeau aceasta tara nu eram saraci europei .

Musafir

#24

2015-02-18 09:52

toti care au furat la puscarie, si recuperarea prejudiciului, im momentul in care a recuperat porejudiciu arest la domiciliu , pe banii lui

Musafir

#25

2015-02-18 09:52

E momentul sa strangem randurile pentru a lua atitudine !Avem nevoie de o clasa politica care sa respecte constitutia!