marirea pensiei de handicap

Quoted post

istocescu
Musafir

2011-07-22 22:32

Sunt si eu persoana cu grad de invaliditate, dar si cu grad accentuat de handicap locomotor.
Acum am gradul III de invaliditate.
Pana in martie 2010, am avut gradele I si II de invaliditate.
Sunt licentiata, am Studii Aprofundate (Masterat). Pentru ca pensia nu-mi ajungea pentru medicamente, tratamente, alimente, ghete ortopedice, operatii, am decis sa lucrez. Nu stiam ca, avand gradul II de invaliditate, nu ai voie sa lucrezi (precizez ca... "munca" mea era activitatea de profesor; predam. Nu era o munca fizica, bruta). Nici cu acest cumul (salariul de profesor debutant + pensia de invaliditate) nu-mi permiteam sa-mi cumpar toate medicamentele, sa urmez, de doua ori pe an, tratamentele -asa cum mi se tot recomanda de catre comisia medicala-, sa fac operatiile necesare. Am facut doar 2 operatii,insa cu ajutorul colegilor si al profesorilor de la facultate, care au strans bani pentru mine si le-au dat medicilor, asistentelor. Mai trebuie sa fac cel putin una, care ma coste 5000 de euro. Dar... Casa de Pensii isi vrea banii pe 3 ani in urma, pentru ca am lucrat avand gradul II de invaliditate. Am avut proces cu ei. Decizia judecatorilor: trebuie sa-i platesc Casei de Pensii suma impusa: 124 de milioane de lei vechi. Pentru unii, suma este minora. Pentru mine, SUMA ESTE IMENSA! Precizez ca parintii sufera foarte mult din cauza aceasta: stopuri cardio-respiratorii, diabet insulino-dependent etc., etc., etc.. Nu mi-am cumparat casa (vila), masina (nici n-as putea s-o conduc), teren agricol. Nici macar toate medicamentele... Nu mi-am permis nici macar sa platesc un avocat care sa ma reprezinte la procesul cu Casa de Pensii...
Da, oameni buni, pensiile celor ce au grade de invaliditate si chiar grade de handicap sunt foarte-foarte mici! Nu este vina noastra ca ne-am imbolnavit. Nu e vina nimanui. Dar... Avem si noi dreptul la VIATA, la o existenta decenta, astfel incat sa nu ajungem sa stam pe la colt de strada sau biserici si sa cersim...

Mihaela Istocescu

Raspunsuri

Musafir

#148 Re:

2012-06-30 15:54:44

#93: istocescu -

Buna nu ai facut nimic in instanta eu nu inteleg de ce nevazatorii pot muncii si restul nu cu grad de invaliditate

?

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...