Cerem MADR sa opreasca otravirea albinelor cu neonicotinoide!


Musafir

#76

2015-07-23 21:15

Deoarece este necesara aceasta masura.

Musafir

#77

2015-07-24 10:59

"Vai de cei care distrug Pamantul" ... inclusiv albina ... fără de care omenirea ar dispărea în câțiva ani.

Musafir

#78

2015-07-25 09:58

Pesticide,organisme modificate genetic,poluare,toate sunt acțiuni ale INCONSTIENTEI umane.Oamenii aparțin acestei planete si nu invers.
Gabi

#79

2015-08-21 20:46

 Avem o tara de tot rasul, ministrii si secretarii de stat iau spaga de la firma sygenta pentru a face lobbyl la uniunea europeana pentru a da derogare pentru neonicotinoide caci altfel nu se explica           sunt si ei constienti ca aceste substante fac mai mult rau decat bine         dar banul e mai aproape decat   natura

 

 

 

 

 


Musafir

#80

2015-09-02 04:39

Semnez aceasta petiție pt a atrage atenția guvernanților ca NOI suntem România, iar dorința noastră trebuie EXECUTATA, iar ăsta este datoria lor, sa urmărească continuu servirea intereselor NATIONALE, dorința poporului roman este înainte de orice de a avea apa, pământul, aerul curat, apoi hrana lipsita de otrăvuri...acestea sunt nevoile de baza ale tuturor, odată aceste lucruri stabilite putem discuta ce solutii sunt mai eficiente pt economia tarii. Poporul roman nu își dorește otrava pe câmpurile patriei, nu își dorește dezgolirea munților, nu își dorește poluarea apelor, nu își dorește distrugerea biodiversitatii a faunei și florei, nu își dorește distrugerea cu buna stiinta a industriei pt a face loc marilor tunuri date de oameni influienti. Dacă cei ce conduc tara nu țin cont de ceea ce își dorește poporul acesta și de interesul național de care se vorbește mult dar pt care se face extrem de puțin atunci putem spune ca suntem TRĂDAȚI de aleșii noștri, ceea ce este foarte grav. Adrian Radulescu spre ex spunea ca dacă România nu introduce pe scara larga folosirea OMG-urilor , pierde un milion de E, tot el este susținătorul fervent al folosirii NEONICOTINOIDELOR. ..i-as pune o întrebare acestui om, de ce s-au mai accesat fonduri europene pt apicultura dacă tot vrem sa OTRĂVIM ALBINELE? Cat pierde România dacă sectorul apicol se prăbușește? Cunoaște pierderile economice suferite de statele care s-au lovit deja de aceste probleme, SUA și alte tari EU ?
Dacă da, atunci ...DE CE ?
BUNKA

#81

2015-09-02 05:02

Semnez aceasta petiție pt a atrage atenția guvernanților ca NOI suntem România, iar dorința noastră trebuie EXECUTATA, iar ăsta este datoria lor, sa urmărească continuu servirea intereselor NATIONALE, dorința poporului roman este înainte de orice de a avea apa, pământul, aerul curat, apoi hrana lipsita de otrăvuri...acestea sunt nevoile de baza ale tuturor, odată aceste lucruri stabilite putem discuta ce solutii sunt mai eficiente pt economia tarii. Poporul roman nu își dorește otrava pe câmpurile patriei, nu își dorește dezgolirea munților, nu își dorește poluarea apelor, nu își dorește distrugerea biodiversitatii a faunei și florei, nu își dorește distrugerea cu buna stiinta a industriei pt a face loc marilor tunuri date de oameni influienti. Dacă cei ce conduc tara nu țin cont de ceea ce își dorește poporul acesta și de interesul național de care se vorbește mult dar pt care se face extrem de puțin atunci putem spune ca suntem TRĂDAȚI de aleșii noștri, ceea ce este foarte grav. Adrian Radulescu spre ex spunea ca dacă România nu introduce pe scara larga folosirea OMG-urilor , pierde un milion de E, tot el este susținătorul fervent al folosirii NEONICOTINOIDELOR. ..i-as pune o întrebare acestui om, de ce s-au mai accesat fonduri europene pt apicultura dacă tot vrem sa OTRĂVIM ALBINELE? Cat pierde România dacă sectorul apicol se prăbușește? Cunoaște pierderile economice suferite de statele care s-au lovit deja de aceste probleme, SUA și alte tari EU ? Dacă da, atunci ...DE CE ?

BUNKA

#82

2015-09-02 05:18

Vom lansa un material "murdar" pe Facebook la adresa celor care isi permit sa TRADEZE patria si poporul, nu suntem multi...numai vreo 30000 de apicultori in România,  dar ne vom atrage sustinerea tuturor romanilor in problema asta, nu mai exista loc de dialog, dialoguri si negocieri au fost mereu...vor plati electoral, stim ca pt ei doar imaginea conteaza, doar perceptia, puterea li se trage din manipularea maselor, din cei ce se duc si dau cu stampila in stanga si in dreapta..am fost tradati consecvent si de stanga si de dreapta, asta trebuie sa intelegem...este timpul ca tintele noastre sa fie foarte bine definite, Daniel Constantin ministrul agriculturii care are sustinerea guvernului din care face parte, Victor Ponta, consilierul lui Daniel Constantin care sustine aceste masuri aberante, Adrian Radulescu.... partidele din arcul guvernamental,  aici as pune accent pe Partidul Conservator care se chinuie sa aiba o imagine buna dar care sacrifica INTERESUL NATIONAL.

Ii vom pune la zid, ii vom arata cu degetul....II VOM "RASTIGNI" IN PIATA PUBLICA !!!

VA FI O LUPTA FARA SFARSIT, la asta sa se astepte de pe acum cei care se impotrivesc dorintei acestui popor.

 

STOP FOLOSIRII NEONICOTINOIDELOR IN AGRICULTURA ROMANEASCA !


Musafir

#83

2015-09-02 05:54

Semnez aceasta petiție pt a atrage atenția guvernanților ca NOI suntem România, iar dorința noastră trebuie EXECUTATA, iar ăsta este datoria lor, sa urmărească continuu servirea intereselor NATIONALE, dorința poporului roman este înainte de orice de a avea apa, pământul, aerul curat, apoi hrana lipsita de otrăvuri...acestea sunt nevoile de baza ale tuturor, odată aceste lucruri stabilite putem discuta ce solutii sunt mai eficiente pt economia tarii. Poporul roman nu își dorește otrava pe câmpurile patriei, nu își dorește dezgolirea munților, nu își dorește poluarea apelor, nu își dorește distrugerea biodiversitatii a faunei și florei, nu își dorește distrugerea cu buna stiinta a industriei pt a face loc marilor tunuri date de oameni influienti. Dacă cei ce conduc tara nu țin cont de ceea ce își dorește poporul acesta și de interesul național de care se vorbește mult dar pt care se face extrem de puțin atunci putem spune ca suntem TRĂDAȚI de aleșii noștri, ceea ce este foarte grav. Adrian Radulescu spre ex spunea ca dacă România nu introduce pe scara larga folosirea OMG-urilor , pierde un milion de E, tot el este susținătorul fervent al folosirii NEONICOTINOIDELOR. ..i-as pune o întrebare acestui om, de ce s-au mai accesat fonduri europene pt apicultura dacă tot vrem sa OTRĂVIM ALBINELE? Cat pierde România dacă sectorul apicol se prăbușește? Cunoaște pierderile economice suferite de statele care s-au lovit deja de aceste probleme, SUA și alte tari EU ?
Dacă da, atunci ...DE CE ?

Musafir

#84

2015-09-03 14:32

Am cativa stupi cu albine. Tin la sanatatea lor si imi pasa de oamenilor din jur.
Va Multumesc pentru actiune!

 


Musafir

#85

2015-09-14 08:32

pentru ca-mi pasa de albine????

Musafir

#86

2015-09-14 10:30

In data de 2 mai 2014 familiile de albine mi-au fost intoxicate cu Lambda Cihalotrin fara a fi anuntat de nimeni ca in zona se vor face tratamente chimice , chiar daca aveam toate actele in regula .
De atunci ma lupt cu organele care ar trebui sa ne reprezinte interesele . De altfel coruptia e prezenta peste tot ce sa mai vorbim de procuratura sau politie.

Musafir

#87

2015-09-15 20:10

prea multe chimicale an tot ce mancam si respiram.STOP NEONICOTINOIDE AN ROMANIA.

Musafir

#88

2015-10-17 08:21

Chimicalele omoara albinele.
Daca dispar albinele,dispare si omenirea.

Musafir

#89

2015-10-17 08:44

Am stupi și am suferit depopulări grave la cultura de floarea soarelui în ultimii 3 ani. Eu văd cu ochii mei mortalitatea în față stupilor sau pe floare. Nu doresc să merg doar la munte cu ei pe vară pt a evita mortalitatea de la câmpie, f.s.
bio
Musafir

#90

2015-10-17 12:28

 

https://youtu.be/4Bb1g8v7cFY

Pina acum s-a putut face agricultura si fara aceste substante extrem de periculoase atit pentru insecte cit si pentru oameni .

In toata Europa sunt interzise !! Sa nu se mai caute motive care sfideaza bunul simt pentru a se motiva folosirea lor in Romania .


Musafir

#91

2015-10-17 13:32

pentru ca imi pasa de viitorul apiculturii

Musafir

#92

2015-10-17 16:42

anul 2015 , la culesul de fl. soarelui, familiile de albine pe care le-am deplasat in pastoral au suferit mortalitate cum nu am avut in cei peste 20 de ani de cind merg in pastoral. aveam in fiecare an depopulari , insa anul acesta mi-a lasat un gust amar, si ma gindesc serios, sa nu mai duc albinele la rapita si fl. soarelui, desi singura sursa de venit pentru familia mea provine din apicultura !

Musafir

#93

2015-10-18 00:18

A hrani lumea nu inseamna a otravi-o lent si nici a distruge solul si fauna iremediabil!

Musafir

#94

2015-10-19 14:03

Sunt un apicultor care are cateva familii de albine. Sunt foarte ingrijorat de lipsa de grija pe care autoritatile Statului Roman o manifesta fata de aceste insecte atat de folositoare. Pe langa crima de a permite utilizarea acestor otravuri in agricultura, din pacate Statul a fiscalizat apicultura, astfel ca aceste fiinte, albinele, care polenizeaza culturile agricole ceind sporuri mari de productie, sunt puse in pericol de a disparea din Romania. Daca apicultorii nu se vor mai ocupa de ele, rata de supravietuire a albinelor in natura este de abia 10 % !

Musafir

#95

2015-10-21 17:13

La floarea soarelui, anul acesta s-au depopulat stupii in loc sa se umple de miere.

Musafir

#96

2015-10-27 06:50

Sunt apicultor , am 70 fam albine , la aceasta data 27 oct am pierdut 15 familii de albine , ma gindesc cu groaza la iarna ce sta sa vina , daca albinele mor din cauza neonicotinoidelor , asupra oamenilor care consuma miere ce contine aceaste substante , ce efecte vor avea?

Musafir

#97

2015-11-02 20:30

Interzicerea folosirii nenicotinoidelor.
musafir

#98

2015-11-28 21:27

suntem prea putini prea mici ca sa luptam inpotriva coruptilor 


Musafir

#99

2015-11-30 17:04

Am semnat aceasta petitie deoarece am avut pierderi masive de albine.Atat la rapita cat si la florea soarelui,in special.

Musafir

#100

2015-12-04 12:09

Aceleasi substante afecteaza si vanatul, in special iepurii, care in ultimii ani aproape au disparut de pe fondurile de vanatoare.
Probabil vor aparea efecte nocive, in scurt timp si la oameni