Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post


Musafir

#960

2012-06-25 22:26

E o prostie petitia voastra...este subiectiva ... multi profesori spun ca raspunsul corect este c pentru ca prin contragere propozitia devine : Ma jeneaza dificultatea, unde dificultatea este subiect. Si pe site-ul oficial al Ministerului Educatiei , la barem , raspunsul este c . Ca prin urmare nu va mai ofticati atat pentru ca in cele din urma trebuie sa se faca si o diferenta intre cei care au invatat si cei care au pus la plesneala.. Si nu mie se pare corect sa se puncteze raspunsul gresit.

Raspunsuri


Musafir

#1034 Re:

2012-06-25 22:35:29

#960: -

La plesneala au pus majoritatea celor care au scris SB pentru ca este singura subordonata pe care o stiau si pentru ca asa le-a sunat bine, pe cand cei care au pus PR au realizat contragerea si chiar au gandit.

teodora1489

#1077 Re:

2012-06-25 22:40:08

#960: -

ma'ta cand te-a facut a luat LSD doar de curiozitate;)) cum multi profesori spun ca e subiectiva tot la fel de multi  ca e si predicativa, de asemenea academia romana

Gramatica Academiei dă drept exemplu o structură asemănătoare, "Ceea ce mă bucură este că am terminat lucrarea la timp", despre care scrie că este "dificil de interpretat". Prima interpretare este că subordonata este subiectivă, "în virtutea poziţiei iniţiale şi a statutului de temă". Propoziţia poate fi însă considerată şi predicativă, având în vedere că informaţia din al doilea component al structurii "vehiculează informaţia de identificare". a dat de intels ca acest subiect este greu de interpretat chiar si de o persoana avizata.. cum poate un copil sa  stie cand si profesorii se cearta? Nu e vorba de ofticare  e vorba ca la minister sunt niste inapti si multi copii buni care au gandit si au pud predicativa  vor lua mai putin decat cei slabi care au pus la ghici de aceea cel mai probabil ne ofticam pentru ca unii chiar stiu romana spre deosebire de tine care ar trebui sa folosesti semnele de punctuatie corect (asta inveti prin a cincea). Pot oricand sa iti demonstrez ca  te bat urat la romana desi am pus b-predicativa.

teodora1489

#1086 Re:

2012-06-25 22:41:35

#960: -

Si in plus contragerea nu se face cum ai facut-o tu ci Jena este dificultatea rasfoirii.