Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

Initiatorul petitiei

#225 Re: Discutie Despre E-Book

2012-06-25 19:57

#7: Ion Vianu - Discutie Despre E-Book

Stimate domnule Vianu, textul dumneavoastra e foarte ok. E bine scris si pe un subiect de mare actualitate. Baremul la aceasta proba e gresit! Gramatica Academiei dă drept exemplu o structură asemănătoare, "Ceea ce mă bucură este că am terminat lucrarea la timp", despre care scrie că este "dificil de interpretat". Prima interpretare este că subordonata este subiectivă, "în virtutea poziţiei iniţiale şi a statutului de temă". Propoziţia poate fi însă considerată şi predicativă, având în vedere că informaţia din al doilea component al structurii "vehiculează informaţia de identificare". Am citat dintr-un articol publicat pe gandul.info.

Raspunsuri


Musafir

#244 Re: Re: Discutie Despre E-Book

2012-06-25 20:02:19

#225: Initiatorul petitiei - Re: Discutie Despre E-Book

Da, poate fi si predicativa. Dar propozitia trebuie luata exact cum este data in text si in exercitiu. Nu trebuie schimbata, deci este subiectiva. Nu inteleg de ce atata taraboi pentru un exercitiu. De ce sa primiti 6p pe predicativa, atata timp cat raspunsul corect era subiectiva. Nu este corect fata de ceilalti care au raspuns corect. De ce trebuie sa fiti atat de ofticati si sa faceti atata caz pe internet. Pe cine intereseaza ca 1000-2000 semneaza aceasta petitie online? PLus ca lucrarile sunt deja corectate multe dintre ele si nu se mai poate face nimic. Data viitoare fiti atenti.