Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

Marin

#462 Hilar...

2012-12-21 13:38

Mie mi-e foarte clar ca acest "forum" s-a transformat intr-un loc de dat cu capul pentru toti frustratii care n-au lucrat in viata lor la privat. Ei nu stiu sa se uite pe o balanta, nu au vazut in viata lor o situatie financiara si doar urla la luna si la guvern ca ei muncesc si vor bani. Traim intr-o economie de piata in care Oltchimul a pierdut 700 de milioane de Euro in 48 de luni, o medie de 15 milioane pe luna. Daca era privat, se inchidea dupa primele 3 luni. Asa, fiind al statului, a rezistat mai mult. Acum am inteles ca e auditat si urmeaza sa i se spuna in ce directie sa o ia. Eu sincer sper sa se mentina deschis si sa gaseasca bancile si firmele de consultanta un plan de rambursare al datoriilor uriase facute.Spun uriase pentru ca trebuie sa fii tare "priceput" sa faci datorii de 15 milioane / luna cand si daca tii oamenii acasa, TOTI, nu pierzi mai mult de 5-6. In rest, daca nu se gasesc aceste solutii, va fi inchis si lichidat si toate bocitoarele de aici eventual vor iesi in strada cateva zile si, cam atat. S-a inchis Valea Jiului, cu zeci de mii de mineri si tot nimic nu s-a intamplat intr-un final. Sfatul meu e doar sa va rugati ca intr-adevar productia Oltchim sa mai fie inca vandabila in piata la un pret care, de data asta, sa acopere costurile. Alta solutie decat cea corect economica nu mai exista.

PS.
Nu am vazut pe nimeni sa-si dea cu parerea despre ce este de facut. Toti reclama si injura, toti isi platesc polite...etc. Capra vecinului as numi eu acest forum !

Raspunsuri

unul

#483 Re: Hilar...

2013-01-09 15:32:44

#462: Marin - Hilar...

Ai dreptate, esti hilar.

Nici talica nu ai prea multe cunostinte  de economie macro. Esti doar fudul.

1: Daca ai lucra la privat prin zona ai fi foarte ingrijorat.

2: Esti oltean sadea si vrei sa moara capra care nu-ti mai da tie personal lapte.

3: Sunt persoane care chiar fac ceva dar sunt f putini, (posibil doar unul).

4: Dupa razboi multi destepti se arata, adica de ce nu spuneai talica asta acum doi ani? Ce te-a facut asa destept deodata?