Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

CREAN_TELE SALARII OLTCHIM: DNA să se mute la Râmnicu Vâlcea

#41638 Re: Re: Cele 10 momente-cheie in care Victor Ponta putea demisiona. Urzeala din jurul "Fotoliului de

2015-07-15 13:36

#41637: CREAN_TELE SALARII OLTCHIM: DNA să se mute la Râmnicu Vâlcea - Re: Cele 10 momente-cheie in care Victor Ponta putea demisiona. Urzeala din jurul "Fotoliului de Fie 

 

9. DNA dispune efectuarea urmaririi penale
In iunie 2015 procu_rorii anticoruptie au dispus efectuarea urmaririi penale fata de Victor Ponta cu privire la savarsirea infractiunilor de: fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la evaziune fiscala in forma continuata si spalarea banilor.

Presedintele Iohannis i-a cerut demisia. Replica premierului: „Am avut cu Presedintele Iohannis o discutie institutionala extrem de corecta si civilizata! Respect pozitia sa publica, dar am fost numit in functie de Parlamentul Romaniei si doar Parlamentul poate sa ma demita! Cred ca respectarea principiilor constitutionale este esentiala pentru societatea noastra si in niciun caz nu pot accepta ca un procu_ror DNA este deasupra Parlamentului, Guvernului si a cetatenilor acestei tari! Asta ar insemna dictatura si cred ca la peste 25 ani dupa 1989 ar fi o mare eroare pentru noi toti!".

Insa Parlamentul nu l-a demis; dimpotriva, deputatii au respins solicitarea DNA de avizare a urmaririi penale a premierului. A urmat o motiune de cenzura a Opozitiei, si aceasta respinsa in Parlament.

Legat de aceste acuzatii ale procu_rorilor, Ponta a spus ca este nevinovat si a respins punctual acuzatiile toate invinuirile aduse de DNA. Intrebat daca ia in considerare demisia, Ponta a raspuns: "Am luat-o in calcul imediat dupa ce m-am intalnit cu procu_rorul si i-am spus chestia asta si presedintelui, cu care am vorbit imediat dupa. Da, pentru mine strict personal e varianta cea mai buna.

El a adaugat insa ca nu poate renunta, fiindca astfel ar dovedi iresponsabilitate. „Tot ceea ce decid eu influenteaza viata fiecaruia din cei care se uita acum la noi. Daca reducem TVA sau nu-l reducem, da, fiecare om care se uita la noi, plateste mai mult sau mai putin. Daca tai pensia cum au taiat-o cei dinainte sau o maresc, fiecare din cei sase milioane de pensionari are o viata mai buna sau mai rea. Daca reusesc sa aduc sau sa pierdem doua miliarde de euro fonduri europene, fiecare om va beneficia de acei bani. Asta-i primul lucru. Este o chestiunea totusi de responsabilitate si nu poti sa fii intr-o asemenea functie daca ai o raspundere fata de tine si nu fata de toti ceilalti".

10. Inculparea
Pe 13 iulie, dupa ce prim-ministrul s-a intors din Turcia, unde se operase la genunchi, procu_rorii anticoruptie l-au audiat iar apoi au anuntat ca au dispus punerea in miscare a actiunii penale fata de inculpatul Victor Ponta. Tot atunci, DNA a pus si sechestru pe bunurile premierului.

Ponta a precizat in aceeasi zi ca nu va demisiona. "La guvern, lucrurile stau in felul urmator. Nu ca as fi de neinlocuit, nimeni nu e de neinlocuit, dar sunt niste proiecte pe care le-am pus in aplicare si pe care trebuie sa le duc la bun sfarsit. In al doilea rand, eu am fost votat, impreuna cu Crin Antonescu, ca sa guvernam, dar am fost votati si ca sa nu mai ajunga aia pe care i-am dat jos, adica Ungureanu, Predoiu, Boagiu, Ialomitianu, toata gasca. Pai eu daca imi dau demisia de la guvern inseamna ca dau tara celor care au distrus-o inainte, aia ar fi o tradare, categoric, a celor care m-au votat. Plecarea mea pentru a veni exact cei care au distrus Romania inainte de USL ar fi o tradare a celor care au crezut in USL", a declarat premierul. Si , cu toate ca s-a retras de la conducerea social-democratilor, a ramas pe "Fotoliul de Fier" de la Palatul Victoria.

Radu Pirca

http://stirileprotv.ro/special/

Raspunsuri

CE ZICI MOFLEO,I O LINGI LA UNUL FONTA?

#41639 Re: Re: Re: Cele 10 momente-cheie in care Victor Ponta putea demisiona. Urzeala din jurul "Fotoliulu

2015-07-15 13:50:09

#41638: CREAN_TELE SALARII OLTCHIM: DNA să se mute la Râmnicu Vâlcea - Re: Re: Cele 10 momente-cheie in care Victor Ponta putea demisiona. Urzeala din jurul "Fotoliului de 

 LUATI AMINTE CERNEVISTILOR CA VI SE APROPIE SFIRSITUL,PLECATI CU TALPASANU[MU..ISTUL]DUPA TATICUTUL VOSTRU TAMBALAGIUL DE CRA CRA,AVIZ SI PT. TINE AVRAMEEEEEEEEE,O SA RAMAI UN SIMPLU INGINERASI.