Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post


Musafir

#12244 "Chimcomplex poate concura cu succes la preluarea Oltchim" BURSA 24.11.2013

2013-11-24 11:18

http://www.bursa.ro/stefan-vuza-chimcomplex-poate-concura-cu-succes-la-preluarea-oltchim-222857&s=companii_afaceri&articol=222857.html

http://www.bursa.ro/_img/articole/222857.gif...

Societatea Chimcomplex Borzeşti este pregătită pentru a prelua combinatul Oltchim, chiar dacă în pachet va intra şi rafinăria Arpechim Piteşti a Petrom OMV, a declarat, ieri, omul de afaceri Ştefan Vuza, care deţine pachetul majoritar al societăţii din Oneşti, conform Agerpres.
Vuza a precizat că societatea se află, în prezent, în faza finalizării documentaţiei pentru o ofertă competitivă de achiziţionare a pachetului majoritar al Oltchim Râmnicu-Vâlcea.
Omul de afaceri s-a arătat încrezător că poate concura "cu succes" la preluarea Oltchim, arată sursa citată.
Domnia sa a explicat: "Eu am spus întotdeauna < se poate > şi iată că în trei-cinci luni cred că fratele mai mic, Chimcomplex, îl va cumpăra pe cel mare, Oltchim. Cele două firme, împreună, îmi vor permite transpunerea unei mari dorinţe ca om de afaceri român, crearea Companiei Naţionale de Chimie, chiar dacă proiectul depăşeşte 170 de milioane de euro. Iar dacă la pachetul privatizării Oltchim intră şi Arpechim, vom negocia cu Petrom OMV. Suntem pregătiţi şi pentru această tranzacţie".
Acţionarul majoritar al Chimcomplex a amintit că a fost de curând la Râmnicu Vâlcea, împreună cu alţi peste 30 de specialişti în chimie, economie şi mediul de afaceri, pentru a evalua încă o dată activele şi situaţia Oltchim şi pentru a demonstra că este interesat de privatizarea acestuia.
Până în prezent, de Oltchim sunt interesate consorţiile PCC - Fortissimo Capital, Chimcomplex Borzeşti (societate controlată de Ştefan Vuza) - SIF-uri, şi compania rusească Oil Gas Trade.
Afacerile Chimcomplex Borzeşti au scăzut în primele nouă luni cu 6,6%, de la 142,3 milioane de lei la 132,9 milioane de lei, în timp ce profitul net a coborât cu 27%, la 6,1 milioane de lei. Compania a raportat pentru perioada similară a anului trecut un profit net de 8,4 milioane de lei.
Vuza deţine, prin firma A2 Impex Ploieşti, 83,81% din acţiunile Chimcomplex, iar Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului are 12,89% din titluri.

F.A.

Raspunsuri


Musafir

#12246 Re: "Chimcomplex poate concura cu succes la preluarea Oltchim" BURSA 24.11.2013

2013-11-24 11:28:34

#12244: - "Chimcomplex poate concura cu succes la preluarea Oltchim" BURSA 24.11.2013

SA DEA D ZEU;EU TOT NU CRED,ZAU MI E SCIRBA DE TRADATORIII OLTCHIMULUI;SINT MUUUULTIIIIME FRATILOR;HABAR NU AVETI   CINE ALTUL;NELU,STI TU CERNEV CINE I


Musafir

#12249 PESTELE MIC IL INGHITE PE PESTELE MARE. ESTE MAI BINE SA-L INGHITA DECAT SA-L INCHIDA!

2013-11-24 13:54:08

#12244: - "Chimcomplex poate concura cu succes la preluarea Oltchim" BURSA 24.11.2013

Eu am spus întotdeauna < se poate > şi iată că în trei-cinci luni cred că fratele mai mic, Chimcomplex, îl va cumpăra pe cel mare, Oltchim.