Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!
Quoted post
Musafir |
#4842 Re:2012-03-25 17:20Doamne fereşta ca hotărârea de cuvern să nu fie acceptată de Curtea Constituţională - că atunci va rămâne acest impas. Tocmai din cauza că legea este deja în vigoare (şi acceptată de Curtea Constituţională) nu este acceptabil nerespectarea ei.
Şi ce va fi dacă proiectul HG va eşua? UMF-ul rămâne în ilegalitate. Căci ministerul educaţiei tot nu o să semnează Carta Universităţii, deoarece nu e armonizată cu legile în vigoare. Dacă nu are Cartă acceptată de ministru, tot ce se întâmplă la UMF este nelegală: mandatul ultimului rector ales de un senat legitim s-a expirat, Senatul actual e ilegitim fiind ales conform cartei neacceptate de ministru. S-a expirat şi perioada stabilită de lege (o perioadă de şase luni după intrarea în vigoare a legii)?
Deci întrebarea e că ce faceţi dacă reuşiţi să împiedicaţi intrarea în vigoare a hotărârii de guvern? Legea 1/2011 tot rămâne în vigoare şi Cartea Universităţii tot nu poate să fie acceptată de ministru. Această situaţie ar fi foarte dezavantajoasă şi pentru români şi pentru maghiari: căci putem ajuncge la o fază în care nu se mai acceptă diploma emisă de UMF. |
Raspunsuri
Musafir |
#4843 Re: Re:2012-03-25 17:39:06#4842: - Re: carta la care faceti d-stra referinta era sa fie aprobata initial, dar UDMR-ul a sarit ca ars pentru ca ei personal interpreteaza diferit anumite aspecte! Astfel s-a inceput santajul pentru ca aceasta carta sa nu fie acceptata deoarece nu e pe placul liderilor UDMR, care doresc delimitare totala intre romani si maghiari si infiintarea unor institutii maghiare paralele cu cele ale ale statului roman, in scopul adancirii limitelor dintre romani si maghiari! Referitor cu o lege care este in vigoare, se zvoneste ca dupa "dezbaterea" avuta in parlament si dupa ce s-a cazut de acord unei formule, pe drumul pana la Monitorul Oficial au mai aparut anumite modificari, care sa apara in lege in scopurile dorite de UDMR! daca toate aceste lucruri se confirma, inseamna ca avem de-a face cu un fals si totodata, aceasta lege devine NULA!
|
Musafir |
#4848 Re: Re:2012-03-25 18:43:09`teligentule, CARTA, nu CARTEA univesristară. |
Musafir |
#4850 Re: Re:2012-03-25 18:50:23sa inteleg din ceea ce ai scris ca i se impune un änumit "tip de CARTA universitara, conducerii UMF, in conformitate cu acel HG, aparut de curand probabil ca sa "clarifice" conceptele "generoase"de multiculturalism. Adica conducerii UMF i se impune fara drept de apel, ignorandu-se complet orice obiectie la adresa cartei si felului cum va functiona UMF, chiar daca acest lucru este in contradictie cu normele ARACIS si alte criterii de asigurare a calitatii invatamantului care le respecta toate facultatile din Romania. bravo! mai rar asa ceva! Curat murdar! |
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
Petitie impotriva UNTOLD - ofensa adusa identitatii crestine!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
PETIȚIE pentru debirocratizare, simplificare și corectare a procedurilor și deciziilor privind implementarea proiectelor din apelurile de Digitalizare IMM și ONG din cadrul PNRR
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
CCR TREBUIE SĂ PLĂTEASCĂ!
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
Petiție ÎMPOTRIVA DISCRIMINĂRII COMUNITĂȚII ETNICILOR ITALIENI DIN ROMÂNIA. APPELLO Contro la Discriminazione della COMUNITÀ ETNICA ITALIANA IN ROMANIA
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Petiție de susținere a conf univ dr. Emanuel Conțac
911 Creat: 2025-09-19
NU BLOCAȚI ORAȘUL! LĂSAȚI CÂMPINA SĂ SE DEZVOLTE!
86 Creat: 2025-09-22
"SALVAȚI PISICILE COMUNITARE DIN BOTOȘANI-AU NEVOIE DE CĂSUȚELE LOR"!!!
87 Creat: 2025-09-21
Diabetul nu are vârstă
1216 Creat: 2025-09-05
Stop Fumului Toxic in Banat - vrem aer curat pentru familiile noastre!
247 Creat: 2025-09-20
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
5894 Creat: 2025-06-14
Petiția poporului către Senat pentru apărarea Constituției României
19763 Creat: 2022-10-15
Când un om a ajutat sute de suflete, e rândul nostru să-l ajutăm pe el – semnează acum!
32 Creat: 2025-09-20
Cerem modificarea graficului rutei de autobuz nr. 2 – „str. V. Alecsandri – or. Cricova”
230 Creat: 2025-09-09
Păstrăm Trenulețul FloreFun la Vivo! Cluj-Napoca 🚂💛
337 Creat: 2025-09-07
Salvați Opera Iași de la Ilegalități!
16 Creat: 2025-09-22
Pentru siguranța copiilor și pietonilor – interzicerea trotinetelor electrice
15 Creat: 2025-09-22
Pentru continuitate și merit – Susținem candidatura lui Andrei Fermeșanu la Opera din Iași
439 Creat: 2025-09-18
Domnule deputat, vă cerem să demisionați!
1546 Creat: 2025-09-11
Fără autostrăzi pierdem vieți, pierdem viitorul copiilor. Vrem autostrăzi!
13 Creat: 2025-09-21
Stop Abuzurilor, Hărțuirilor, Somațiilor și Intimidărilor exercitate sistematic de Popa Constanța, președinta (OBBCSSR) la adresa membrilor organizației profesionale
696 Creat: 2024-11-09
#StopJocLaNenoroc
146 Creat: 2025-09-10
Semnam pentru a ne alege prin vot democratic Avocatul Poporului si cei 9 Judecatori ai Curtii Constitutionale!
22361 Creat: 2025-05-26
GRATIERE 2025
100652 Creat: 2025-02-03
Stop PUZ Sânzienelor! Vrem soare și spații verzi, NU vrem blocuri cu 10 etaje lângă Școala 19!
791 Creat: 2025-08-17