Examen National

Quoted post

PDA

#3862 Opinie proprie

2016-06-29 21:07

Este aberant ceea ce se intampla. Nu consider ca este normal faptul ca la un examen de Evaluare Nationala sa se solicite acordarea unui punctaj pe un exercitiu rezolvat gresit doar pentru ca "marea majoritate a gresit". Ati gresit, va asumati greseala. Invatati sa ganditi, sa rezolvati cat mai logic totul. 

In primul rand, orice sistem de axe de coordonate se citeste incepand cu axa oX (reprezentand notele). Asta pentru cei nelamuriti. Asadar, pe axa oX la nota 5 corespund 3 elevi de pe axa oY. 

Cu multa stima, va rog nu mai incurajati prostia si lenea, voi parinti care semnati petitia doar pentru a va "ajuta" odraslele. Si voi, odraslele, invatati sa ganditi, nu mai cersiti mila. Intr-adevar sistemul de invatamant are problemele sale, dar schimbarea se face cu pasi mici. Sa incercam sa nu mai promovam prostia si "plansul de mila". Nu ii nedreptatiti pe cei care au fost capabili sa gandeasca si sa raspunda corect la acea cerinta. Si nu ii favorizati pe cei care nu si-au folosit creierul la rezolvarea cerintelor doar pentru ca "nu asa arata in cartea de la scoala". Manualele, auxiliarele, culegerile au defecte.

Totusi, e nevoie de putina gandire logica. Schimbarea vine din interior. Asadar, ma voi repeta. Va rog, eu, o adolescenta in pragul examenelor, nu mai incurajati prostia si nu mai cersiti mila! 

Raspunsuri


Musafir

#3890 Re: Opinie proprie

2016-06-29 21:16:02

#3862: PDA - Opinie proprie 

 Multumesc.

M-am saturat sa gasesc doar comentarii lipsite de logica, asadar, multumesc!

Si ai mare dreptate.

Ana

#3916 Re: Opinie proprie

2016-06-29 21:23:14

#3862: PDA - Opinie proprie 

 Nu cerseste nimeni mila. Limba romana e problema. Una cerem si alta solicitam. Am un copil minunat care a muncit enorm pentru acest examen, zeci de caiete, si care a rezolvat restul impecabil. In aceasta situatie sunt elevi de nota 10 care s-au orientat dupa acel indice prost pus.


Musafir

#3975 Re: Opinie proprie

2016-06-29 21:46:39

#3862: PDA - Opinie proprie 

 Nu stiu cine esti , dar deja te iubesc