Abuzurile din Romania trec oceanul

Quoted post

Heil Hitler

#26430 Re: Re: Re: Re:

2014-01-16 14:45

#26423: Marius - Re: Re: Re:

Marius...deci...De ce crezi ca se doreste modificarea Constitutiei? Fiindca e perfecta?

In acest sens tot bat eu campii....ca am sesizat si  aceasta lipsa de logica.

Nu ca solutia mea ar fi corecta sau perfecta... Dar daca ramane in acelasi mod....te asigur eu ca balciurile vor continua. Iar ne facem de rasu lumii. Daca ai fi studiat putin, ai vedea ca in afara de Slovacia parca, asta daca am inteles eu bine, nimeni nu ar avea un astfel de Referendum. Daca reperul nostru ramane doar Slovacia, care nush ce experienta au si ei in Constitutii, fiind o tara mai noua...

Cum ti-ar suna, spre exemplu,ca  la anu daca Ponta sau Crin va fi presedinte ales al Romaniei, si tatucul voiculescu l-ar suspenda prin Parlament.  Ipotetic vorbind, ca tot se injura  intre ei actualii USL-isti, sa zicem ca USL se rupe si fiecare partid e pe cont propriu . Te asigur eu ca astfel,Presedintele ales, ca e el Ponta sau Crin, nu supravietuieste Referendumului de Demitere. Fiecare din ei are maxim 37% in sondaje doar, deci 63% sunt impotriva. Asta va fi si rezultatul referendumului.

Apoi ce se intampla? Se trece la Alegeri cu tur 1 si 2. Ce ne facem daca Presedintele demis prin Referendum castiga Alegerile? Ceea ce este absolut probabil. E balamucu de pe lume? sau nu mai e balamuc....

Raspunsuri

Marius

#26443 Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-16 16:27:47

#26430: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re:

Analiza aia comparativa eu am postat-o chiar daca nu-mi apartine (n-am plagiat ca am postat ca anonim).

Eu mi-am exprimat parerea despre forma de guvernare care s-ar potrivi tarisorii asteia.

Prin repetarea ideii ca demiterea prin referendum este o "aberatie juridic constitutionala" lasi sa se intelaga ca referendumurile de demitere ale presedintilor care au avut loc in Romania au fost niste "aberatii juridice constitutionale".

Fals. Ele au fost constitutionale.

Sa admitem faptul ca exemplul ipotetic pe care l-ai prezentat poate avea acea finalitate conform cu prevederile Constitutiei si legilor in vigoare. Asa, si ce. Vox populi, vox dei. Ca ne lamentam ca babele de la tara cum ca ne facem de rasul satului asta e alta discutie.