Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,sau cu alta denumire care sa faca referire la originile lor.


Musafir

#301

2015-08-29 23:07

Iar acum, in urma acestei legi antinationale, suntem numiti “rromi si naparci, si  rromanica” , aici, in tara noastra, fara ca cei care o fac sa fie sanctionati. Iar noi nu putem protesta, caci vom fi arestati… Si cat de normali la cap sunt cei care dau o lege, apoi spun: “nu stiu cum se va aplica, vom vedea ce vor decide judecatorii; nu stiu ce aveti voie sa faceti si ce nu, ca sa nu intrati la puscarie; vom vedea”.


Musafir

#302

2015-08-29 23:11

  VEZI POSTURILE 16 SI 44 DE MAI JOS, CUM SUNTEM NUMITI RROMANI, RROMANIKA, SOBOLANI, NAPARCI, IN TARA NOASTRA. 

 


Musafir

#303

2015-09-04 18:05

Am semnat aceasta petitie pentru ca am fost umilita de atatea ori in cercuri de prieteni si cunostinte din alte tari care au facut referire la romani ca fiind rromi toti . Eu sunt doar romanca ! Pe mine nu ma reprezinta cultura rroma !


Musafir

#304

2015-09-12 17:56

Pentru ca nu este normal si firesc sa fim confundati cu aceste specimene care se ocupa numai cu furturi, violuri, tepe si cersit in toata Europa, fiind astfel confundati cu noi, romanii care ne vedem de treaba si muncim cot la cot, cu toate celelalte natiuni ale batranului continent european. Iar din punct de vedere cultural si educational, nu sunt capabili si nici nu doresc sa asimileze cultura si civilizatia noastra de secole pastrata, mostenita si transmisa mai departe generatiilor urmatoare, avand nerusinarea si impertinenta de a pretinde ca subcultura lor sa fie asimilata de noi, ca urmasi ai dacilor.

Musafir

#305

2015-09-12 18:50

In urma acestor argumente, prezentate aici si eu ca cetatean bastinar in romania am avut, am si cred ca voi mai avea enorm de suferit in urma celor de etnie enumerati,, Am exemple extrem-negative cu aceste creeaturi care defapt as putea partial dovedi ca nu sunt oameni !
Costache Manuel Marian

#306

2015-09-13 09:58

Deoarece e foarte important sa luam atitudine. Aceasta petitie poste schinba viitorul tarii. Consider ca multi ar trebui sa o faca. Trebuie sa combatem etnia asta cu orice pret

Many

#307 Re:

2015-09-13 22:43

#302: -  

 contactea-za ma te rog,daca ai materiale, care sa dovedeasca...haideti sa luam pozitie..vom face o actiune..


Musafir

#308

2015-09-15 15:33

Pentru desființarea refugiilor de tramvai din București înguste lipsite de garduri de protecție și pentru înlocuirea lor cu refugii mai late prevăzute cu garduri de protecție nu se-ngrămădesc la petițiile pe tema asta oamenii să semneze cu miile.


Musafir

#309

2015-09-16 13:18

DIN 2 MOTIVE---VREAU CA ROMANII SA ISI REGASEASCA IDENTITATEA NATIONALA...SI INACELASI TIMP TIGANII SA SI-O REGASEASCA PE A LOR---SINT FOARTE MULTI TIGANI CARE NU VOR SA FIE ROMI EI SPUN CA SINT TIGANI SI SE MINDRESC CU ASTA .

Musafir

#310

2015-09-16 13:33

PENTRU CA ACCEPTAND CONFUNDAREA ROMANILOR CU ALTE ETNII CONTRIBUI LA DISTRUGEREA ETNIEI ROMANE !!!
Vitalicus

#311 tigani

2015-09-16 13:35

Toata lumea ii numeste tigani, de ce doar la noi, romi ?

Minimum length: 100 characters... Minimum length: 100 characters....Minimum length: 100 characters...Minimum length: 100 characters...Minimum length: 100 characters...Minimum length: 100 characters


Musafir

#312

2015-09-22 01:32

E bine că faceți asta. Trebuia să inițieze cineva o luare de poziție a românilor în susținerea propriei demnități.

Musafir

#313

2015-09-28 14:38

Sint deacord ! Noi sintem urmasii dacilor pe aceste meleaguri, ne indentificam cu acest pamint. Tiganii sint ca si ungurii, venetici in tara noastra, ambele etnii sint venite din fundul Asiei si cu pretentia de a ne desfiinta !

Musafir

#314

2015-09-28 17:46

Denumirea de "ţigan" este istorică atăt pe teritoriul României cât şi al tuturor celorlalte ţări din lume. Prin inventarea termenului de "rrom" (citit "rom") se acreditează ideea,în toate celelalte ţări, respectv în conştiinţa tuturor celorlalte popoare că România este ţara rromilor, şi în subsidiar că românii - trăitori pe aceste meleaguri cu mult înaintea venirii migratorilor asiatici - nici nu ar exista.
Din păcate, prin comportament, rromi vor să-şi impună întregii populaţiei a României stilul lor de viaţă, fără a incerca să se adapteze regulilor generale de convieţuire în ţara noastră, iar acest comportament este încurajat în mod tacit de toţi "regii", "împăraţii" şi bulibaşii/conducătorii lor.
În plus, toată populaţia şi chiar mulţi membrii ai etniei rromilor (unii de mare personalitate şi foarte cunoscuţi şi recunoscuţi cum ar fi de pildă d-l Mădălin Voicu - care a declarat public că este "ţigan" şi nu-i este ruşine de acest termen), folosesc în mod uzual şi permanent - în continuare - termenul de "ţigan".
Prin comportarea unor rromi în ţările vestice, prin confundarea termenului de "rrom" cu acela de "român" se aruncă o pată urâtă asupra întregului popor român ceeace are ca urmare tratarea tuturor românilor în consecinţă.

Musafir

#315

2015-10-03 09:42

Nu merita sai faci pe tigani nici rromi nici tigani uitativa antai la voi cei ce discriminati lumea si dupa acceeia la alti idiotiiilor ce sunteti romami spircati ce criticati si jegosilo

Musafir

#316

2015-10-13 10:11

Sa nu mai fie confuzii, incat suntem vazuti urat in tari straine, nu e corect!! trebuie sa se faca o diferenta intre ei (migratori si cu un comportament indezirabil) si romani care suntem aici din veacuri si incercam sa facem ce putem ca convietuim cu asemenea specimene care nu merita sa aiba buletin de Romania


Musafir

#317

2015-10-25 10:08

Pentru a nu se mai crea confuzia ca rrom vine de la Romania.Daca nu sa schimbam Romania In Dacia, asa cum ar fi mai adevarat din punct de vedere istoric.

Musafir

#318

2015-11-23 08:12

Sunt de acord cu cele propuse in petitie. Trebuie sa existe un mod de diferentiere intre noi si ei.

Musafir

#319

2015-11-23 09:22

Pentru ca : toate aspectele negative cauzate de etnia romilor,sunt aruncate pe umerii romanilor,pentru ca exista confunzia ca Romania este tara Romilor.

Musafir

#320

2015-11-23 09:48

Pentru că , în anii '90 , am văzut , în revista "Baricada ", o hartă a României hăcuită , cu părţi din ea făcând parte din alte state , iar Oltenia şi Banatul erau ţara ţiganilor ! Tot ceea ce am trăit în ultimii 26 de ani conduc spre realizarea acestui deziderat al trădătorilor de neam şi ţară ! :(

Musafir

#321

2015-11-23 19:12

Suplimentar fata de adevarurile semnalate in petie, as mai adauga imbogatirea cu caracter dubios, prin furt, camata agresiva si luarea cu japca sau sub amenintare a a unor case, a se vedea exemplul centrului Timisoarei
cosmin

#322

2015-11-23 19:38

Pentru toti acesti nenorociti care ne fac de ras peste tot!!!!Nu sunt decat niste needucati jegosi si nesimtiti carora nu le place munca si prefera cersitul trebuie trasi la raspundere de unde au casele si masinile alea cand ei au 4 clase si trebuie confiscat tot!!!!!!!Sa nu mai vorbim ca amenzile si impozitele sunt doar pentru romani nu si pentru ei!!!


Musafir

#323

2015-11-23 19:39

Pentru ca nu a fost cinstit ca acestei etnii sa i se atribuie fortat un nume care sa fie asociat voit cu numele poporului roman si cu Romania care astfel a devenit tara de adoptie a acestei etnii rau famata si care a adus si aduce grave prejudicii de imagine noua tuturor romanilor. Daca erau o etnie respectabila si cu bun simt nu aveau nevoie de o asemenea asociere. Insa s-a intamplat acest fapt reprobabil cu concursul unor politicieni ai vremii cu pedigree tiganesc. Nu putem iesi o data pe strada fara sa ne izbim de aceasta etnie problema si din cauza ca autoritatile noastre sunt impotente si nepregatite sa-si faca datoria fata de tara si popor.
cu regret,
pd

Musafir

#324

2015-11-23 21:07

LE VREM BINELE! SA AIBE ACELEASI DREPTURI DAR SI OBLIGATII CA ORICE ROMAN DIN TARA ASTA.SA REVINA LA DENUMIREA LOR DE TIGANI CUM LE ESTE NEMUL DE CAND LUMEA.

Musafir

#325

2015-11-23 21:26

Sa se inteleaga bine, nu am nimic cu oameni din aceeasta etnie cum nu am nimic cu nimeni din nici o alta etnie. Doar ca fiecare trebuie sa se numeasca asa cum a fost dat si nu schimbat numele dupa placul unora de la UE.

In cazul in care nu se face nimic, ar trebui sa facem un referend pentru schimbarea numelui tari, din Romania caci si acest nume ne-a fost impus in Daca, asa cum a fost dintotdeauna.