Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Quoted post


Musafir

#14

2013-09-16 10:21

Am transmis la CCR scrisoarea de mai jos:
Buna ziua,

E deja multa vreme decand,o mana de oameni,alesi,sau nu,conform vointei poporului,reprezentativi,sau nu, pentru societatea romaneasca, fac si desfac destinul romanilor.

Sunteti,si ati fost,de-a lungul ultimilor ani,ultimul bastion,ultima cetate in apararea drepturilor si libertatilor pe care ni le acorda o Constitutie care,respinsa de unii,agreata de altii si,cel mai grav,IGNORATA de "alesi"in functie de interesele lor,este cel mai bun temei de judecare a lucrurilor care se intampla,sau ar urma sa se intample.

In ultimii ani, nu putine au fost spetele care sa ne intereseze pe noi,oamenii de pe strada,atat de direct,dar foarte rare au fost imprejurarile in care CCR sa judece altfel de cum am fi dorit noi.Si pentru asta va suntem recunoscatori!

In cazul de fata interventia mea,poate parea emotionala,poate parea subiectiva,dar nu este,sunt doar constienta ca s-a ajuns prea departe cu raspandirea pericolului pe care il reprezinta cainii vagabonzi,din nou,nu ma refer la tragedia din familia acelui baietel,sau a altora agresati de caini,ci,in primul rand,la pericolul urias de raspandire a bolilor,la lipsa de minima securitate igienica,la murdaria efectiva pe care o intalnesti la tot pasul pe strazile Bucurestiului si,desigur,la zgomotul infernal pe care il fac,mai ales noaptea,haitele de caini,agresive,murdare,nemancate....

Cred ca toate acestea au legatura cu drepturile elementare ale omului la odihna, sanatate,siguranta peronala si refuz sa fac o paralele intre drepturile omului si cele ale animalelor...Daca Contestatarii Legii privind gestionarea problemei cainilor vagabonzi nu stiu,atunci le spun eu:se sacrifica zilnic animale pentru hrana oamenilor-in virtutea dreptului oamenilor la viata,se vaneaza zilnic sute de animale salbatice,chipurile din sportivitae,se omoara zilnic specii rare de pesti si animale marine si terestre,pentruca detin te miri ce dinti,piele sau organe care fac obiectul unor tranzactii banoase,in fine,in tarile cu traditie democratica mai veche decat Romania,cainii fara stapan prinsi pe strazi,se eutanasiaza in termen de 3 - 30 de zile,daca nu sunt adoptati.

Asadar,va rog :RESPINGETI CONTESTATIA celor cativa parlamentari in cautare de polpularitatea care sa le aduca doua-trei voturi in plus!

Va multumesc,

Doina Radulescu,Bucuresti

Raspunsuri


Musafir

#20 Re:

2013-09-16 11:29:04

#14: -

Eu n-am avut rabdare sa o citsc nici macar pe diagonala. Si sunt unul dintre cei care au semnat petitia. Iti imaginezi ca la CCR o va citi cineva?