Examen National


Musafir

/ #4888

2016-06-30 12:39

Sper sa se  faca dreptate si sa plateasca cei care au gresit , nu copiii nostri . Daca un enunt nu este formulat clar  si concis , acesta lasa loc de interpretari . Asa s-a intamplat si la subiectul respectiv  cand , o parte din elevi au calculat folosind metoda grafica , iar altii folosind metoda logica , motiv pentru care ar trebui validate ambele variante de raspuns .

Daca eu le dau stimatilor profesori sa-mi calculeze masura unghiului A intr-un triunghi ABC , dar nu fac notatia triunghiului , de unde stiu care este unghiul A pe care trebuie sa-l calculeze ???

Ne-am saturat ca , copiii nostri sa fie cobaii lor…aceasta nedreptate le distruge viitorul multor copii care si-au pus mari sperante in acest examen , nestiind cata incompetenta  zace in unele cadre didactice . Mai ne miram de ce ne pleaca  tinerii din tara… In aceasta  petitie  au semnat nu 1000 , nu 2000 , ci peste 40000de persoane  nemultumite de acest Sistem de Invatamant  mediocru , unde cadrele didactice iau , in mare parte , la examenele de titularizare note intre 2 si 5 . Acesti profesori ar trebui sa inteleaga ca copiii nostri au si drepturi , nu numai obligatii , iar daca ei nu stiu sa si le ceara , menirea noastra ca parinti este sa le aparam aceste drepturi .

Ar trebui sa luam  atitudine si  sa facem dreptate acestor cateva mii de copii care pleaca pe cararea vietii cu un gust amar , fiind nedreptatiti inca de la linia de Start .