Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!


Musafir

#426 trebuie sa faci jumi juma cu medicii...

2012-04-05 08:51

ca sa nu-i superi trebuie sa le dai jumatate din suma, altfel nu ajungi la clienti, numai cei care nu au lucrat niciodata nu stiu asta
in tara asta toata lumea face psihologie, si spitalele de nebuni dau avize si policlinicile si firmele de constructii, numai cine nu vrea nu da, ...sau poate nu are hartie
Miclea nu traieste din avize, il doare pe el undeva de psihologi, daca vinde teste la stat e suficient, mai prinde o policlinica si gata...ati vazut platforma program a lui Miclea
Vrea sa schimbe capitala la Cluj..., daca era din Runcu dadea in boala lui Ceausescu, il facea municipiu
mare frustrare

Musafir

#427 dispozitia 1/2012 a fost abrogata

2012-04-05 09:32

Laurentiu, nu mai mintiti lumea degeaba, suflet de sclav ce esti, dispozitia 1/2012 a fost abrogata.
alt musafir

#428 Re: dispozitia 1/2012 a fost abrogata

2012-04-05 10:51

#427: - dispozitia 1/2012 a fost abrogata

Ai citit tu cumva in Monitorul Oficial al Romaniei abrogarea Dispozitiei 1/2012?

Mihail

#429 RE

2012-04-05 11:33

Mah fratilor ce ma tot bateti la cap cu "Laurentiu "asta??? Cine naiba e Laurentiu? Lamuriti-ma si pe mine va rog ca tot am vazut posturi cu "drogatu de Laurentiu" si tot felul de analogii... Daca aveti probleme cu vederea si ati vedea mai mult decat greseli gramaticale ati fii inteles cine sunt. Eu unu sper sa ramana valabila faza cu timbrele pentru ca sincer o vad ca pe o sansa a mea intr-un viitor apropiat. In rest nu aveti decat sa latrati cat vreti pentru ca eu imi sustin parerea mai departe : sunteti doar niste marionete ale unor grupuri de interese.
acelasi psiholog testat

#430 Re: trebuie sa faci jumi juma cu medicii...

2012-04-05 11:37

#426: - trebuie sa faci jumi juma cu medicii...

Sper totusi ca mai avem ceva minte si nu alegem in orb doar pentru ca "nu credem" in timbre...

Orice om cu "scaun la cap" intrevede "problematica" clinica a "platformei program" a d-nului Miclea! Bucuresteni psihologi - noi suntem cei mai numerosi dintre psihologii atestati, membri CPR...cunoasteti drumul cu trenul la Cluj? Dar costurile cu avionul? Dar atitudinea unora dintre clujeni (fara sa caut sa jignesc pe nimeni in special)?

Fiti atenti ce alegeti si ce "tabara" sustineti!!!!!!!

Voi sunteti importanti prin voi insiva! Nu va lasati manipulati!!!!! In listele acelea (comisii) sunt multi care v-au luat mai multi bani decat v-a luat Colegiul...prin formari, conferinte, baterii de teste etc...Reamintiti-va atitudinea lor la interviurile de acces in breasla sau de trecere in treapta de-a lungul anilor...imbufnarea, usile inchise, cozile...statul in picioare...Statea in mainile lor sa faca ceva...acumcand orgoliile lor sunt atinse (nu estimez varianta "buzunar") se trezesc....

Imi amintesc ce cald era in vechiul sediu...fara apa, fara utilitati, cozi infernale...interviuri pe banda cu comentarii rautacioase de parca veneam acolo la taiat capul...fara respect intre colegi...pentru ca noi uitam, evoluand pe "scara profesionala" ca suntem toti egali!!!!!!!!!!!!!!!

Sa platim egal medicii?! Ca unul care lucreaza si a lucrat...stimate coleg/-a, poti refuza si lucra cu "ora" nu la norma!

Noi se pare ca este nevoie sa invatam lectia respectului de sine, apoi cea a respectului reciproc!

Atentie la cei care au prea mult respect de sine si pica in grandomanie!!!!!!!!!!! :))))

Adrian Condrea ,psiholog clinician,,probabil acuzat ca este Laurentiu

#431 Re: RE

2012-04-05 12:36

#429: Mihail - RE

este foarte simplu, si acum putina istorie...

De la infintarea CPR cativa bosorogi cu pupilele lor au pus mana pe comisii si pe sefia lor(de la aparare, clinica, deontologie etc), si in tot acest timp desi au fost la conducere nu au facut altceva decat sa acapareze piata serviciilor, sa detina ei monopolul, si sa dea ei avize la kilogram.In rest nimic, practic in tot acest timp meseria de psiholog a fost lasata de izbeliste ,iar psihologii tineri nu auavut decat 2 solutie :sclavi pt clinicile care angajau psiholog doar pt parafa, sau sclavi pt nesatuii aflati in comisii.

Dar de jupuit tot pe tinerii psihologi ii jupoaie, ore de dezvoltare personala care cresc de la an la an, formari,  supervizari care si astea sau lungit. Si final cand crezi ca ai izbandit , incepe goana dupa credite binenteles, iar astia au devenit doar o sugativa.

UTM a devenit un rahat datorita panaramei de odett(scorburica)si a saormarului de decan.

Formarea pe tcc este varza,ce sa mai zic de supervizare.....o hahalera.

Iar acum acesti boschetari ai profesiei in frunte cu Duvac si Romeo doresc ca persoanele aflate in supervizare sa nu mai aiba dreptul la parafa si la cabinet.Evident acestea sunt dorintele celor din comisii du ale domnului Anitei!!

Eu personal mi-am luat autonom pe clinica si mi-am bagat picioarele in supervizarea in cognitiv comportamentala, asta dupa ce am facut masterul la titu.

Deasemenea desi in normele colegiului se prevede ca supervizarea sa dureze un an, acasta dureaza unul si jumatate sau 2!! deoarece au bai bagat terapeutii niste ore in plus si au zis ca intr-un an nu ai cum sa termini toate orele.

Nu vreau sa fie considerata ca o reclama sau sfat, este doar o opinie si anume ca in momentul de fata doar la SPER, scoala de experientiala se face carte si dezvoltare cum trebuie.Eu dupa atata cognitiva i-am sugerat prietei mele sa-si faca formarea la SPER si este multumita.

leprele astea care au distrus meseria noastra sunt la al 2-lea mandat , si evident nu le-a ajuns , mai doresc sa candideze, dar nu pot conform statutului, asa ca vor sa-l debarce pe Anitei.

 

anonim

#432 Re: Re: RE

2012-04-05 13:04

#431: Adrian Condrea ,psiholog clinician,,probabil acuzat ca este Laurentiu - Re: RE 

 De atatia ani nu se stie care este statutul psihologului angajat, daca este sau nu in legalitate. Nici nu pare sa-i pese cuiva de asta.

De atatia ani nu avem  acces real pe piata muncii, nu avem nici un fel de sustinere legala. Cu parere de rau, nu cred ca putem face vreo diferenta intre ceea ce dumneata numesti"leprele astea"si leprele celelalte. 

anonim

#433 o concluzie

2012-04-05 13:56

Timbrele sunt o solutie bine intentionata (poate) .Pb-ma este ca mai toate bunele intentii paveaza drumul spre iad.
Cred ca atata vreme cat psihologul nu va raspunde real pentru avizul care-l da nu se va rezolva degringolada din domeniu.
Adica, daca a fost un accident grav de circulatie cel care l-a provocat trebuie reexaminat. Iar daca rezultatele nu sunt compatibile cu cele aflate in arhiva psihologului...atunci chiar trebuie sa existe consecinte reale.
Numai asta va duce la responsabilizare. Pentru ca se poate fabrica oricand o arhiva minunata, nimeni nu poate demonstra ca scrisul de pe teste nu-i al omului testat.Se poate limita numarul de avize prin timbrare.
Dar daca subiectii cu pb-me, care genereaza accidente, sunt reexaminati de o comisie speciala si se compara rezultatele obtinute...
Nu deontologia e punctul nostru vulnerabil cat responsabilitatea pentru avizul dat.
Domnule Anitei, va respectam dorinta dumneavoastra de a ne ajuta si speram ca sugestiile noastre va sunt de folos.
un psiholog tanar

#434 nu prea suntem pro-solutii pe termen lung

2012-04-05 14:39

Dragi colegi, de ce nu am profita de Conventia nationala si de eventualele alegeri anticipate pt a scoate din conducerea CPR pe toti acesti "psihologi formatori-conducatori" care s-au imbogatit pe spatele nostru? Acum avem ocazia sa votam pe altii!!! Asa ca in loc sa injuram cand pe unii cand pe altii, sa ne gandim pe cine alegem sa ne promoveze si sa fie de partea noastra...
Mihail

#435 Pupici

2012-04-05 21:58

Salutare! Iti multumesc pentru lectia de istorie! Eu unul sunt foarte bucuros de acest scandal pentru ca am ocazia "sa ma cert cu lumea" si sa aflu cam care e treaba cu meseria asta. Inteleg ca problemele sunt multiple si sunt multe lucruri de rezolval dar, nu inteleg de ce s-a reactionat asa la o petitie care se refera doar la timbre. Eu sustin timbrele si am spus doar sa fie atenta lumea la mudul cum (dupa parerea mea ) sunt manipulati de niste "anonimi" care vor puterea ca sa "faca ei dreptate". Sincer chiar ar trebuii sa se faca un forum dupa scandalul acesta unde sa se vorbeasca despre problemele de zi cu zi. Va doresc o seara minunata!

Musafir

#436 Timbrele sunt un atentat la libertatea psihologului!

2012-04-06 01:14

Timbrele sunt un atentat la libertatea psihologului! Dinozaurii din Colegiu vor sa controleze psihologii prin timbre si registre. Jos timbrele! Jos registrele! Jos labele de pe Colegiu!
....

#437 remember

2012-04-06 09:06

Sper totusi ca mai avem ceva minte si nu alegem in orb doar pentru ca "nu credem" in timbre...

Orice om cu "scaun la cap" intrevede "problematica" clinica a "platformei program" a d-nului Miclea! Bucuresteni psihologi - noi suntem cei mai numerosi dintre psihologii atestati, membri CPR...cunoasteti drumul cu trenul la Cluj? Dar costurile cu avionul? Dar atitudinea unora dintre clujeni (fara sa caut sa jignesc pe nimeni in special)?

Fiti atenti ce alegeti si ce "tabara" sustineti!!!!!!!

Voi sunteti importanti prin voi insiva! Nu va lasati manipulati!!!!! In listele acelea (comisii) sunt multi care v-au luat mai multi bani decat v-a luat Colegiul...prin formari, conferinte, baterii de teste etc...Reamintiti-va atitudinea lor la interviurile de acces in breasla sau de trecere in treapta de-a lungul anilor...imbufnarea, usile inchise, cozile...statul in picioare...Statea in mainile lor sa faca ceva...acumcand orgoliile lor sunt atinse (nu estimez varianta "buzunar") se trezesc....

Imi amintesc ce cald era in vechiul sediu...fara apa, fara utilitati, cozi infernale...interviuri pe banda cu comentarii rautacioase de parca veneam acolo la taiat capul...fara respect intre colegi...pentru ca noi uitam, evoluand pe "scara profesionala" ca suntem toti egali!!!!!!!!!!!!!!!

Sa platim egal medicii?! Ca unul care lucreaza si a lucrat...stimate coleg/-a, poti refuza si lucra cu "ora" nu la norma!

Noi se pare ca este nevoie sa invatam lectia respectului de sine, apoi cea a respectului reciproc!

Atentie la cei care au prea mult respect de sine si pica in grandomanie!!!!!!!!!!! :))))

Musafir

#438 Laurentiule, poate tu o sa stai fara apa

2012-04-06 11:16

Laurentiule, poate tu o sa stai fara apa si ti-e frica ca o sa faci drumul Clujului, psihologii obisnuiti merg la o comisie odata la 5 ani.

Dar nu fi ingrijorat ca indiferent cine vine in locul stapanului tau, Anitei o sa te dea afara asa ca nu te mai priveste unde e sediul Colegiului. Tu oricum nu esti psiholog, asa ca nu te intereseaza.

Suflet de sclav ce esti...
psiholog

#439 Toata aceasta discutie a devenit de zile bune complet inutila

2012-04-06 13:14

Comisia Colegiului Psihologilor a decis abrogarea dispozitie 1/2012. Toata aceasta discutie a devenit de zile bune complet inutila. Atacuri la persoana care nu intereseaza pe nimeni. Nici lungimea mustatilor dlui Miclea nici cate droguri consuma pe zi dl. Laurentiu Stefan.

Singurul lucru care conteaza este ca psihologii nu vor mai fi jupuiti suplimentar prin timbre, asa cum visa dl. Anitei. Restul e...can-can :)

Musafir

#440 Re: Toata aceasta discutie a devenit de zile bune complet inutila

2012-04-06 14:15

#439: psiholog - Toata aceasta discutie a devenit de zile bune complet inutila 

 Toata aceasta discutie este despre cum am putea fi ajutati si cu ce, astfel incat sa nu mai apara ineptii facute de cei care nu stiu ce se intampla in teritoriu. Sunt impresionata de obiectivitatea unor colegi care au surprins foarte bine esenta pb-melor cu care ne confruntam.


Musafir

#441 Re: remember

2012-04-06 14:32

#437: .... - remember 

 Ca sa ai respect de sine trebuie sa ai ce manca,asta e prioritar. Respectul de sine este o nevoie secundara, cele primare au prioritate, mata ai chiulit de la lectia asta


Musafir

#442 Re: Re: CAPUSE MORTALE

2012-04-06 14:49

#441: - Re: remember 

 Colegiu, medici de medicina muncii, instructori, patroni de clinici....Care om intreg la minte ar crede ca se poate pune cu ei avand la subsuoara respectul de sine si integritatea profesionala? Asta este de fapt treaba noastra?

psiholog

#443 Re: Re: remember

2012-04-06 14:50

#441: - Re: remember

nu pot sa am respect de sine daca ma las capushat de Anitei si clica lui. Nu vreau o taxa suplimentara doar ca sa-i ingras pe parazitii din Colegiu, care se plangeau mai sus ca n-aveau apa si le era frig.

Sa mearga la munca. Eu nu le mai dau alti bani pentru ca ei nu fac nimic pentru mine.

Timbrele sunt o incercare revoltatoare de a ne baga si mai adanc mana in buzunar.

 

 

no comment

#444 Re: Laurentiule, poate tu o sa stai fara apa

2012-04-06 14:51

#438: - Laurentiule, poate tu o sa stai fara apa

Deja aveti probleme, stimabile coleg

Daca acceptati sediul la Cluj, sunteti niste fraieri care va veti merita soarta. Imi pare rau ca va trebui si eu sa platesc acest pret...pretul grandomaniei unora dintre voi

no comment

#445 Re: Toata aceasta discutie a devenit de zile bune complet inutila

2012-04-06 14:53

#439: psiholog - Toata aceasta discutie a devenit de zile bune complet inutila

Bre, publica abrogarea in MO si atunci mai vorbim, pana atunci....can can-ul e in alta parte...

no comment

#446 Re: Re: remember

2012-04-06 15:00

#441: - Re: remember

:))))))  ...nevoi primare...credeam ca am depasit pragul instinctualitatii primare...

Daca respectul la dvs trece prin stomac...raman fara cuvinte

Frustrarea este starea pe care o resimte cel care este privat de o satisfactie legitima sau care este inselat in sperantele sale, datorita aparitiei unor obstacole, bariere constientizate ca atare.

no comment :)

#447 Re: Re: Re: remember

2012-04-06 15:07

#443: psiholog - Re: Re: remember

Gresit, cine s-a plans este doar un psiholog ca si voi, care a stat la coada pentru atestate...in picioare...in caldura...

Frustrarea si orgoliul, ca sa nu mai vb despre resentimentele ce pot rezulta din astfel de combinatii - v-au impiedicat sa realizati ca sunt un psiholog ca si voi, un psiholog care va subliniaza ca membrii acelor comisii pe care unii dintre voi aleg sa ii sustina, au fost, sunt si vor exista si nu au facut mare lucru pana acum.

Anitei nu a fost si nu este singur in Colegiul acela...sunt si multi altii ...ca si Miclea care acum "moare" pentru noi...tare al dracului sa fi fost Anitei asta de i-a "asuprit" pe cei din comitet sau din comisii...i-a legat si a abuzat de ei ani de zile ca saracii erau legati de maini si picioare si nu au putut face nimic pana acum...


Musafir

#448 Re: Re: Toata aceasta discutie a devenit de zile bune complet inutila

2012-04-06 15:16

#445: no comment - Re: Toata aceasta discutie a devenit de zile bune complet inutila

cand o sa recuperam stampila de la penibilul ala de Aposhtaritzei o vom publica, n-ai tu teama. Pana atunci ramane cum am stabilit: fara timbre si fara parazitii de la colegiu.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-04-06 15:20


no comment

#450 Re: Re: Re: Re: Re: remember

2012-04-06 15:37

#449: - Re: Re: Re: Re: remember

Miclea este unul dintre ei

Va tot plangeti ca nu stiti unde s-au dus banii vostri...

Iata capushele voastre:

Anitei - presedinte!

  1. Holdevici Alice Irina Bucureşti
  2. Dafinoiu Ion Iaşi
  3. David Daniel Ovidiu Cluj
  4. Minulescu Mihaela Bucureşti
  5. Mitrofan Iolanda Bucureşti
  6. Cambosie Augustin Bucureşti
  7. Lucaciu Ionel Bogdan Bucureşti
  8. Răşcanu Ruxandra Bucureşti
  9. Ion Bogdan Cezar Bucureşti
  10. Vasile Diana Lucia Bucureşti
  11. Szentagotai Aurora Cluj
  12. Turcu Iustinian Bacău
  13. Macavei Bianca Cluj
  14. Apostol Virginica Timiş
  15. Dimitriu Iulia Odette Bucureşti
  16. Mihăescu Bebe Vasile Iaşi
  17. Frunză Aurora Bucureşti
  1. Hiera Daniela Bucureşti
  2. Gaşpar Mihail Iaşi
  3. Ţanacli Adrian Bucureşti
  4. Trăscăian Steluţa Bucureşti
  5. Cornoiu Dumitru Nicu Olt
  6. Doru Dima Braşov
  7. Havârneanu Eugen Corneliu Iaşi
  8. Olah-Bogathy Zoltan Timiş
  9. Hohn Mihai Arad
  10. Creţu Tinca Bucureşti
  11. Verza Emilian Florin Bucureşti
  12. Opre Nicolae Adrian Cluj
  13. Bonchiş Elena Bihor
  14. Munteanu Anca Doina Timiş
  15. Caluschi Mariana Iaşi
  16. Anghel Elena Bucureşti
  17. Chişu Aurelia Cluj
  18. Popovici Doru Vlad Bucureşti
  19. Dragu Anca Constanţa
  20. Coaşan Aurelia Cluj
  21. Cracsner Constantin Edmond Bucureşti
  22. Duvac Ion Bucureşti
  23. Gheorghe Florian Bucureşti
  24. Milcu Marius Sibiu
  25. Voicu Teodor Timiş
  26. Turc Darius Mihai Bucureşti
  27. Perţea Gheorghe Bucureşti
  28. Kiss Csaba Bucureşti
  29. Popa Marie-Kathrin Cluj