Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

S.C. Oltchim S.A,

#31107 Dezvăluiri în Parlament despre Oltchim: Comisia Europeană a spus ca e unul din cele mai negre cazur

2014-12-18 11:38

O dezvaluire din comunicarea Romaniei cu Comisia Europeana a fost facuta, joi, la audierea ministrului Economiei, Mihai Tudose, in comisiile reunite de buget-finante in vederea aprobarii bugetului pe anul viitor.

Noul ministru PSD a spus ca are in vedere doua solutii pentru Oltchim.

"S-a oprit picajul. Solutii sunt doua, mari si late: o privatizare asa cum e, sau un ajutor cu conversie de actiuni, macar datoriile catre stat, si privatizarea uterior. Este o prioritate mare, se lucreaza la ea si pe partea de extern, de promovare, poate un pic mai agresiv ar trebui. Este prima data cand nu mai produce gaura, nu mai pierde bani, mai pe romaneste", a declarat Mihai Tudose.

Dupa solutiile prezentate de acesta, fostul ministru PNL al Economiei, Varujan Vosganian, a dezvaluit faptul ca ajutorul de stat trebuie exclus si a relatat un schimb de informatii cu Comisia Europeana.

"Imi pare rau ca nimeni nu evoca acele clipe cand am preluat ministerul la inceputul lui 2013, FMI mi-a cerut sa-l inchid, sa-l lichidez, Oltchimul avea pierderi uriase, dar pana cand am plecat din minister l-am stabilizat, mai avea o paguba neglijabila, am reusit sa transferam 1000 de persoane pe un program al Ministerului Muncii si reorganizarea s-a facut fara costuri sociale si proteste, astfel incat FMI a retras monitorizarea pe Oltchim cand eu am plecat, deci FMI in septembrie 2013 a spus ca Oltchim deja merge pe picioarele sale si el de atunci a mers si iata a ajuns sa aiba si profit. Noi atunci am izolat Oltchim, trebuie izolat de partea cu datoriile si trebuie privatizat un Oltchim 2 curat. De ce n-am vrut sa inchid Oltchim? Are patente de aproape 100 de milioane de euro, e o companie pe harta Europei oricand. Noi am incercat cu ajutorul de stat, am reluat aceasta discutie in 2013 si am primit de la Comisie un raspuns socant, ca nu e de acord sa se dea ajutor de stat la Oltchim, pentru ca Oltchimul citez, din memorie, este unul din cele mai negre cazuri pe care Comisia Europeana l-a avut in evaluare, asa mi s-a raspuns in 2013 si asa mi-am mutat eu gandul de la a negocia cu CE soarta Oltchim si l-am luat in propriile maini", a relatat Varujan Vosgania.

Ministrul PSD l-a rugat sa se opreasca tinand cont de caracterul corespondentei cu CE. "Am o rugaminte, e o discutie mai ampla si nu toate componentele din filmul asta sunt publice", a spus acesta.

http://www.stiripesurse.ro/

 Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări.

http://www.rominsolv.ro/

UNDE SUNT BANII????

OUG SI HG A FOST CREAT PENTRU 105O DISPONIBILIZARI COLECTIVE. UNDE SUNT BANII DIFERENTA PE PROTECTII SOCIALE ALTE SUME DEBLOCATE PENTRU PROTECTIE SOCIALA CARE NU AU LEGATURA CU CCM LA NIVELUL OLTCHIM, DELIMITARILE FACANDU-SE FOARTE CLAR SI IN LITERA LEGII????!!!!!!!!!

In conformitate cu prevederile art. 1alin.(1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 36/ 2013 masurile de protectie sociala se acorda in baza unui plan de disponibilizare întocmit in conditiile legii.
Prin planul de disponibilizare propus de consortiul de administratori judiciari se propune disponibilizarea a 1050 de salariati ai SC Oltchim SA, cu influente asupra bugetului asigurarilor pentru somaj de aproximativ 32.000.000 lei.

http://arhiva.gov.ro/

UNDE SUNT BANII????

 

PARTIEEEEEEEEEEEEEE.........CONCEDII PLACUTE, aveti bani de bilete de avion, aveti bani de plinul la autorurisme, va ajung si de cadouri la amante sau familie...etc.

SARBATORI FERICITE TUTUROR!!!!!

 

Raspunsuri


Musafir

#31124 Re: Dezvăluiri în Parlament despre Oltchim: Comisia Europeană a spus ca e unul din cele mai negre c

2014-12-19 05:22:04

#31107: S.C. Oltchim S.A, - Dezvăluiri în Parlament despre Oltchim: Comisia Europeană a spus ca e unul din cele mai negre cazur 

 Ei bine, frazele astea sunt poate cele mai importante din ce am auzit / citit in ultima perioada

"Imi pare rau ca nimeni nu evoca acele clipe cand am preluat ministerul la inceputul lui 2013, FMI mi-a cerut sa-l inchid, sa-l lichidez, Oltchimul avea pierderi uriase, dar pana cand am plecat din minister l-am stabilizat, mai avea o paguba neglijabila, am reusit sa transferam 1000 de persoane pe un program al Ministerului Muncii si reorganizarea s-a facut fara costuri sociale si proteste, astfel incat FMI a retras monitorizarea pe Oltchim cand eu am plecat, deci FMI in septembrie 2013 a spus ca Oltchim deja merge pe picioarele sale si el de atunci a mers si iata a ajuns sa aiba si profit. Noi atunci am izolat Oltchim, trebuie izolat de partea cu datoriile si trebuie privatizat un Oltchim 2 curat. De ce n-am vrut sa inchid Oltchim? Are patente de aproape 100 de milioane de euro, e o companie pe harta Europei oricand. Noi am incercat cu ajutorul de stat, am reluat aceasta discutie in 2013 si am primit de la Comisie un raspuns socant, ca nu e de acord sa se dea ajutor de stat la Oltchim, pentru ca Oltchimul citez, din memorie, este unul din cele mai negre cazuri pe care Comisia Europeana l-a avut in evaluare, asa mi s-a raspuns in 2013 si asa mi-am mutat eu gandul de la a negocia cu CE soarta Oltchim si l-am luat in propriile maini", a relatat Varujan Vosgania.

 

Ministrul PSD l-a rugat sa se opreasca tinand cont de caracterul corespondentei cu CE. "Am o rugaminte, e o discutie mai ampla si nu toate componentele din filmul asta sunt publice", a spus acesta.

 

O treaba pe care nimeni nu a spus-o pe șleau: s-a spus NU de la UE.

Nimeni nu a mai avut curaj sa ajute Oltchim. De-aia ne abureau cu cei 40 milioane ca trebuie sa vina, ca vor veni... etc.

Politicul nostru local a pus de mult cruce. Ăștia nu erau din cei ce au supt. Poate totuși mai sunt unii pe sus care țin cu noi....