Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,sau cu alta denumire care sa faca referire la originile lor.


Musafir

#251

2015-05-21 13:42

sustin cu tarie ca aceasta petitie sa aiba succes in admiterea schimbarii de rromi in tigani sau alt nume diferit de roman!

Musafir

#252

2015-05-21 13:50

Sa nu ne lasam dizolvati de acesta etnie, sa eliminam confuziile la nivelul perceptiei externe. Pentru viitorul nostru si al urmasilor, blestemati de clasa politica criminala din ultimile decenii.

Musafir

#253

2015-05-21 20:27

"Dragi" politicieni romani.Ati reusit in 25 de ani sa distrugeti tara si sa va umiliti si batjocuriti propriul vostru popor:poporul roman.Ati dus permanent o politica de tiganizare a Romaniei.Ne-ati ingenunchiat la portile Europei,vanzandu-ne ca pe niste vite.Ajunge!Poporul Roman NU VA MAI VREA!Va detestam!Ne provocati sila!

Musafir

#254

2015-05-21 20:56

Doresc din toata fiinta mea si a familiei mele ca romii sa redevina la vechea lor denumire prin acea de tigan. Deoarece sa facut de multe ori confuzie intre rromi si romani.

Musafir

#255

2015-05-22 00:42

Asa cum orice brand este protejat, i-mi repugna faptul ca sunt confundat, sau chiar discriminat pentru asemanarea numelui de roman cu numele artificial al etniei tiganesti.

Musafir

#256

2015-05-22 06:48

Am semnat aceasta petitie deoarece am aceleasi probleme ca si Doamna Toia. Traiesc in Franta de mai multi ani si am deja cetatenie franceza, din aceleasi motive ma gandesc sa renunt definitiv la cetatenia romana

Musafir

#257

2015-05-22 08:42

Sustin cu tarie eliminarea acestei confuzii intre rrom si roman. Daca UE nu accepta aceasta schimbare ar fi mai bine sa schimbam denumirea Romaniei in Dacia, orice solutie este binevenita pentru a elimina aceasta confuzie de prost gust.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-05-23 06:51


Musafir

#259 Re: Re: Imperios necesar

2015-05-26 15:04

#258: Robert - Re: Imperios necesar 

Mai analfabet decat un tigan nu am cunoscut pe lumea asta,din pacate pentru tine.


Musafir

#260

2015-05-26 18:21

Rom vine de la Romania si eu sunt român. Ce-ar fi fost ca in fiecare tara unde sunt tigani, ei să se numească dupa primele primele litere ale numelui țării respective.

Musafir

#261

2015-05-27 17:27

ne-am saturat de atata rusine din cauza lor!
chiar zilele astea , in Italia ,a fost prinsa o tiganca care i-si vindea fata minora la barbati,ptr bani!
doar un ziar a spus ca e de etnie rrom din romania,in rest toate televiziunile si ziarele centrale,au relatat ca este o cetateana romana!
gata,nu mai putem,de ce pe pasaportul lui scrie ca pe al meu,cetatean roman???

Musafir

#262

2015-06-02 15:59

Din cauza lor denumirea oficiala din pasaport s a transformat din ROM(Romania) in ROU.Rusine statului ROMAN

Musafir

#263

2015-06-02 17:49

Am semnat aceasta petitie din dorinta de a nu avea nicio legatura comuna cand un strain spune tigan sau roman !

Musafir

#264

2015-06-02 18:00

Pentru că m-am săturat să fiu numit și privit în lume ca un gunoi, întotdeauna asemănat cu etnia de țigan-rom-roma-romani șamd ! Nu există nici o legătură cu limba vorbita, gândirea, rasa, culoare a pielii sau stil de viață a țiganilor și a românilor.Nu avem nimic în comun!

Musafir

#265

2015-06-02 21:29

Parerea mea e ca nu trebuia sa se accepte ideea aceasta in niciun caz, deoarece s-a creat astfel o mare confuzie in asa fel incat marea majoritate a populatiei europene considera ca toti cetatenii Romaniei sunt rromi (deci Romania este tara de origine a rromilor). De ce domne sa li se spuna rromi si nu ffrancezi sau bbritanici sau ggermani sau iitalieni??? Rromii nu sunt ai Romaniei, au fost adusi aici si sunt in Romania ca si in alte tari. EI sunt acum problema intregii Europe.
nicu nistor

#266

2015-06-02 21:58

pentru ca este un lucru care ne-ar readuce la normalitate,pentru ca denumirea de tigan se foloseste in toate statele,pentru a nu fi confundate doua popoare total diferite

Sorelect

#267

2015-06-03 04:19

Pt ca de cand ma stiu,tiganul e tigani,romanul e Roman.Pt ca nicaieri in lume nu mai este folosita aceasta denumire,romm,care duce la grave confuzii.Pt ca este denumire fortata,bagata pe gat unor politicieni si acceptata de dragul unor voturi.....


Musafir

#268

2015-06-03 17:59

Nu mai avem ce sa comentam, trăim pe propria noastră piele degradul societății noastre, și a națiunii noastre.Este trist dar de la început trebuia să scrie pe buletinele lor pașapoarte, de etnie etc etc.

Musafir

#269

2015-06-04 10:23

Pt a se termina cu bataia de joc la care e supus poporul roman prin asa zisele drepturi ale omului ce prevad integritatea si discriminarea.aceste drepturi exista doar pe hartie caci practic ele nu exista.praf in ochi.

Musafir

#270

2015-06-04 10:53

Mi se pare o gaselnita grosolana titulatura de rrom care se poate asemui foarte usor cu roman....iar de cand ma stiu eu tigani au fost si nu ar trebui sa le fie rusine cu acest nume de TIGAN

Musafir

#271

2015-06-07 20:36

Roman e confundat in alte tari cu rrom, nu fac discriminare rasiala, dar diferenta e ca unii muncesc, altii fac deranj sau infractiuni; nu generalizez, sunt si exceptii, e vorba de majoritati din ambele parti.

Musafir

#272

2015-06-13 09:01

pentru ca aceasta modificare ticaloasa creeaza o confuzie premeditata si paguboasa intre noi si tigani (ataganos )

Musafir

#273

2015-06-16 12:02

Cerem "inlocuirea denumirii de rom cu cea de tigan SAU ALTA care vor ei"??!! Pe bune?! NICI O ALTA!!!!! Tigan si atat, TIGAN este denumirea unui popor nu este o ocara, nu este o jignire, este o natie!!

Musafir

#274

2015-06-18 10:10

Rromii din Romania sunt cetateni romani. Atata timp cat doresc sa isi pastreze traditiile si vorbim despre o etnie, ar trebui sa se numeasca la fel in toata lumea. Nu tiganii romani rromi, cei din Cehia sau Bulgaria in alt fel, cei de pe teritoriul Romaniei dar care vorbesc ungureste sau turceste in alt fel, etc. E o aiureala.
Profesor

#275 Confuzie injusta,manipulativa si rau intentionata !

2015-06-18 14:16

Tiganii sunt tigani,romanii romani,italienii italieni samd...nu vreau ca natiunea mea sa fie in nici un fel asociata cu tiganii.Nu discriminez,nu judec,doar constat cu amaraciune,cunoscandu-i relativ bine ( ca profesor ) ca sunt in marea majoritate foarte intepeniti in gandirea si obiceiurile de oameni ai pesterii,nu doresc sa se culturalizeze,sa progreseze,sa evolueze...tribali si orientati strict catre imbuibarea cu mancare,cu bani si cu lucruri materiale,obtinute de cele mai multe ori prin furt,cersit,excrocherii,smechereli,oricum numai prin munca nu.Majoritatea covarsitoare nu au frica de Dumnezeu sau precepte morale,si au cel mai mare numar de infractori raportat la procentul din populatie.

Obtin bani pe cai mizerabile,uneori prin exploatarea infirmilor sau mutilarea copiilor,sau vrajind tinere slabe de minte care ajung prostituate prapadite.Si mai au si tupeul scarbos de a se lauda cu bogatiile infecte astfel obtinute.

Un neam foarte departe de secolul 21,departe de valorile Europene,departe de etica si morala crestina si civila...traiesc printre noi infestand totul in preajma lor.