Examen National

Quoted post

Raluca

#4253

2016-06-30 06:30

As vrea sa incep prin a ma declara profund iritata si dezamagita de aceasta data nu de sistemul romanesc de invatamant, ci de parintii si elevii care sustin aceasta petitie, imi permit, stupida. Stiu ca scopul educatiei (numai) in aceasta tara e de a scoate analfabeti si prosti pe banda rulanta, dar chiar asa? Eu ma simt jignita de faptul ca se gasesc, pe de-o parte, oamenii cu doua clase mai mult ca trenul sa comenteze pe baza acestui subiect de o dificultate minima cum ca saracii nostri copii au fost indusi in eroare; saracii... saracii copii din generatia smartphone care isi transpun viata in retelele de socializare si care au n ocupatii mai "cool" decat cele pe care le aveam noi (cel putin eu) acum 4 ani...da, si la mine a fost problema la romana, dar a fost justificata. Aici nu e, aici e doar un orgoliu plin de nonsens pentru copiii dumneavoastra. Si eu reprezint viitorul tarii, dar macar eu am apucat vremurile in care s-a mai facut carte si in care nu isi batea toata lumea joc de tot. Nu exista nicio justificare referitor la aceasta petitie, dintr-un unghi obiectiv, realist si corect, deoarece subiectul a fost clar, acum ca nu stiu 3 din 8 elevi sa interpreteze o diagrama, nu este problema mea si a nimanui dim afara acestii cerc. Sfatul meu: invatati sa va asumati actiunile, luati singuri decizii si incercati sa promovati ceva pentru o viata mai buna, a voastra si a tarii... multumesc!

Raspunsuri


Musafir

#4258 Re:

2016-06-30 06:32:28

#4253: Raluca -  

 De ce va este teama?????