Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

Quoted post


Musafir

#197 Re: restituirea banilor

2015-02-25 18:39

#190: Gabriela - restituirea banilor 

  Recuperarile salariale prin hot. judecatoresi nu se refera la cei 25%  Este vorba despre cei 50% majorare de salariu,  pe care cadrele didactice trebuie să o primească, potrivit Legii 221, votată în anul 2008 de Parlamentul României, bani pe care nu i-au primit integral, ci eșalonat. 15% din acești bani au fost acordați cadrelor didactice pe vremea premierului Tăriceanu, în anul 2008, urmând ca restul, de 35%, să fie primiți de profesori la salarii în anul 2009. Nu a fost așa, iar sindicatele din învățământ au acționat în instanță. „Am făcut un prin proces, pentru intervalul octombrie 2008-decembrie 2009, prin care urma să obținem o creștere salarială de 34, 5%, proces pe care l-am câștigat. Apoi, am mai făcut un proces în continuarea acestuia, adică din ianuarie 2010, până în mai 2011. Acesta este pe Legea 330, prin care s-a reglementat salariul câștigat în instanță, în continuare. Deci, sunt două procese câștigate pe aceste drepturi bănești, dar pe neaplicarea legii 221. Când au văzut că avem hotărâri judecătorești, onorații au dat o lege prin care au eșalonat acești bani câștigați prin hotărâri judecătorești în 5 tranșe anuale, cu 5% din suma câștigată, în primul an, 10% în al doilea, 25% în al treilea, 25% în al patrulea și 35% în al cincilea an. La momentul acesta, suntem pe Legea 221, pe primul proces, la tranșa a treia, din 2014, adică 25%. Celălalt proces, pe care l-am început mai târziu, a  început anul acesta și am luat doar 5% în 2014. Deci, 25% dintr-un proces și 5% din alt proces am luat în 2014. Am luat, impropriu spus, pentru că abia acum s-a primit tranșa a patra din 2014. 

Raspunsuri

**18**

#330 Re: Re: restituirea banilor

2015-10-12 12:47:53

#197: - Re: restituirea banilor 

 " Când au văzut că avem hotărâri judecătorești, onorații au dat o lege prin care au eșalonat acești bani câștigați prin hotărâri judecătorești în 5 tranșe anuale, cu 5% din suma câștigată, în primul an, 10% în al doilea, 25% în al treilea, 25% în al patrulea și 35% în al cincilea an "

 Nu pricep adunarea procentelor nu da 35% restul ce trebuia achitat # 5%+10%+25%+25%+35% da 100%

si te rog frumos poti sa-mi spui daca s-a dat hotararea de guvern pentru restituirea banilor profesorilor si din ce data, eu nu sunt cadru didactic, dar m-ar interesa pentru mama mea care e acum la pensie si a dat in judecata pentru recuperarea banilor ( dar pe cont propriu).

Oricum din cate cunosc eu anumite paragrafe au fost scoase din lege, pentru a nu mai da castig de cauza, cu asta un lucru e sigur ca cei de la guvernare se gandesc doar la ei indiferent de culoarea politica




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...