Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Quoted post


Musafir

#19

2012-03-13 23:34

Politicienii şi minoritarii din România să respecte statul în care trăiesc şi să nu mai instige la separatisme etnice. Medicina în România se studiază în limba română, limba oficială a statului, potrivit Constituţiei. Bunul simţ îţi cere să o vorbeşti când îţi exersezi meseria sau când intri în contact cu instituţiile. Acasă, pe uliţă, în baie, la ştrand, pe schiuri ai dreptul de a vorbi ce limbă vrei şi îţi place. Tocmai de-asta România oferă, cu bun simţ, minoritarilor posibilitatea învăţării limbii materne în şcoală. Însă în învăţarea şi exersarea profesiei în România vorbeşti română, dacă eşti un minoritar civilizat şi respectuos.

Raspunsuri

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-14 00:17:51



Musafir

#211 Re: Raluca

2012-03-14 11:21:36

total de acord,traiti in Romania,limba oficiala a statului e romana respectati asta.daca nu va convine mergeti si faceti studii in Ungaria si veti fi multumiti sa studiati in maghiara.

 

ferike10

#1212 Re:

2012-03-15 16:33:38

#19: -

Eu sunt maghiar dar sunt in totalitate de acord cu tine.Doar cind vrei sa fi profesor de limba si literatura sa studiezi la o facultate in limba maghiara.In rest in limba romana.E pana la urma si in interesul elevilor sa invete meseria in limba tarii in care traiesc.Ca in toate meseriile asa si in medicina sunt o gramada de expresii,definitii pe care daca le-ai invatat in limba maghira e foarte greu sa le traduci in limba romana.Si de aici poate sa rezulte incompetenta,probleme de adaptare si probleme de comunicare=esec.Si asa ceva cred ca nu vrea nimeni.

 

Unu

#4116 Re:

2012-03-21 08:18:56

#19: -  

 Bazele culturii in Transilvania au fost puse de catre maghiari, si nicidecum de catre valahii care astazi se cred stapani. AsazisaConstitutie a fost facuta de catrer ortodoxo-comunisti