Examen National

Quoted post


Musafir

#3001

2016-06-29 17:25

Buna seara, am semnat petitia pentru ca si eu am gandit exercitiu respectiv la fel ca multi copii. Si eu am considerat ca raspunsul corect este 8. Cine a compus acest exercitiu a vrut sa se joace cu mintile copiilor, ceea ce nu este corect.

Raspunsuri


Musafir

#3005 Re:

2016-06-29 17:27:53

#3001: -  

 Se pare ca se transmite genetic...

N-au bietii copii nici o vina !

 

Semneaza ce vrei, oricum decizia a fost luata. Raspunsul corect este 3.

Buna seara.

SubiecteEN

#3011 Re:

2016-06-29 17:29:03

#3001: -  

 Exercitiul 6, subiectul 1, ca si celelalte exercitii de altfel, este formulat corect si suficient de clar de catre MEC. (De data aceasta, macar, caci am vazut in ani anteriori adevarate bazaconii prin subiectele de bac sau de evaluare nationala cls a 4-a, la chimie, mate). Trebuie deci luat in considerare la notarea lucrarilor doar raspunsul corect, 3 elevi, asa cum este si normal. In plus enuntul si cerinta exercitiului sunt firesti, apropiate de diagramele intalnite in practica. Insa raspunsul corect, singurul, adica 3 elevi cu nota 5, poate fi dat de elev daca priveste diagrama si legenda tasata cu atentie, discernamant si un pic de perspicacitate. Legenda, care este cat se poate de explicita (bare negre, ce sunt paralele cu axa verticala, reprezinta nr de elevi) face redundanta indicarea pe axe a marimilor respective. Alte observatii facute deja prin comentariile anterioare (note de la 1 la 10, imposibilitatea ca nota 3 sa fie obtinuta de 3 sau de 9 sau de 10 elevi??? daca axele ar fi citite invers etc.) conduc la acelasi raspuns corect, 3 elevi. Chiar daca nu ne place sau nu ne convine, unicul raspuns corect este in acest caz cel mentionat si nu cel propus sau impus de vreo eventuala majoritate...


Musafir

#3012 Re:

2016-06-29 17:29:19

#3001: -  

 Exemplu de test PISA cu context explicit si descrieri in propozitii redundante cu imaginea (!). DAR care, intr-adevar, pune mintea copilului la contributie si ii da o problema de rezolvat. Si nu care incearca sa il prinda pe picior gresit.