Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

invatamantul primar

#32506

2015-01-22 23:10

"doi" nu este verb. Esti ...varrrrrzzzzaaa.

Raspunsuri

CORECT SI IN DEX-URI ESTE SCRI.
Musafir

#32507 George Pruteanu

2015-01-22 23:13:10

#32506: invatamantul primar -  APROPO DE DOOM SI DE CE NU DEX, DOOM A NENOROCIT TOT...

 
 

 Maine imi vei scrie sa nu mai scriu nici scri si nici scrii, poate trecem la scry ori scryy...

 

"

          O altă categorie de obiecţii priveşte re-anglicizarea unor cuvinte. E vorba de vocabule ca derbi, penalti. Dicţionare anterioare, le consemnau cu ani buni în urmă, în 1975, în formă românească, cu i, ca semn că fuseseră asimilate, fiind vorba de cuvinte foarte populare. Acum DOOM-ul le scrie din nou cu y, ca şi cum ar fi redevenit englezeşti. Nu înţeleg o asemenea regresie.
          În fine, în secundele emsiunii de azi mai încape să-mi manifest mirarea faţă de unele forme regionale ridicate la rang de normă. DOOM admite ca pluralul pentru cireaşă, respectiv căpşună să fie cireşi, respectiv căpşuni, în loc de singurele forme fireşti: cireşe, căpşune. Deci să putem spune: mănînc cireşi, mănînc căpşuni... !ca nişte căpcăuni care înfulecă arbori şi arbuşti! Eu ştiu că, în bună limbă românească, cireşele cresc în cireşi, căpşunele cresc în căpşuni: Ea cultivă căpşuni şi face tarte cu căpşune. El se suie în cireşi şi culege cireşe. Dar DOOM e de altă părere.
          Mai vorbim. Seară bună. "

George Pruteanu se rasuceste in mormant cu tine cu tot.

 


Musafir

#32510 Re:

2015-01-23 06:40:10

#32506: invatamantul primar -  

 Daca vrea tembelul ca "doi" sa fie verb, sa stii ca asa va fi! :))) Modifica el dex-ul, ce naiba :)))