Examen National

Quoted post


Musafir

#4888

2016-06-30 12:39

Sper sa se  faca dreptate si sa plateasca cei care au gresit , nu copiii nostri . Daca un enunt nu este formulat clar  si concis , acesta lasa loc de interpretari . Asa s-a intamplat si la subiectul respectiv  cand , o parte din elevi au calculat folosind metoda grafica , iar altii folosind metoda logica , motiv pentru care ar trebui validate ambele variante de raspuns .

Daca eu le dau stimatilor profesori sa-mi calculeze masura unghiului A intr-un triunghi ABC , dar nu fac notatia triunghiului , de unde stiu care este unghiul A pe care trebuie sa-l calculeze ???

Ne-am saturat ca , copiii nostri sa fie cobaii lor…aceasta nedreptate le distruge viitorul multor copii care si-au pus mari sperante in acest examen , nestiind cata incompetenta  zace in unele cadre didactice . Mai ne miram de ce ne pleaca  tinerii din tara… In aceasta  petitie  au semnat nu 1000 , nu 2000 , ci peste 40000de persoane  nemultumite de acest Sistem de Invatamant  mediocru , unde cadrele didactice iau , in mare parte , la examenele de titularizare note intre 2 si 5 . Acesti profesori ar trebui sa inteleaga ca copiii nostri au si drepturi , nu numai obligatii , iar daca ei nu stiu sa si le ceara , menirea noastra ca parinti este sa le aparam aceste drepturi .

Ar trebui sa luam  atitudine si  sa facem dreptate acestor cateva mii de copii care pleaca pe cararea vietii cu un gust amar , fiind nedreptatiti inca de la linia de Start .

Raspunsuri

papa

#4927 Re:

2016-06-30 12:54:15

#4888: -  

 corect, corect, corect!

Intreb din nou  pe cei ce afirma ca diagrama era corect incocmita, unde este pe axa ordonatelor numarul de elevi din clasa???????????????????????Conform diagramei  respective numarul se opreste la 8? Va este greu sa recunoasteti ca va bateti joc de tot ce e in tara asta? Un subiect corect formulat nu lasa loc de interpretare.

Nu scrie nicaieri ca trebuie dedus sau calculat numarul de elevi.

Cititi domnilor manualele si vedeti cum sunt definite clar variabilele. Asa trebuia intocmit subiectul , la fel ca si in manual . Uitati-va domnilor din minister cum predecesorii dvs.au precizat pe cele 2 axe variabilele la examenele anterioare.Cumva dvs.va e greu sa scrieti? Sau ati uitat cumva si aveti pretentia ca niste copii de clasa a viii-a sa dea examen la ghicit?