Examen National

Quoted post


Musafir

#2866 Re:

2016-06-29 17:00

#2: -  

 "Pana la urma" tampenia asta de petitie va ajunge acolo unde ii este locul. La gunoi.

Ministerul a dat deja un comunicat in acest sens, iar raspunsul este corect, asa cum corecta a fost si problema. Daca pentru unii a reprezentat o taina atat de mare (nu neaparat doar pentru elevi, cat mai ales pentru tot felul de purtatori de cap plin de rumegus, la fel de incapabili sa inteleaga ceva atat de simplu), asta e problema lor. Si nu numai, de fapt, avand in vedere ca oameni cu un nivel intelectual atat de redus sunt constituentii societatii romanesti. De azi si de maine.

Raspunsuri


Musafir

#3036 daca ii susti pe ceilalti..... ce mai cauti aici???

2016-06-29 17:35:43


Musafir

#3155 Re: Re:

2016-06-29 18:10:50

#2866: - Re:  

 Scuza-mi nepolitetea dar in primul rand nu mi se pare normal sa te apuci sa vorbesti despre lucruri pe care nu le intelegi cu alte cuvinte ce cauti aici daca nu esti pentru? Te apuci sa spui niste lucruri care nu-si au nici rostul si nici locul aici. Inteleg ca e parerea ta dar impartaseste-o cu persoanele carora le pasa.  In al doilea rand ce s-a intamplat nu a fost corect, subiectul fiind prost conceput, multi copii destepti care au muncit mult si s-au pregatit intensiv pentru acest examen l-au gresit si nu este corect sa piarda atat de mult din start doar pentru o prostie. In al treilea rand exercitiul in sine nu are nici macar o legatura cu matematica in sine, adica ar tine mai mult de logica sau orice altceva. Chiar daca ministerul a spus acel lucru daca petitia va continua sa fie semnata si va ajunge la 100 de mii sau mai mult sunt mari sanse ca si raspunsul lor sa se schimbe asa ca toti cei care ati semnat nu va pierdeti speranta si fiti pozitivi in continuare nu este momentul sa ne gandim sa renuntam pentru ca viitorul nostru ( sau al copiilor vostri daca sunteti parinti ) este in joc! 


Musafir

#3664 Re: Re:

2016-06-29 20:19:28

#2866: - Re:  

 Du-te si spune-ti părerea in alta parte.Daca nu îți convine nu te baga.


Musafir

#3775 Re: Re:

2016-06-29 20:46:51

#2866: - Re:  

 Asa s a intamplat si acum 4 ani la romana si s au punctat 2 variante le corectura.

Elev

#4244 Re: Re:

2016-06-30 06:25:49

#2866: - Re:  

 Nu știam că am "rumeguș în cap" sau că sunt prost doar pentru că nu am știut un exercițiu. Am rezolvat complet subiectul al treilea, dar eu tot sunt prost. Scutește-mă cu prostiile tale. Adică ce, nu mai există un viitor pentru România, deoarece nu au știut elevii sa rezolve un exercițiu care NU era clar. Poate că pentru tine nu mai înseamnă nimic sau ai știut exercițiul, dar pentru mine nota asta înseamnă viitorul meu. Puntele ar trebui sa le dea la toți, chiar dacă au scris 8 sau 3, exercițiul fiind neclar.


Musafir

#4690 Re: Re:

2016-06-30 10:43:57

#2866: - Re:  

 

Formularea subiectului nu a fost clară. A recunoscut-o, la Realitatea TV, chiar fostul ministru al Educaţiei, Sorin Cîmpeanu.

"O diagrama la care nu s-au precizat axele. Daca numărul de elevi si notele obtinute sunt pe orizontala, respectiv verticala sau sunt pe orizontala, respectiv verticala. Am vazut problema. Eu am realizat ce a vrut prof, dar cred ca eu am o altfel de perspectiva fata de un elev de clasa a 8a. astfel de lucruri trebuie evitate. examenele nationale nu trebuie sa se transforme intr-o capcana", a spus Cîmpeanu.